Vajon az állóporszívók és a robotok örökre nyugdíjba küldhetik a régi vágású, gurulós, porzsákos gégecsöves őseiket? Megnéztük, hogy mit tud egy mai modell, és hogy lehet-e egyáltalán még a vetélytársa a divatosabb riválisainak.
A hűtő és mosógép mellett a porszívó az az eszköz, ami a legtöbb mai háztartásban régóta megtalálható, és várhatóan így lesz ez a jövőben is. Tehát egy megbízható, stabil keresletet biztosító szektorról van szó, amelynek globális piaca tavaly elérte a 23 milliárd dollárt, és amely értéke tíz év alatt megközelítheti az 50 milliárd dollárt az előrejelzések szerint.
Röviden: ezzel a területtel érdemes foglalkozni, és ahol érdemes innovációra is áldozni.
Ennek is köszönhető, hogy az iparág óriási átalakuláson ment át az elmúlt években. A korábban kuriózumnak, egzotikus érdekességnek számító robotok és akkumulátoros botporszívók iránti kereslet folyamatosan nő. E masinák ki- és háttérbe szorítják a sokáig egyeduralkodónak számító tradicionális, azaz porzsákos, gégecsöves, vezetékes eszközöket, amelyek piaci részesedése Európában mára 22 százalékra csökkent.
Az embernek az az érzése, hogy ez utóbbiaknak lassan befellegzik, hiszen nem sok szó esik róluk, a figyelmet elrabolják a divatosabb, feltörekvő rokonok.
Csakhogy ezt nem gondolja mindenki így, amit tökéletesen az is bizonyít, hogy a háztartási-gép univerzum egyik legpatinásabb szereplője, az európai piacvezető, a német Miele most rukkolt elő vadonatúj termékekkel.
Van még létjogosultsága ezeknek a hagyományos modelleknek? Kép: Miele
Van még létjogosultsága ezeknek a hagyományos modelleknek? Kép: Miele
Köztük is a csúcsot a 175 000 forintba kerülő, Guard L1 névre hallgató termék képviseli, amit azért kértem kölcsön, hogy megnézzem, van-e egyáltalán még létjogosultsága az ilyen kialakítású eszközöknek.
Hasonlóan a felső kategóriában mozgó robot- és állóporszívóval vetettem össze, hogy kiderüljön az igazság.
Dizájn
Tipikusan nem egy olyan termékcsaládról van szó, amit arra szántak, hogy másnak mutogassa az ember. Ám a gyártók ennek ellenére érezhetően odafigyelnek a dizájnra is.
A Miele Guard L1 egy formatervezett darab.
A Miele Guard L1 egy formatervezett, elegáns darab.
E téren a hagyományos porszívó abszolút hátrányban van, mert lehet bármit csinálni, de a gégecső elrontja az összképet. Az állóporszívók sokkal menőbben néznek ki, hogy a szobában teljesen maguktól cikázó robotokról ne is beszéljünk. Utóbbi egyenesen olyan a hagyományos porszívó mellett, mintha valami jövőből érkező UFO lenne a dinó árnyékában.
Az oldalát szövet borítja.
Az oldalát szövet borítja.
De azt mégis meg kell adni, hogy például a Miele kihozta a legtöbbet a dologból. A Guard L1 áramvonalas darab, az oldalát szövet (!) borítja, a tetejére pedig egy LCD kijelzőt pakoltak. Kifejezetten jól néz ki, ordít róla, hogy azoknak szánják, akik szeretik szép eszközökkel körül venni magukat – még akkor is, ha azokat nem akarják feltétlenül másoknak mutogatni.
Hatékonyság
A Miele Guard L1 ebben a versenyszámban magasan felülmúlta a vetélytársait. A szívóerő tekintetében nem voltak ellenfelei. De az is igaz, hogy ha valaki egyébként rendszeresen takarít, akkor ez nem biztos, hogy fontos tényező.
A szívóerő tekintetében jobb a rivális megoldásoknál. Kép: Miele.
A szívóerő tekintetében jobb a rivális megoldásoknál. Kép: Miele
Nálam ugyanakkor a kutya egyetlen alkalommal is képes a szőnyeget teletömni szőrrel. A hagyományos porszívó pedig gyorsabban végzett ennek eltávolításával, mint amennyi időt a botporszívóval rá kell szánni. A robot – a tapasztalatok alapján – az ilyen és ehhez hasonló makacs szennyeződésekkel nem mindig boldogul.
Sokoldalúság
E téren is az utolsó helyen kullognak szegény robotporszívók. Ezeknél a szűk helyeket, réseket, a falat, szegélyt vagy plafont el lehet felejteni. Ilyesmire viszont nagyon jó a hagyományos eszköz, hiszen ott a rugalmas gégecsővel a nehezen megközelíthető helyekre is be lehet jutni. A Miele terméke mellé jár jó pár kiegészítő, így például egy kis kefe, amivel remekül le lehet takarítani a polcokról, szekrényekről, állványokról is a port.
A kiegészítőknek köszönhetően sokoldalú!
A kiegészítőknek köszönhetően sokoldalú!
Viszont az is tény, hogy akkumulátor nincs benne, szóval a működtetéshez muszáj a konnektorba dugni. A kábel 12 méter hosszúságú, tehát az autóig nem ér el jó eséllyel hosszabbító nélkül. Ám az akksi hiányának van előnye is: bármikor lehet használni, nem fordulhat elő, hogy lemerül, vagy hogy elfelejtették feltölteni, netán hogy rosszul tették a dokkolóra.
Kényelem
Itt viszont villoghatnak a robotok, hiszen azokat egy gombnyomással vagy érintéssel ki lehet küldeni, és utána nem kell velük foglalkozni. A kábeles, gurulós modellek képviselik a másik végletet.
A Miele Guard L1 ráadásul érezhetően nehezebb, mint egy botporszívó, így például az emeletre vagy a pincébe cipelni nem egy leányálom, de azért ebbe se fog belehalni senki.
Helytakarékosság
A mai világban, amikor a négyzetméterárak az eget nyaldossák, sokat számít, hogy mennyi helyet foglal egy háztartási gép. A legkevesebb alapterületet az állóporszívó igényli, viszont a robotot be is lehet dugni egy szekrény, pult vagy polc alá, hiszen vertikálisan ennek van szüksége a legkevesebb helyre.
Szegény vezetékes, porzsákos, gégecsöves darabok e téren is az utolsó helyre szorultak, ami egy kisebb lakásban, garzonban, ahol minden négyzetcentiméter számít, akár egy vásárlási döntést is befolyásoló tényező is lehet.
Na de akkor van még helye?
A Miele Guard L1 bebizonyította, hogy nem kell még temetni a gurulós, porzsákos porszívókat. Az tény, nem annyira menő és futurisztikus, mint egy robot- vagy állóporszívó. A használata sem annyira komfortos, valamint azoknál több helyet is foglal.
Viszont a szívóteljesítménye és a hatékonysága kiváló, és a sokoldalúságra sem lehet panasz, főleg, ha az ember hajlandó megkötni kisebb kompromisszumokat.
Sokoldalú és erős. Még nem kell nyugdíjba küldeni a hagyományos porszívókat. Kép: Miele
Sokoldalú és erős. Még nem kell nyugdíjba küldeni a hagyományos porszívókat. Kép: Miele
Nagy előnye, hogy bármikor és bárhol bevethető, ahol van áram.
175 000 forintos árával a drágább ilyen modellek közé tartozik. Ám a viszonyokat jól jelzi, hogy ennyi pénzért ma már csak egy erősen alsó-középkategóriás robotot vagy állóporszívót kapunk.
Utóbbi márpedig jó eséllyel sokkal hamarabb elhalálozik, de az akkumulátorát egy idő után biztos cserélni kell, ami nincs ingyen. Persze ha valaki elvan az LCD kijelző vagy a szövetborítású dizájn nélkül, akkor olcsóbban is hozzájuthat egy hasonló teljesítményű eszközhöz.
Mindent összevetve arra jutottunk: vannak olyan élethelyzetek, amikor egy ilyen hagyományos darab lehet a legjobb, legmegfelelőbb megoldás. A Miele Guard L1 pedig ebben a kategóriában jelenleg az egyik csúcsot képviseli, amivel nem nagyon lehet hibázni.