Megannyi okosóra megfordult már a csuklómon, de egyik sem nézett ki olyan jól – és annyira nem okosnak –, mint a Samsung vadiúj Galaxy Watch 3-ja. Árban az Apple Watch-csal versenyez, dizájnban pedig le is veri, de a magánéletnek lőttek, ha ilyen kütyüvel kelsz és fekszel – ebben az esetben szó szerint. Antisportemberteszt.
Lassan szokásommá válik magyarázkodással kezdeni a
kütyüteszteket, de mit csináljak, ha egyszer nem vagyok sportember. Persze, nem
ijedek meg a mozgás gondolatától és néha azért fel-felemelem az ülepem az ötágú
forgószékről, de attól messze vagyok, hogy az okosórák elsőszámú
célközönségéhez, avagy az aktív életvitelt folytatókhoz tartozzak. Mostanában
ugyanis kimondatlanul is a sportoló fiatal lett az okosórák célpontja: ezek a
sok-sok éve piacon lévő termékek eleinte kommunikációs segédeszközök akartak
lenni, amiket sporthoz is fel lehet venni, később viszont fókuszt váltottak, és
elsősorban egészségügyi szolgáltatásaikkal versenyeznek.
Engem mégsem ezekkel vett meg a Watch 3, sokkal inkább a
külsejével. Sekélyesség vagy sem, belezúgtam rozsdamentes acéldomborulataiba,
amiket kéjes örömmel simogattam, valahányszor megcsörrent rajta valami. Mert ez
az óra bizony folyton csörög.
Na de mi is a Samsung Galaxy Watch 3?
A Galaxy Watch 3 a koreai gyártó augusztusban startolt okosórája, ami 149 990 forintos árával kimondatlanul is a közel azonos árkategóriában versenyző Apple Watch Series 5 elsőszámú vetélytársa. Ez a készülék sajnos nem járt nálam, így nem is szeretném összehasonlítani a két terméket, tekintve azonban, hogy mennyit kérnek értük, egyértelmű, hogy mind az Apple, mind a Samsung zászlóshajóként tekint a saját órájára.
És hát dizájn terén a Samsung nyer. A magas ár fejében kerek, keskeny óralapot kapunk, ami az eddigi talán legkevésbé okosórás külalakot eredményezi. Messziről lehetetlen megmondani, hogy Samsung karórát viselünk, elmúlt már a hivalkodó, böhömnagy óralapok kora. Ennek ellenére a kijelző méretére sem lehet panasz, a 45 vagy 41 milliméter átmérőjű óralap Super AMOLED megjelenítőjén csodálkozhatunk rá az értesítéseinkre. Ezekből a Samsung gyári szoftvere mindent átvesz, e-maileket, Messenger-üzeneteket, sms-eket, sőt telefonhívásokat – utóbbiakat az órába beszélve is lebonyolíthatjuk,
rólam így tudta meg a fél lakótelep, hogy a tervezett délelőtt helyett csak délután tudok felvenni egy fontos csomagot.
(Nem, a „KIT, maradj a kocsiban!” viccet nem sütöttem el, bár nagy volt a kísértés.) A Watch 3-ból létezik eSIM-es LTE változat is, ezzel akár telefon nélkül is teljesértékű élményben lehet részünk.
Viszlát, magánélet, heló, sport!
Az okosórák egyik velejárója, hogy a techcuccokért bolonduló júzer félmásodpercenként megnézi, miért rezegnek – ez a Watch 3 esetében is így van, ezúttal viszont van mentség a túltolás esetén nyilvánvaló bunkóságba átcsapó óraszámlap-bámulásra: járvány idején az ember, ha nem muszáj, nem fogdossa össze a telefont, az órára pillantva pedig minimális érintésszámmal döntheti el, hogy megéri-e e-maileznie vagy sem. Ez nyilván nem a Galaxy Watch 3-ra igaz egyedül, hanem minden értesítéseket feldolgozó wearable-re, de érdemes felismerni, hogy a sportopciókon túl is van értelmes felhasználási területe az okosóráknak.
A Watch 3 esetében előbbiek is fontosak, noha az óra nem feltétlenül néz ki sportosnak – ránézésre és másfél hét használat után inkább elegáns kiegészítőként jellemezném, semmint egészségügyi eszközként. Ugyanakkor tény, hogy a pulzus-, stressz- és véroxigénszint-mérő (ez nyilván csak becsül), no meg a nonstop alvásfigyelő hasznos funkció lehet, amennyiben szeretnénk többet tudni a szervezetünk működéséről.
A beépített alkalmazás sok kontextust nem ad, de a számokból már el lehet indulni, hátha egy jó kis Google-keresés megmondja, pontosan milyen egzotikus betegségben szenvedünk.
Ami a sportopciókat illeti, úszás, futás és biciklizés is van, teljesítményünket pedig részletesen kiértékelhetjük az óra és a csatlakoztatott mobilapp használatával. Beállíthatunk célokat, böngészhetjük a statisztikáinkat, a virtuális edző pedig rápirít az orrunkra, ha lustálkodunk. Az óra egyébként mindenféle beállítás nélkül is szól, ha túl sokat ülünk egyhelyben. Mozgás közben pedig rögtön észleli, ha edzünk, azaz többet mozgunk a szokottnál – ilyenkor motiváló kis rajzokkal és üzenetekkel bombáz, hogy tudjuk: mi vagyunk a legjobbak. A badacsonyi lépcsőkön mászva valóban segítettek ezek a kis motivációs képek. Az izzadság és az eső az IP68-as víz- és porállósági szabványnak hála nem tényező, bár fürdeni nem vittem magammal az órát.
Kezelésből jeles
A dizájnról már áradoztam eleget, ide tartozik viszont még az elegáns, valóban kényelmes kezelés, ami mindössze két gombra, egy tárcsára és az érintőkijelzőre korlátozódik. Előbbiekkel lehet bekapcsolni a telefont, navigálni az appok között, oda-vissza lépni a menükben. A tárcsa viszont segít a köralakú alkalmazásmenü használatában, és azon túl, hogy véletlenül sem nyomunk így mellé, egyszerűen jó érzés használni. Finom kattogása az analóg karórákat idézi – újabb piros pont a dizájncsapatnak.
Óralapból egyébként meglehetősen sok van, a beépített tervezővel pedig sajátot is készíthetünk, vagy akár vehetünk a Samsung okosórás alkalmazásboltjából. Én innét mondjuk csak a 3310-es korszak Snake-játékát töltöttem le, ami a tárcsával irányítva visszaidézte a gyerekkoromat. Wifin és Bluetooth-kapcsolaton át is tölthetünk le appokat, az andoridos alapok miatt pedig egyre több fejlesztésből válogathatunk. Az előtelepített appok közül a hangrögzítő, a Spotify és a Microsoft Outlook érdemelnek kiemelést – az elsővel aztán adhatunk a személyhez fűződő jogoknak.
Az óra Bluetoothon csatlakozik a telefonunkhoz, ez lehet
androidos vagy iOS-es készülék, különbség nem lesz (legalábbis nekem a
betegeskedő Galaxy S9 és az Iphone 11 is ugyanolyan jó támogatást nyújtott). A
Samsung gyári appja könnyen átlátható és egyszerű, semmi fanfár, csak egymás
alatt sorakozó opciók halmaza. A töltés vezetékmentes, csatlakozó nincs az órán,
az aksi pedig átlag két napot bírt nálam, pedig nyomkodtam épp eleget. Viselni
egyébként kényelmes volt, a bőrszíj egyáltalán nem izzaszt vagy vág, a gombok
közti kis fémsziget pedig gondoskodik róla, hogy véletlenül se nyomjuk meg a
gombokat a kézfejünkkel.
Megéri?
Ez az a kérdés, ami minden techcikk végén felmerül, és amire most is lehetetlen érdemben válaszolni. Edzőpartnernek talán elég egy olcsóbb modell, a Gear 3 például, ha már Samsungnál járunk. De van az a helyzet, mikor az emberfia valami drága kütyüt akar magának, az okosórák pedig akkor is státuszszimbólumok, ha ezt nem akarjuk elismerni. És ha már eldönti valaki, hogy csúcskategóriás okosórát vesz, akkor amondó vagyok, hogy nézze meg közelebbről a Watch 3-at, mert komoly kihívó az almás karóra ellen.
A Samsung Galaxy Watch 3 a Samsung Experience Store-ban 149 990 forintos áron indul, ennyiért a 41 mm-es modell kapható (ez alapján íródott a cikk is). A 45 mm-es változat ára 159 990 forint. Az LTE-s kiszerelés viszont ennél is többe kerülhet (a gyártó oldala az Alzára visz, ott 192 640 forintért lehet előrendelni). A tesztkészüléket a Samsung biztosította, a tartalomba nem szóltak bele.
Képek: Smejkál Péter