130 000 forintért hazavihető a Nothing Phone (2a) telefon, amely Magyarországra is megérkezett. Megnéztük, megéri-e megvenni, és ha igen, akkor kinél válhat be.
Az uniformizált mobil-iparág fenegyereke a Nothing. A cég a riválisaitól eltérően nem ontja magából a termékeket, hiszen évente csak egy-két új modellel jelentkezik. Viszont arra eddig kínosan odafigyelt, hogy azok kilógjanak a tömegből.
A korábban a felső kategóriára fókuszáló amerikai vállalat idén is húzott egy váratlant. A Nothing Phone (2a) névre keresztelt telefonnal kicsit letért a korábban kitaposott útról.
A készülékkel ugyanis egy olyan területre merészkedett, amit szinte minden piaci szereplő meg akar hódítani.
A baráti áron kínált termék Magyarországon is elérhetővé vált, mi pedig kíváncsiak voltunk arra, van-e, lehet-e esélye a gyilkos versenyben.
Valamint arra is, hogy a drágább testvéreihez hasonlóan kínál-e olyan különleges extrákat, amelyeknek köszönhetően kitűnhet a masszából.
Más, mint a többiek
Erre a kérdésre azonnal választ kap, aki a kezébe fogja a mobilt. Az iPhone-os formavilágú telefon ugyanis megkapta a prémium ligás rokonainál bevezetett Glyphs technológiát. Ennek lényege, hogy az átlátszó hátlap mögött hajlított, fehér LED-ek kapnak helyet, amelyek egyfajta szokatlan kommunikációs csatornaként funkcionálnak.
Jelzik, ha hívás vagy üzenet érkezik, ráadásul úgy, hogy a mintázatához társíthatóak a kapcsolatok. Azaz beállítható, hogy máshogy villogjon, ha anyuka, egy barát vagy a főnök keres. Emellett a fények képesek informálni az akkumulátor töltöttségi állapotáról, valamint akár diszkózásra is bevethetőek. Megparancsolható nekik, hogy az épp lejátszott zene ütemére villódzanak, illetve ennek révén a megszokottnál nagyobb erejű elemlámpaként is bevethető az eszköz.
A Glyphs nem újítja meg radikálisan a telefonozást, azonban arra kiválóan alkalmas, hogy magára vonja a figyelmet.
Így jelezze, hogy gazdája fogékony az újdonságokra, rajta tartja mutatóujját a mobil szektor innovációs ütőerén, és figyel arra, hogy ne mozogjon együtt a tömegekkel. Az átlátszó hátlap egyáltalán nem gagyi, önmagában is jól néz ki. A középen elhelyezett kamerák pedig kis, lekerekített lankán csücsülnek, amivel a cég szintén szembement az uralkodó trendekkel.
A készülékház 8,6 mm-es vastagsága átlagos, a telefon szerencsére nem túl nagy (161,7 x 76,3 mm), a súlya sem vészes, csupán 190 grammot nyom és így viszonylag kényelmesen hordozható. Viszont csak a hivatalos IP54 minősítést kapta meg, azaz a víz alá nem lehet bedugni. Azonban por- és cseppálló, tehát attól nem lesz baja, hogy ha megázik.
Használat közben
A gyártó arra törekedett, hogy viszonylag kedvező árú modellt pakoljon le az asztalra, amit tükröz a hardver is. A 8 GB RAM-mal megtámogatott 4 nm-es Mediatek Dimensity 7200 Pro rendszerchip manapság már meglehetősen középszerűnek számít. Bár a Nothing híres a remek optimalizálásról, de nagyobb csodákra még a vállalat mérnökei sem képesek.
A szintetikus tesztprogramokkal végzett mérések során kiderült, hogy a teljesítmény terén messze elmarad a jelenlegi csúcsmodellektől. Viszont az is tény, hogy a hasonló árkategóriájú készülékek nagy többségénél egy fokkal jobban teljesített. A gyakorlati próba során kiderült, hogy a weboldalakat, és az általános, hétköznapi használatra szánt alkalmazásokat gyorsan betölti, és a futtatásukkal sincs gond.
Tehát a netezés, chatelés, levelezés, navigáció, közösségi appok használata, valamint a képnézegetés villámsebes. A médiaállományok szerkesztésével vagy a gaminggel már vannak problémák.
Ez utóbbinál például előfordul, hogy a grafika részletességét vissza kell venni, vagy a látványos effektekről le kell mondani.
A mobil a jelenlegi legfrissebb Android 14 rendszer, cég által módosított, Nothing OS 2.5.5 verzióját használja. Ez kellően stabil, tud magyarul, és kinézetében is eltér a megszokottól, valamint tartalmaz néhány kisebb extra szolgáltatást is. Az adattárolásra szánt memória 128 GB, ami ezen a szinten a kötelező minimum.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy átlagos használat mellett 1-2 évig nem lesz gond azzal, hogy a felhasználó hova tegye a képeit, videóit és az appokat.
A legnagyobb engedélyezett, 5000 mAh-s akkumulátort kapta meg. Ennek hála az üzemidővel sincs gond, ami elérheti akár a 15 órát is, ami remek értéknek minősül a mai mezőnyben, és még csúcsmobilok között sem kell szégyenkeznie.
Kép és kamera
A kép minőségére sem lehet panasz, ami különösebben nem lepett meg. Már csak azért sem, mert ez 2024-ben alapelvárás még az ilyen viszonylag olcsóbb készülékek szegmensében is. 6,7 hüvelykes, több, mint egymilliárd árnyalat megjelenítését biztosító AMOLED kijelzőt kapott ugyanis, amely pazar színeket, tökéletes feketét, valamint tökéletes kontrasztot produkál.
A fényerő kellően nagy ahhoz, hogy napfényben is korrekt maradjon a látvány, amit egyáltalán nem mondhat el magáról minden, hasonló árazású készülék. A 1080 x 2412 képpontos felbontás pedig megfelelő részletességet biztosít. Bár e téren messze elmarad a jelenlegi legjobb mobiloktól, de a kép így is kellően éles.
A fotós képességei teljesen rendben vannak, amit azért sok közvetlen versenytársa nem mondhat el magáról.
Az 50 megapixeles főkamerával nem csak világosban, hanem sötétben is lehet szuper képeket lőni, mint ahogy az a mellékelt példán is látszik. A zoomkamera hiányzik, viszont az ultraszéles látószögű modul nem, ami szintén igen nagy felbontású.
Ez utóbbi a kevés fényt már nem szereti, de ez a legtöbb mai über felső ligás készülékről elmondható. Sajnos. A videós tulajdonságai eléggé kiábrándítóak, hiszen a 4K módban be kell érni 30 képkockás rögzítési sebességgel.
Alacsonyabb felbontás esetén is vannak gondok a képminőséggel, legalábbis akkor, ha valakinek nagyobb igényei vannak. Tehát például akkor, ha valaki YouTuber van Instagrammer karrierbe kezdene, nem ez a készülék a legideálisabb.
Nothing Phone (2a): Megéri?
A márka mögött nincs olyan háttér, mint amit mondjuk a Samsung, az Apple vagy a Xiaomi biztosíthat. Emiatt benne van a pakliban, hogy a név sokak számára nem cseng túl bizalomgerjesztően. Ám a Nothing egy komoly brand, amely Magyarországon is komplett csomagot kínál, garanciával, megfelelő szervízháttérrel.
Ráadásul a Nothing Phone (2a) egy teljesen korrekt középkategóriás mobil, amely egy ideális világban igen jó esélyekkel indulna harcba a piac meghódításáért.
Vannak hiányosságai, de a videórögzítést leszámítva gyenge pontja nincs, ráadásul tényleg egyedi, amivel a gazdája kitűnhet a tömegből.
Érezhetően nem egy „tizenkettő egy tucat” tömegtermék, ami érződik a dizájnon, az optimalizáláson, azaz, hogy a lehető legtöbbet csiholják ki a hardverből. Ez pedig már önmagában szimpatikussá és vonzóvá teszi. Ha valaki nem akar sokat költeni egy telefonra, de egy különlegesebb, ám mégis sokoldalú modellre vágyik, annak bátran tudjuk ajánlani.