Vékony, elegáns, és igen jól néz ki az illatos dobozban érkező, bő negyedmilliót kóstáló Motorola Edge 50. De vajon telefonnak milyen?
Nagyon úgy fest, hogy a Motorola tényleg komolyan gondolja, hogy visszaépíti egykor bivalyerős pozícióit a hazai mobilpiacon. A cég ugyanis 2023-ban végre több telefonnal is megjelent, és idén tavasszal egy újabb modellel frissítette az egyre bővülő választékát. Ez a Motorola Edge 50 Pro, amellyel érezhetően szeretnék megszólítani a hölgyvásárlókat (is). a Luxe Levander fantázianevű változat ugyanis kétségkívül az év eddig legnőiesebb telefonja.
Az első kézbe vételt követően azonnal kellemes, de nem tolakodó virágillat csapja meg az orrot, köszönhetően annak, hogy valamilyen aromaanyaggal itatták át a doboz belsejét. Ez szokatlan, de nagyon szimpatikus húzás, hiszen az ember rögtön azt érzi, hogy valami különlegeset kap a pénzéért cserébe.
Menő külső
A mai okostelefonoknál egy csöppet keskenyebb, és ennek köszönhetően akár egy tinédzserlány is kényelmesen is meg tudja fogni. Jó vékony, csupán 8,2 milliméteres, és 186 grammos súlyával könnyebb is az átlagnál.
A mai trendektől eltérően a hátlapi kamerasziget nem extrémen hangsúlyos, finoman emelkedik csak ki a hátlapból. Mindennek köszönhetően a mostani mezőnyben kifejezetten hordozhatónak számít, és akár egy kisebb zsebbe is komfortosan befér. Nem feszíti azt szét, nem akar kiugrálni onnan, és nem nyomja a gazdája combját.
A hátlap egyébként is figyelemreméltó, hiszen egyedi levendulalila színezést kapott.
Ezt a Motorola a Pantone nevű világhírű amerikai festékgyártóval, a Pantone Színreprodukciós Rendszer atyjával kötött megállapodás részeként választotta ki. Mindenesetre nagyon jó döntés volt, hiszen ez a tónus jól néz ki, figyelemfelkeltő, ám nem bazárian hivalkodó.
Ráadásul a hátlapot matt vega bőr bor borítja, amely egyrészt puha, kifejezetten kellemes tapintású, és még az ujjlenyomatok sem látszódnak meg rajta. Mindent összevetve azt mondhatjuk, hogy Motorola 50 Pro Luxe Levander dizájnban kifejezetten erős, és akár divatos kiegészítőként is megállja a helyét.
Képminőség
A külső mellett arra is odafigyeltek, hogy a látványra sem lehessen panasz, hiszen abszolút elit ligás képernyőt kapott a termék. A 6,7 hüvelykes, több mint egymilliárd árnyalat megjelenítésére képes OLED panel színei belülről fátyolosság mentesen ragyognak. A feketéje mélyebb nem is lehetne, köszönhetően annak hogy a 3,3 millió képpont mindegyike egyedileg vezérelhető, és akár ki is kapcsolható bennük a fény. A kontraszt ennek köszönhetően tökéletes, és a néző akkor sem érzékeli a tónusok fakulását, ha esetleg oldalról tekint a képernyőre.
Az átlagos fényerő kellően nagy (~520 nit a méréseim alapján) ahhoz, hogy a kép akár napsütésben is látható maradjon. Néhány pillanat erejéig pedig elérheti a 2000 nites csúcsértéket, aminek köszönhetően a nagy dinamikatartományú, úgynevezett HDR videók visszaadása igen látványos.
A mozgásmegjelenítésre sem lehet egy rossz szót sem szólni, hála a kiemelkedő 144 Hz-es képfrissítési rátának. Ez azt jelenti, hogy másodpercenként 144 képkocka jelenhet meg a képernyőn, amiből fakadóan a lapozás, görgetés szuperfinom, akadozásmentes. És már egyre több az olyan játék is, amely ki tudja használni az ebből fakadó előnyöket. A felbontása (1220 x 2712 képpont) kiváló, és ebből fakadóan a kép pengeéles, a legfinomabb átmenetek visszaadása is hibátlan, a részletesség pedig kiváló.
Akadnak kompromisszumok
Nem a jelenlegi legjobb processzor került bele, hanem „csak” egy 3. generációs Snapdragon 7 rendszerchip, 12 GB RAM társaságában.
Ez a legtöbb felhasználó számára még így is bőven elég, hiszen a weboldalakat, appokat villámgyorsan betölti, a navigáció is jól működik, valamint a nagy felbontású HDR videók lejátszása is problémamentes.
Viszont az előfordulhat, hogy egyes játékoknál vissza kell venni a grafika minőségéből, a médiaállományok szerkesztésénél is akadhatnak kisebb problémák. Tehát akadnak olyan kompromisszumok, amelyeket a 2024-es topmodelleknél már nem kell megkötni.
A kompaktabb készülékház miatt csak kisebb akkumulátor kerülhetett bele, de a 4500 mAh-s kapacitás így is teljesen korrekt azért. Az Android 14-re épülő saját, extrákkal felturbózott rendszer tökéletesen optimalizált, és ennek köszönhetően az üzemidő is megfelelő. A tesztelés során arra jutottam, hogy használattól függően 6-12 óráig bírja, ami teljesen korrekt érték. A beépített hangszórók eléggé gyatrán szólnak, ugyanis a hangerő kicsi, a basszusok érzékelhetetlenek, de ez nem lepett meg különösebben, hiszen a mostani okostelefonok 99 százaléka hasonló kihívásokkal küzd.
A Motorola képalkotás terén sokáig nagyon le volt maradva a riválisoktól. A cég munkatársaitól azt az infót kaptuk korábban, hogy ezzel ők is tisztában vannak, és dolgoznak a hátrány leküzdésén. Viszont az Edge 50 Pro esetében is érezhető, hogy van még hova fejlődni.
A sokoldalúságra nem lehet panasz, ugyanis az 50 megapixeles főkamera mellett kapott egy 10 megapixeles, 3x nagyítást biztosító zoomkamerát, valamint egy 13 megapixeles ultraszéles optikát is.
Normális fényviszonyok mellett csodálatos fotók hozhatóak vele össze, azonban a sötétet nem szereti. Ilyenkor ez utóbbi két egység gyakorlatilag használhatatlan, de még a főkamerával készített képek is gyakran elmosódottak, zajosak lesznek. A Samsung vagy az Apple modelleknél megfigyelhető, hogy ilyenkor közbe tud lépni a mesterséges intelligencia, hogy segítsen, de a itt ennek nem sok nyomát lelni. Videós fronton is elmarad az élvonaltól, hiszen 4K felbontás (3840×2160 képpont) esetén be kell érni 30 képkocka/másodperces rögzítési sebességgel, ami a gyors mozgásokhoz egyszerűen kevés. Full HD-nál (1920×1080) ezt kiküszöbölték, viszont akkor a részletesség alacsonyabb.
Megéri az árát?
Motorola Edge 50 Pro nem egy csúcsmodell, nem is annak szánják, és bizonyos tulajdonságain látszódik, de az árán is. 270 000 forintot kell érte letenni az asztalra, ami a tudásához képest teljesen korrekt összeg. Kisebb-nagyobb kompromisszumok megkötésére késztet a teljesítmény és képalkotás terén, és ez utóbbinál főként a sötétben készített képek/videók terén érződik, hogy nem játszik egy ligában a jelenlegi legjobb telefonokkal, valamint a manapság rém divatos, extra AI funkciók is hiányoznak.
Viszont az energiagazdálkodása problémamentes, a kép minősége pedig abszolút elit ligás. De a dizájn az, ami igazán kiemeli a termékóceánból Ritkán találkozni olyan mobillal manapság, amely ennyire passzolna a női felhasználókhoz mind méretben, mind színvilágban.
Megmutattam idősebb, középkorú és tinédzser hölgyeknek egyaránt, kikérve a véleményüket, és mindannyiuknak kifejezetten tetszett a színvilág, a slank és elegáns kialakítás, valamint a kifejezetten kellemes tapintású hátlap.
Az illatos készülékháztól pedig teljesen el voltak ájulva, és abszolút pozitívumként értékelték. Szóval, aki egy átlagból messze kilógó, nőies, középkategóriás, Android telefonra vágyik, annak a Motorola Edge 50 Pro Luxe Levander változatát nagyon-nagyon érdemes számításba vennie.