A mesterséges intelligencia bemászott a fazékba, a mosógépbe, a konnektorba, a telefonba, a tévébe, és és nagyon úgy fest, hogy tényleg megkerülhetetlenné válik hamarosan. És, hogy jó-e ez nekünk? Mutatunk pár konkrét példát.
Az ősz első napjaiban megint összegyűlt Berlinben a technológiai szektor krémje. A német fővárosban ugyanis a szokásoknak megfelelően megrendezték a szórakoztatóelektronikai, IT, telekommunikációs és háztartási elektronikai iparágak egyik legnagyobb és legfontosabb éves szakkiállítását.
Ez az IFA, amelynek gigantikus csarnokaiban és hangáraiban az iparági szereplők a nagyközönség és a (potenciális) partnereik, üzletfeleik előtt mutatták be azokat a modelleket amelyekkel tarolnának a karácsonyi szezonban, valamint természetesen a friss eszközeiket és technológiáikat. Ez egyben azt is jelenti, hogy a látogatók képet kaphatnak arról, hogy milyen irányba mozdultak azok a meghatározó vállalatok, amelyek diktálják a trendeket.
Az pedig 2023-ban egészen világosnak látszik, hogy a mesterséges intelligencia (MI, Artificial Itelligence, AI) jeleneg e szektorokban is az egyik legforróbb téma.
A jelek szerint a kisebb és nagyobb cégek egyaránt gőzerővel dolgoztak és dolgoznak azon, hogy az MI-t ahova lehet, beszuszakolják. Ennek köszönhetően olyan területeken is felbukkant a mesterséges intelligencia, amelyekről ezt nem is gondoltuk volna. És tényleg nagyon úgy fest, hogy az MI szép lassan az egész életünket láthatatlan szálakkal szövi át.
Következzék most néhány ezt alátámasztó olyan konkrét példa, amelyekkel ezen a monumentális technológiai szakkiállításon találkoztunk!
Fazékban és sütőben a mesterséges intelligencia
A Samsung egy olyan új alkalmazást mutatott be, amelynek segítségével a felhasználók egyaránt keresgélhetnek különféle receptek között, majd elmenthetik vagy akár meg is oszthatják azokat, valamint megtervezhetik étrendjüket és akár az élelmiszervásárlást is. A hazánkban is elérhető Samsung Food app egy csomó információt tartalmaz az alapanyagokról, ételekről, valamint magáról a sütésről-főzésről.
Emellett a szoftver a telefonon vagy tableten keresztül képes kapcsolatba lépni az intelligens konyhai eszközökkel, és az étel kiválasztását követően például azonnal informálja a cég sütőjét az optimális sütési időről, hőmérsékletről, azaz automatikusan elvégzi a beállításokat. Év végén pedig érkezik a Food MI nevű frissítés, amely a felhasználók egyéni étrendjéhez igazított, személyre szabott recepteket kínál majd, a leírások például néhány érintéssel vegán változatban is elérhetővé válnak.
A tervek szerint jövőre pedig befut a Vision MI technológia, amely az élelmiszerek képe alapján képes meghatározni a tápértékadatokat, és a hozzávalók felismerésével a legjobb recepteket kínálja azok felhasználásához.
E szolgáltatás használatával pedig végső soron a felhasználó időt, energiát és pénzt takaríthat meg, valamint az egészségét is óvhatja.
A Siemens is hasonló irányba indult: A német cég a kiállításon lerántotta a leplet különleges, kamerával ellátott, Mesterséges Intelligencia technológiát használó sütőjéről. A modell képes felismerni a betett ételt a kép alapján, a kamera és az MI segítségével, majd ezt követően automatikusan meghatározni az ideális beállításokat.
Így tehát a felhasználónak papíron semmi dolga nincsen, mindent elvégez helyette a masina, ami még azt is figyelembe veszi, hogy milyen vastag a pizza, és az milyen feltéteket tartalmaz. Valamint természetesen boldogul más ételekkel, például sült húsokkal, zöldségekkel és a sütikkel is. Legalábbis ezt az információt kaptuk a vállalat helyszínen tartózkodó munkatársaitól. E technológiának és szolgáltatásnak köszönhetően.
Tévébe bújva
Akadnak már olyan tévék is, amelyekbe beköltözött a mesterséges intelligencia. Az IFA 2023 kiállításon a Panasonic standján mutatták meg az egyik legfrissebb darabot, az idei csúcsmodellt, amely az MZ2000 névre hallgat. Ez megkapta a cég boszorkánykonyhájában kifőzött HCX Pro AI névre hallgató képfeldolgozó processzorát, amely, mint a neve is mutatja, használ ilyen fejlett technológiákat.
E komponens többek között képes felismerni az aktuálisan futó tartalmakat, elemzi a környezeti fényviszonyokat, és ezek alapján meghatározni automatikusan a legjobb beállításokat. Emellett fel tudja húzni a képminőséget, például javítja a felbontást, illetve a mozgásmegjelenítést virtuális, a chip által kiszámolt pixelek, valamint képkockák segítségével.
Emellett a mesterséges intelligencia tanul is a háttérben, figyeli a felhasználói tartalomfogyasztási szokásokat, reakciókat, a készülék használatát, és ennek alapján folyamatosan finomhangolja a chip, illetve a különféle szolgáltatások működését.
MI a kertben
A rendezvényen megjelent az Airseekers nevű vállalat, amely azt bizonyította be, hogy a robotfűnyírók is megfertőzhetőek a mesterséges intelligenciával. Az általuk bemutatott terméket telepakolták különféle szenzorokkal, kamerákkal. Az ezek által a terepről, a tereptárgyakról, a talajról, a növényzetről, és számtalan egyéb külső tényezőről begyűjtött információt pedig ez képes igen hatékonyan, valós időben feldolgozni.
Létrehoz egy térképet, amelyen egy mobil eszköz és egy alkalmazás segítségével igen egyszerűen kijelölhető a kezelni kívánt terület. Nem kell bójákat, kerítést vagy GPS oszlopokat telepíteni, elég csak vonalakat húzogatni az érintőképernyőn. A masina pedig elindul, képes áthágni az akadályokon, és letarol mindent, amit megengednek neki.
Aztán pedig képes is visszatalálni a bázisára, ami még mindig az egyik legnagyobb kihívást az automata fűnyírók számára. A gyártó azt ígéri, hogy a mesterséges intelligenciával megtámogatott modell egy új éra kezdetét jelenti.
Mosás és tisztítás
A Bosch hatalmas, és igen látványos standján kiemelt szerepet kapott a vállalat mosógépekbe integrálható mesterséges intelligencia eljárása, amellyel az a fő cél, hogy mérsékeljék az energia-, víz- és mosószer fogyasztást.
A készülékek a beépített szenzoraik alapján elméletileg képesek felmérni a dobba pakolt ruha mennyiségét, illetve a szennyezettség mértékét, amely egy okostelefonos app segítségével tovább finomítható. Ezt követően a gép automatikusan ki tudja választani a megfelelő programot és hőfokot. De ez nem minden, hiszen a telefon kamerájának segítségével beszkennelhető az alkalmazott mosószer csomagolásán található QR-kód.
A rendszer pedig ezt is figyelembe véve meghatározza, hogy pontosan mennyi vegyszerre van szükség, és a tartály méretét úgy módosítja, hogy ettől a felhasználó ne térhessen el. Ennek köszönhetően pedig nincs túladagolásra lehetőség, azaz csak annyi mosószert fog használni, amire tényleg szükség van. Ezzel pedig nem csupán a környezetet, hanem a pénztárcát is óvja, ami szintén nem utolsó szempont.
Ez a néhány példa is bizonyítja, hogy a mesterséges intelligencia tényleg készen áll arra, hogy átszője a mindennapjainkat.
Az itt megemlített megoldások jelenleg még csak a prémium kategóriában, tehát a drága termékek szegmensében bukkannak fel. De abban biztosak lehetünk, hogy annyi más technológiához hasonlóan idővel leszivárognak majd az olcsóbb, megfizethetőbb készülékek szegmensébe is, ami egyben alapot teremthet a tömeges elterjedéshez.