Olyan extrát kapott a Samsung S95D, amit sokan már régóta vártak. De vajon megéri megvásárolni ezt a 4K csúcstévét? Leteszteltük.
A Samsung két évvel ezelőtt döntött úgy, hogy korábbi stratégiáját feladva belép az OLED televíziók világába. Ez teljesen érthető húzás volt, hiszen mostanra már világossá vált, hogy ez a technológia produkálja emberi áron a lehető legjobb minőségű képet. A legnagyobb vetélytársak pedig ezt hamarabb vették észre, hiszen kínálatukban már régóta felbukkantak ezek a modellek.
A dél-koreai vállalat az elmúlt időszakban komoly erőforrásokat áldozott arra, hogy e területen is megkerülhetetlen szereplővé váljék. Nyugodtan mondhatjuk, hogy a szándék látható eredményekkel járt, hiszen 2022 óta sikerült előrukkolni néhány egészen remek termékkel. A féket pedig nem húzta be az innovációs vonaton, aminek tökéletes bizonyítéka a Samsung S95D, amely a világ első, és idáig egyetlen matt kijelzővel ellátott televíziója.
Miért olyan nagy szám a matt kijelző?
Az OLED készülékeknek 2024 elejére egyetlen hibája maradt: a kijelzőt fedő üveglap tükröződése, ami nagyon-nagyon zavaró lehet akkor, ha a szobában világos van.
Amennyiben tehát besüt a nap a szobába, vagy a képernyővel szemben van egy lámpa, akkor az jelentősen ronthat az élményen.
E téren az LCD alapú (QLED, Neo QLED, LED TV) modellek is küzdenek kihívásokkal, azonban azoknál ez az effektus kevésbé tűnik fel, mert a tükröződő kép nem olyan éles.
A monitoroknál és laptopoknál ezt a problémát viszonylag egyszerűen megoldották már régen: olyan speciális vegyi anyaggal vonják a kijelzőket, amely hatékonyan nyeli el és oszlatja szét az esetleges külső fényt. Csakhogy a módszer hatására radikálisan csökken a fényerő, ami a televízióknál nem fér bele. A nézők távolabbról nézik a képernyőt, valamint egyre fontosabbak a nagy dinamikatartományú filmek és sorozatok, amelyek látványos visszaadásához kiemelkedő fényességre van szükség.
Sokáig úgy tűnt, hogy ezzel a problémával együtt kell élnünk, azonban a Samsung mérnökei kidolgoztak egy olyan módszert, amely átvágja a gordiuszi csomót.
A megoldáshoz azonban nem a kémia, hanem a fizika vezetett el, egészen pontosan az optikai törvényszerűségek. A már említett kijelzőt borító üveglapot csiszolták meg oly módon, hogy az a kívülről érkező fényt elnyelje, eloszlassa, azonban ami a hátulról jön, azt ne befolyásolja. Ennek köszönhetően a csillogás, éles tükröződés megszűnik, és helyette csak egy halványabb folt érzékelhető még akkor is, ha a napsugarak simogatják a képernyőt.
Hogy konkrétan mit csináltak az üveglappal azt nem árulták el, csak azt lehet tudni, hogy több milliárd, rendkívül apró lencseformát martak a felületbe, és így érték el a kívánt hatást.
Letesztelhettem a készüléket, és a gyakorlati tapasztalataim alapján ez az utóbbi évek egyik leglátványosabb eredménnyel járó fejlesztése az OLED tévés szegmensben. Sokkal-sokkal többet számít a legtöbb átlagos felhasználó számára annál, mint hogy megnövelték a képfrissítési rátát, vagy csökkentették a bemeneti késleltetést, amelyek egyébként szintén lényeges dolgok. Emiatt aztán biztosak lehetünk benne, hogy nem sokáig marad az S95D egyedülálló modell, és a matt kijelző jó eséllyel más gyártók termékeinél is feltűnik majd.
Remek látvány
A Samsung S95D megkapta az új generációs kvantumpontos OLED panelt és a mesterséges intelligenciával megtámogatott szintén friss képvezérlő processzort. Ennek köszönhetően pedig a kép minősége kifogástalan: a tónusok fátyolosság mentesen ragyognak, a színgazdagság pedig döbbenetesen nagy.
A speciális műszerrel elvégzett vizsgálataim alapján az sRGB iparági standard színtér 188,4 százalékának lefedésére képes.
Ezzel e téren konkrétan a világ jelenlegi legjobb OLED készüléke, és csak kicsivel marad el az abszolút csúcsot jelentő, ám halálos árú Micro LED televíziótól.
A színpontosság remek, így a modell akár stúdiós vagy grafikai munkákra is bevethető. A fényerő kiemelkedő, eléri a 2500 nites értéket, ami egyrészt a világos, fénnyel teli helyiségben bír jelentőséggel. Másrészt pedig ennek köszönhetően az úgynevezett HDR, azaz nagy dinamikatartományú anyagok is rém látványosan jelennek meg.
A 4K felbontásnak köszönhetően a képi világ borotvaéles. Ha pedig a forrásanyag alacsonyabb részletességű, akkor lép színre a mesterséges intelligencia, amely képes ennek felskálázására. Csodák azért nincsenek, a végeredmény nem lesz olyan, mintha egy “gyári” 4K filmet vagy videót látnánk, de tény, hogy némi javulás érzékelhető.
A gyatra online videóknál vagy tv adásoknál bele lehet futni enyhe akadozásba, amit viszont nagy hatékonysággal képes orvosolni a processzor. Itt is különféle trükköket vet be az algoritmus, például virtuális képkockákat pakol be a valódiak közé, aminek a hatására az emberi elme folyamatosabbnak érzékeli a képet.
Manapság egyre többen használják a tévét gamingre, és nem meglepő módon az ő igényeikre is odafigyeltek.
A képfrissítési frekvencia magas, 144 Hz A bemeneti késleltetés pedig kellemesen alacsony, a méréseim alapján 9,7 ms, valamint a FreeSync támogatása is biztosított. Mindent összevetve azt mondhatjuk, hogy a tv játékra is alkalmas, abszolút beválhat akár egy gamer PC vagy csúcs konzol, így például egy PS5 mellett.
Netflix van?
A cég hagyományosan odafigyel arra, hogy a drágább tévéi jobban szóljanak, mint a nagy átlag. Ebbe a készülékbe is a megszokottnál jobb, 4.2.2 csatornás, magasba irányított hangszórókkal, illetve mélynyomókkal kiegészített integrált audió rendszer került. Ennek van is értelme, hiszen a hangerő kellően nagy, a basszusok szépen brummogva teremtenek vastag alapot a dinamikus megszóláshoz.
Azonban az is tény, hogy a pontossággal akadnak kisebb problémák, a finom részleteket hajlamos eldugni a készülék, és a sztereó hangtér visszaadása sem az igazi. De ez persze nem meglepő, hiszen a hangszórókat a készülékházba dugták, ez a megoldás pedig egyszerűen nem kelhet versenyre a hagyományos hangfalakkal vagy hangprojektorokkal.
A Samsung mostanra már a hűtőszekrényeit és mosógépeit is okossá varázsolta, és nyilván a tévéket is telepakolják intelligens funkciókkal. Ez a modell is a házon belül fejlesztett Tizen Smart TV platform legfrissebb változatát kapta meg. Ennek legfontosabb tulajdonsága, hogy közvetlenül elérhetővé teszi a különféle, manapság rém divatos online streaming szolgáltatásokat.
Azaz lehet rajta YouTube videókat, Netflix, Amazon, Max vagy Disney+ sorozatokat és filmeket nézni, anélkül, hogy rá kéne dugni valamilyen külső eszközt, és a sportos appok sem hiányoznak.
Emellett támogat jó pár felhős gamer ökoszisztémát is. Így ha valaki csatlakoztat hozzá egy kontrollert, akkor úgy szórakozhat csúcskategóriás játékokkal, hogy nem kell ehhez méregdrága gépet vennie.
Megéri a Samsung S95D?
A Samsung S95D az egyik legjobb tv idén. A képminősége abszolút elit ligás, az okos funkciók, extrák terén kiemelkedik a tömegből, és a hang minőségére sem lehet különösebb panasz.
A dizájnerek mondjuk nem erőltették meg magukat, de a Samsunghoz az elmúlt években már hozzá nőtt ez a visszafogott, konzervatív irány, amelynek köszönhetően a készülék gyakorlatilag bármilyen típusú enteriőrbe viszonylag harmonikusan beilleszthető.
A matt kijelző igen hasznos újítás, aminek a jelentőségét nem lehet eléggé hangsúlyozni, és amely abszolút hozzáadott értéket jelent.
Az általam kipróbált 65 hüvelykes, azaz 169 centiméteres változat a teszt pillanatában 750 000 forintba kerül. Azt aláírom, hogy ez nem kevés pénz, de ez a tv ennyiért ajándék a mai viszonyok között.