A Balaton-parti pihenést Nárai Rita kőkemény munkára cserélte, amikor vendéglátós tapasztalat nélkül vágott bele a francia pékség és egy modern kerékpárszerviz fúziója, a Buborék Csopak létrehozásába. Mára stabil vendégkörük alakult ki a helyiekből és az itt nyaralókból, utóbbiak szobát is bérelhetnek a bisztró felett.
Amikor Ritáék hét éve nyaralót vettek Csopakon, párjával együtt a Balaton-felvidék szépsége, a kis település nyugalma, a rengeteg kerékpározási lehetőség és a pihenés iránti vágy motiválta őket. Mindebből az elmúlt másfél évben alig élhettek meg valamit.
A pandémia alatt sok más budapestihez hasonlóan Ritáék is leköltöztek a Balatonhoz, ahol szabadabban vészelhették át a lezárásokat. Rengeteget kerékpároztak és sétáltak a környéken, az otthonukká vált, így amikor meglátták a kiadó, majd eladó táblát a 70-es évek elején épült, de már két éve üresen álló egykori rondácska közérten, hamar eldöntötték: megveszik. Ekkor még nem tudták, mit akarnak pontosan, de a közösség része akartak lenni.
A covidos időszakban egy buborékban éltünk itt, biztonságban éreztük magunkat. Innen is jött aztán a név, meg persze onnan, hogy kínálatunk szerves részét jelentik a pezsgők, proseccók, Champagne-ok. És nemcsak ezekben van buborék, hanem a kenyereinkben is, és a croissant is akkor igazán jó, ha buborékos” – meséli Rita.
Mindegy, csak legyen benne kerékpár
Üzleti modelljük gyakorlatilag abból állt, hogy valami olyat hozzanak létre, amire nekik is igényük van. Rita és párja, Gábor számára a rengeteg kerékpározás mellett örök gondot jelentett, hogy a környéken nem állt rendelkezésre hétvégén is nyitva tartó szerviz, holott a legtöbb kerékpáros túrát az emberek nem hétköznap teszik.
A két legközelebbi szervizpont nem is olyan régen csak Balatonfüreden és Veszprémben volt, a Balatonon mindegyik bezárt szombaton délben”.
Úgyhogy amikor 2020-ban megvették a 370 négyzetméter alapterületű ingatlant, egy dolog biztos volt: valamilyen biciklihez köthető üzletnek kell itt lennie. És a gasztronómiára, a jó kenyérre és finom falatokra igényes emberként egy minőségi pékséget és bisztrót képzeltek el mellé.
„Persze sokan figyelmeztettek, hogy nyilván mindenki valami gasztróhelyet akar nyitni, amikor ideje vagy pénze van rá, de ki fog derülni, hogy nem olyan egyszerű az” – mondja Rita, aki nem tagadja, az első évben voltak hullámvölgyeik, volt „sírás-rívás”. De interjúnk során már a meghatódottságtól gyűlnek könnyek a szemébe, amikor arról beszél, mennyire a község életének szerves részévé váltak az elmúlt egy évben.
A kialakítás zökkenőmentesen zajlott. Előbb, még 2020-ban Budapesten hozták létre az Ebike2go kerékpárüzletet az Alkotás úton, az azóta is párhuzamosan üzemelő szerviz, kerékpárüzlet- és kölcsönző volt a „prototípus”. Ennek mintájára kezdtek hozzá 2021 januárjában a csopaki helység szervizrészéhez is, mely a bisztró hátsó részén található.
„A szervizt olyan színvonalon rendeztük be hozzáértő szakemberek javaslatait figyelembe véve, hogy az itt dolgozó szerelők majd’ elájultak, amikor először meglátták a helyet” –
mondja büszkén Rita.
Letisztult vonalak, semmi közhelyes franciaság
A belsőépítészeti megoldásokért, az enteriőrdesignért Bertóty Eszter és Móder Edit feleltek. Kezük nyomán nyers betonfelületek, letisztult, természetes anyagú modern bútorok, könnyed árnyalatok kaptak főszerepet, a fehér falak uralta levegős térben a falra helyezett légies kerékpárok vezetik el a szemet a hátsó traktusban kiállított biciklikig.
Alig fél év alatt az egyszerű közértépület hatalmas üvegablakokat kapott, mindenféle kliséket nélkülöző igazi francia bisztróvá vált a Buborék és tavaly július 2-án megnyitott. A pékség mellett melegkonyha is működött, akkor még heti öt napon reggel 7-től este 10-ig tartottak nyitva.
„Az addigi életünk szertefoszlott, amiért mi lejártunk a Balatonra, az tovatűnt” – meséli most már mosolyogva Rita, aki a csopaki álmuk megvalósítása mellett akkor és azóta is folyamatosan végzi eredeti munkáját Budapesten.
Huszonöt éve dolgozom ugyanott, Hajas László fodrászmester fodrászcikk-kereskedéséért felelek. Nagyon sok kollégám van ugyanennyi ideje ott, ezért érzelmileg is megterhelő volt megtapasztalni már az első hónapokban, mekkora fluktuáció jellemzi a vendéglátást. A kezdeti csapatból ma már senki nincs.”
Nem kellenek a körülményes ételek
A melegkonyha kínálatában akkor még rákételek, osztriga, rizottó, sushi is helyet kaptak, be kellett azonban látniuk, ezek túl nagy erőfeszítést igényelnek. Túl körülményes ezek állandó készleten tartása, az alapanyagok drágák, ezért ősszel egyszerűsítettek. Mára főként a reggeliző-kávézó vonal maradt – és az igazán erős pékműhely.
A nyitvatartás is lerövidült, csütörtöktől hétfőig reggel 8-tól este 5-ig vannak nyitva, ami a csapat miatt is fontos. „Szerettem volna egy erős törzsgárdát kialakítani, akiknek egész évben biztos megélhetést tudok nyújtani. Jó csapatot hoztunk mostanra létre, akik nagyon jó partnerek a fejlesztésekben, kísérletezésekben.”
A tizenkét fős csapat Szombathelyről, Békéscsabáról, Győrből, Devecserből verbuválódott össze, van, aki családjával ide is költözött, például a pékműhelyt vezető, eredetileg békéscsabai Berki Dávid. A termékfejlesztésben a kezdetekkor Enzsöl Balázs sztárcukrász segített, aki a covididőszak lezárásaikor a Buborékban tartott tanfolyamokat, itt fejlesztette saját termékeit is.
A pisztáciás croissant minden pénzt megér
Az ő javaslataira olyan a Buborék croissant-ja is, amilyen a hely: könnyed, légies, szinte olvad. Rita szerint a sláger a pisztáciás croissant, annak ellenére, hogy az alapanyag miatt ez az egyik legdrágább termékük. A sima 500 forint, a pisztáciás 1190 forint, de lehetetlen lenne levenni a palettáról, az emberek néha csak ezért jönnek be. Ilyen ajánló után persze nekem is meg kell kóstolnom. Nem mondhatok mást, meg vagyok győzve.
Naponta 650 péksütemény készül, közönségkedvenc a kakaós csiga, a citromos briós, az almás papucs, ezek mellett pohárdesszertek várják a vendégeket. Sajnálatomra kiderül: a francia cukrászsüteményeket csak a főszezonon kívül készítik, mert azok időigényesek és macerásabbak. A nyári nagy forgalom idején, amikor reggelente kígyózik a kenyérre és croissant-ra várók sora, nincs idő rájuk. Így nekem is őszig kell várnom, hogy újra beleharaphassak abba a cukorbombába, melyet egy nyáreleji csopaki kerékpározás során kóstoltam:
óriásmacaron málnával, licsivel és vaníliakrémmel töltve.
A melegkonyhából mára a reggelik maradtak, ott a lazaccal kínált, szifonból adagolt könnyed hollandi szószos eggs benedict a legfelkapottabb 3250 forintért.
Az első szezon alapvető változásai után nem akarnak újabbakat. Rita szerint stabil a vendégkör, a helyiek számára fontos az állandóság, a kiszámíthatóság. Ebédre pulled porkos szendvicseket, akár hajóra is felvihető csomagolású salátákat, kecskesajtos, sült paprikás quinoasalátát kínálnak.
Emelni muszáj
Beszerzési problémákkal egyelőre nem küzdenek, de próbálnak készülni arra az eshetőségre, ha gond lesz a liszt elérhetőségével. „A liszt mindennek az alapja, alaposan kikísérleteztük, mely lisztekkel dolgozunk, ezért is fontos az állandóság ezen a téren”. Igyekeznek betárazni ebből is, raktáruk Budapesten van.
A francia vaj, a lazac is nyilván külföldről érkezik, a sonka Olaszországból. Folyamatosan érkeznek az értesítések az áremelésekről, röpködnek a 15-18 százalékok.
„Nekünk is oda kell figyelnünk az árazásra, de nem merünk olyan nagy mértékben emelni. Egyelőre 10-12 százalékot emeltünk.”
Rita és csapata egyelőre igyekeztek nem nyúlni a kenyér árához, mint mondja, az „a mindennapi betevő, amire szüksége van az embereknek, de előbb-utóbb kénytelenek leszünk emelni, mert nekünk is ki kell fizetni az itt dolgozókat”. Egyelőre a fehér parasztkenyeret ezer forintos kilónkénti áron, a félbarna veknit 1050 forintért árulják.
Ki fogja megvenni a kenyerünket?
A bisztró létrehozására alapított Buborék Gasztro 2021 Kft. az első év után mintegy hatmillió forintos mínuszban van. „Sokan azt mondják, hogy a vendéglátásban az első három évet kell átvészelni, csak utána lesz jobb. De mi lesz három év múlva? Talán lesz annyi tapasztalatunk, hogy túléljük a nehézségeket. Nem tudjuk, mit hoz az áram és a gáz árának változása, milyen hatással lesz az emberekre. Ki fogja megvenni a kenyerünket, ha esetleg 30-40-50 százalékot kell emelni az árán? Lesz-e pénze erre az embereknek, miután kifizetik otthon a rezsit? Nem tudjuk, egyelőre bizonytalan az egész.”
Az elmúlt hónapban ugyanakkor sikerült megnyitniuk az eredetileg is tervezett szállásokat, ez Rita szerint sokat fog segíteni nekik a várható nehézségek kezelésében, jelenleg teltházasak.
Így áll össze a bisztró teljes neve: Buborék – Bed. Bike. Bread. Az épület felső szintjén hat szobát alakítottak ki a már említett Bertóty Eszter és Móder Edit segítségével. Egy családi négyágyas szobát és öt franciaágyas szobát hoztak létre. Időszaktól függően fejenként 13-25 ezer forintos éjszakánkénti árért bérelhetők az ugyancsak letisztult vonalakkal, modern kiegészítőkkel felújított szállások.
Ahogyan arra Rita számított is a saját igényeik alapján, a kerékpárszerviz a legdinamikusabban növekvő része a Buborék hármasának. A tavalyi csopaki forgalmukat idén megháromszorozták.
„Többségében elektromos kerékpárokat forgalmazunk, szervizelünk és kölcsönzünk, de vannak analóg biciklijeink is. Egyre többen keresik ezt a mozgásformát, köszönhető ez a covididőszaknak is talán, most viszont az üzemanyagárak emelkedése miatt is népszerűvé vált. Sokat segített az is, hogy itt haladt el a Giro d’Italia magyarországi szakasza” – véli Rita, aki a környéken szinte kizárólag kerékpárral közlekedik.
Az üzletben Bianchi, Scott, Trek bicikliket értékesítenek, de folyamatosan figyelik az újdonságokat, a csapat tagjai rendszeresen járnak külföldi kiállításokra. Gyerekek számára Woom Bike-ot árulnak, ezt tartják az egyik legjobb gyerekbiciklinek: kialakítása miatt biztonságos és könnyen megtanulnak vele két keréken gurulni.
Nincs mire várni
Rita a kezdeti nehézségek és a jövő bizonytalanságai ellenére láthatóan lubickol ebben a számára viszonylag új szerepben. Láthatóan ő itt a hely lelke és kedves, profi embereket gyűjtött maga köré álma megvalósításához nemcsak a közvetlen munkatársak, de az itt lakók és a környék egyéb vendéglátóhelyeit üzemeltetők körében is.
Számukra a legfontosabb, hogy törzsvendégeik legyenek a csopakiak és a főszezonon kívül is sok időt itt töltő nyaralótulajdonosok és az üdülők. A téli hétvégéken is nagy élet van náluk, szeretnék ezt megőrizni.
„Arra törekszünk, hogy minél több egész éves hely legyen a Balaton körül. Ezért össze is fogtunk, itt van például a Csopaki Resti, a Vasüzlet Balatonfüreden, vagy a Mór24.
Vendéglátósként nem lehet arra várni, hogy ha majd lesz vendég, és akkor nyitok. Nekünk kell előbb itt lenni és állandóságot kell biztosítani, akkor majd jönnek.”
Rita úgy tervezi, Csopakon akar majd megöregedni, ahogy szerinte sokan mások is így tervezik itt. „Ehhez az is kell, hogy akik itt vagyunk, jól éljünk együtt, tartsunk össze. Úgy érzem, ez itt egyre jobban sikerül. Nemcsak az üzletben érződik ez, hanem a településen és a környéken is mindenütt. Mintha a covid óta összetartóbbak, türelmesebbek lennének az emberek.
Csopak visszafelé olvasva kapocs. Próbálunk itt eszerint élni és dolgozni.”