Öt olyan helyszínt ajánlunk, ahol a nyugalom szigetén találhatod magad maximum 1 óra autózás után.
Zebegényi Sárkánydomb
Na jó, Zebegény körzetéből szinte bármelyik helyszínt kiemelhetnénk – ott a Julianus-kilátó, a Duna-Ipoly Nemzeti Park vagy például a Hajótemető is – legújabb kedvencünk mégis a méltatlanul alulértékelt Sárkánydomb. Sokáig csak a helyiek ismerték ezt a gyönyörű kilátással rendelkező spotot, de aztán 2011-ben bevetették ide magukat a sárkányeregetők, az utóbbi időben pedig egyre több gasztrónómiai esemény helyszínéül is választják. Ha ezeket kihagynád, és inkább a csendes piknik mellett tennéd le a voksod, akkor is minden adott. A Sárkánydombon az esetek nagy részében zavartalanul relaxálhatsz, és gyakorlatilag minden évszakban gyönyörű.
Egy kis érdekesség: egyes mendemondák szerint akkor született meg a Sárkányfesztivál ötlete, amikor egy helyi srác pénz híján sárkányeregetéssel akart fizetni az egyik kocsmában.
Ezt vidd magaddal: mi mást, mint a sárkányod és a piknikezős pokrócod.
Gödöllői Erdészeti Arborétum
A Turista Magazin olyan frappánsan belesűrítette egy mondatba mindazt, amivel a Gödöllői Arborétum mellett érvelnék, hogy inkább csak idézném őket: az erdészeti növénygyűjtemény olyannyira gazdag, hogy egy séta során 154-féle erdőn haladhatunk át. Itt ugyanis 130 hektáron 147 fenyő és nyitvatermő és 875 lombos fa és cserje várja a kirándulókat, ha pedig instant növénytan óra helyett inkább a pihenést választanád, bármikor eldobhatod magad a parkokban vagy pihenőpadokon. Ha ezt a helyszínt választanád, tervezz előre, mert csak délután 4-ig tartanak nyitva minden nap.
Egy kis érdekesség: a bejáratnál állították ki a 2020-as Trash Art fesztivál egyik műalkotását, a hulladékbolt készült dodót.
Ezt vidd magaddal: a nyársbotokat és a szalonnát, ugyanis tűzrakóhely is vár az arborétumban.
Kisoroszi Szigetcsúcs
Valószínűleg nem kell már bemutatnom a Kisoroszi Szigetcsúcsot, ennek ellenére unortodox dolog lenne lehagyni egy ilyen listáról az egyik legkedveltebb Duna-parti szakaszt. A csúcs – avagy, ahogy a helyiek nevezik, a szigetspicc – remek választás fürdéshez, sátrazáshoz, grillezéshez – legutóbbi tapasztalataim alapján még akár esküvőszervezéshez is, ha valaki a természetközeli, mezítlábas bulikat preferálja. A helyszín egyetlen hátránya, hogy nagy népszerűsége miatt most már nem igazán nevezhető csendesnek, cserébe mindig befogadó és barátságos közösség gyűlik össze, akik ügyelnek a hely tisztántartására is.
Egy kis érdekesség: itt alkotott többek között Polcz Alaine, Nádas Péter, Mészöly Miklós és Fekete István is.
Ezt vidd magaddal: ne vigyél semmit, inkább vásárolj epret Tahitótfalu egyik biokertjében, és fogyaszd el azt két strandolás között.
Váli szőlőskert
Ha a Váli szőlőskert neve nem ismerős még, a Szerelem-szobor képe biztosan az. Alexander Milov eredetileg a Burning Man fesztiválra készítette ezt az installációt, ami aztán a Haraszthy Pincészet birtokára került, és azóta is hatalmasat megy Instagramon. Amellett, hogy az alkotás tényleg lenyűgöző – pláne naplementében –, érdemes egy sétát tenni a szőlőbirtokon is, aminek borai kiemelkedőnek számítanak a balatoni mezőnyben is.
Egy kis érdekesség: a helyiek minden évben tavaszébresztő eseményt tartanak a szobor lábánál, ami hatalmas tűzgyújtással jár.
Ezt vidd magaddal: a Polaroid-fényképeződ, egy jó könyvet, meg egy sofőrt, aki hazavezet, ha rákívánnál Váliék borára.
Szentendrei japánkert
Szentendre mindig jó ötlet, ha pedig szeretnél tovább látni a kacskaringós utcáknál, a Duna-partnál és a művésztelepnél, érdemes lecsekkolnod a japánkertet is. A kertet a Japánkert Magyarország Egyesület elnöke, Dani Zoltán tervezte, aki a kertépítészetet háromdimenziós festészetnek nevezi – ez az ars poetica egyértelműen visszaköszönöm ebben a pici, de nagyon látványos kertben is, amit az ország legszebb japánkertjeként emlegetnek. A csobogó patak, a teaház, a füvesített park és a kis tó több mint ideális randihelyszín, plusz előny, hogy 0-24 nyitva tart és ingyenesen látogatható.
Egy kis érdekesség: mivel a japánok nagyon tisztelik a természetet és az évszakokat, a kertet a tavasz, a nyár, az ősz és a tél egysége alapján osztották fel. A tavaszt a cseresznyefák, a nyarat a tó virágai, az őszt juharfák, a telet pedig az örökzöldek jelképezik.
Ezt vidd magaddal: az edzőruhád, ha a street workout eszközöket is kipróbálnád.
Bokodi-tó
Fogadni mernék rá, hogy a te közösségi média feeded is tele van olyan jegyes- és kismamafotókkal, amik a híres úszófalunál készültek. Nem hiába az egyik legfelkapottabb helyszín az Oroszlányhoz közeli Bokodi-tó: a cölöpökön álló horgászházak és stégek nem evilági látványt nyújtanak. Azt fontos tudni azonban, hogy a házak és a stégek magánkézben vannak, úgyhogy valószínűleg kapunk pár rosszalló pillantást, ha egész nap itt héderelünk.
Egy kis érdekesség: a Bokodi-tó soha nem fagy be, ugyanis az Oroszlányi Hőerőmű felmelegíti a vízét.
Ezt vidd magaddal: a horgászbotod – akkor garantáltan gyorsan befogadnak a helyiek.