Mit tud egy porszívó, amit a prémium termékeiről ismert német gyártó belépő szintűnek titulál? Megéri az árát a Miele Duoflex HX1?
Az akkumulátoros állóporszívók mostanra iszonyúan népszerűvé váltak, és kezdik kiszorítani hagyományos társaikat. Teljes joggal, hiszen e masinák számos előnyt kínálnak, például kevesebb helyet foglalnak, mint régivágású rokonaik, és mivel nem köti őket a kábel, ezért sokoldalúbban használhatóak, például egyszerűbben megtisztítható a segítségükkel az autó.
Már nincs is olyan, magára valamit is adó piaci szereplő, amelynek a kínálatában ne lennének jelen ezek a modellek.
A háztartási gép iparág egyik monolitja a Miele is keményen ráfeküdt e termékcsaládra, és a közelmúltban egy általuk belépő szintűnek titulált készülékkel rukkolt elő, amely a Duolflex HX1 nevet kapta.
Nagyon kíváncsi voltam arra, hogy mi az, amiből engedett a német cég, milyen kompromisszum megkötését vállalta be az alacsonyabb árért cserébe.
Moduláris porszívó
A mai trendekhez igazodva ez is egy moduláris darab, azaz van egy, a motort, szűrőt, portartályt és vezérlőpanelt tartalmazó központi egység, amihez csatlakoztathatóak a dobozban megtalálható komponensek.
Egészen pontosan egy hosszabbító cső, egy motoros kefe, ami mindenféle felületen bevethető, egy keskenyebb, úgynevezett szívóecset, kifejezetten kárpitra szánt szívófej, valamint egy igen vékony fugatisztító, amivel a sarkok, szűk helyek is kényelmesen elérhetőek. A kiegészítők változatosságára nem lehet panasz, ezek egyszerűen felerősíthetőek rá, nem lötyögnek, és könnyen el is távolíthatóak.
Az anyaghasználat megfelelő, épp úgy mint az összeépítés minősége, még arra is figyeltek, hogy a foganyúra kerüljön bordázat, hogy ne csúszkáljon. A fogása kényelmes, a súlya átlagos, hiszen 3,1 kilogrammot nyom. Ez egy idősebb, gyengébb embernek hosszú távon már fárasztó lehet, de ha rádugják a hosszabbító csövet, azon támaszkodhat értelemszerűen, és ilyenkor csak tologatni-húzogatni kell.
Erő és energia
A szívóerő a legfontosabb szempont egy ilyen eszköz esetében, hiszen ha ez nem megfelelő, akkor nincs is létjogosultsága. Ezzel itt viszont nincs gond, hiszen még alapfokozaton is igen nagy erővel szív a motor, a turbóra állítva pedig még az igen makacs szennyeződéseket is képes szinte kitépni a szőnyegből. E téren, a leglényegesebb versenyszámban, a Miele Duoflex HX1 még a jelenlegi legdrágább riválisaival is képes felvenni a versenyt.
Az energiaellátás is nagy jelentőséggel bír, hiszen ha az akkumulátor csak néhány percig bírja, akkor értelemszerűen nem lehet normálisan használni, és nem hogy kényelmesebbé teszi az életet, hanem épp ellenkezőleg: idegbeteggé teszi a gazdáját.
Szerencsére erre is odafigyeltek, ugyanis a 2500 mAh-s kapacitású telep közel egy órás üzemidőt produkál a tapasztalatok szerint, ha pedig bekapcsoljuk a turbó fokozatot, akkor nagyjából húsz perccel lehet számolni.
A tesztelés során arra jutottam, hogy egy 70-80 négyzetméteres, átlagos állapotú, tehát rendszeresen takarított lakást/házat ki lehet vele porszívózni egyetlen töltéssel.
Milyen használni?
A kezelést nem bonyolították túl, hiszen mindössze két gomb található rajta, és elrontani nem lehet semmit. A portartály könnyen eltávolítható, egyszerűen kipucolható. Viszont a kapacitása nem túl nagy, csupán 3 deci a térfogata, ebbe pedig azért olyan sok minden nem fér.
De azért túl lehet élni, hogy nagyjából minden használat után ki kell borogatni belőle a porcicákat, és az egyéb szennyeződéseket.
Mi hiányzik?
Az alapok nagyon rendben vannak, azokkal tényleg nincs hiba, hiszen a fő feladatát kiválóan képes elvégezni. Joggal merülhet fel bárkiben a kérdés, hogy akkor mégis mitől „belépő kategóriás” ez a termék. Hát attól, hogy a luxy extrákat lespórolták róla költségcsökkentési okokból. Jöjjön most, az, hogy mi hiányzik!
Súrlófény: Jó pár olyan modell akad, amelynek legalább egyik fejére szereltek LED-et vagy lézert. Ez azért jó mert a súrlófény segít felfedezni a koszt a padlón, akkor is, ha az szabad szemmel nem látszik.
Levegőminőség mérés: Vannak olyan porszívók, amelyek beépített szenzoraik révén képesek vizsgálni a levegő minőségét, és arról különféle csatornákon informálni a felhasználót.
Digitális kezelőpanel: Egyes prémium modelleken már található színes kijelző, amin nyomon követhető az akkumulátor kapacitása, az aktuális fokozat, és akár az említett, levegőminőséggel kapcsolatos adatok is. Hogy őszinte legyek, ennek a hiánya azért nem kimondott tragédia..
Szűrőrendszer: A Miele Duoflex HX1 viszonylag egyszerűbb szűrőrendszert kapott, amely az allergéneket/baktériumokat elméletileg nem képes kiszűrni a levegőből. Ez az allergiások, betegeskedők számára lehet fontos. Bár azért azt érdemes megjegyezni, hogy a levegő megtisztítása nem feltétlenül a porszívó feladata…
Mesterséges intelligencia: A jelenlegi csúcskategóriás akkumulátoros állóporszívók némelyikében már állítólag mesterséges intelligencia segíti a hatékony működést. Az MI elméletileg képes mindig a padló típusához és a szennyezettség mértékéhez igazítani a teljesítmény. Nos, ez a technológia innen hiányzik.
Flexibilis cső: A drágább porszívók némelyikének nagy extrája a rugalmasan hajlítható cső, amivel értelemszerűen egyszerűbben megközelíthetőek a nehezen megközelíthető helyek például az ágy alatt.
Kinél válhat be a Miele Duoflex HX1?
A tesztelés során kiderült, hogy a Miele Duoflex HX1 egy teljesen korrekt termék. Azoknál válhat be, akik egy kevés helyet foglaló, erős, viszonylag nagy üzemidejű készülékre vágynak. Az extrák hiánya miatt előfordulhat, hogy nem annyira kényelmes használni, vagy nagyobb odafigyelést igényel mint a különlegesebb funkciókkal megtámogatott riválisai.
De mindez az árán is meglátszik, hiszen 140 000 forintért már haza lehet vinni, manapság pedig már akadnak olyan vezeték nélküli álló porszívók, amikért ennek a többszörösét kérik el. Az árához képest a tudása teljesen rendben van, aki nem vágyik nagy varázslatra, és a komfort terén hajlandó némi kompromisszumot kötni, annál simán beválhat.