Akkor is szívják a marihuána füstöt, amikor nem akarják, és idegennek érzik magukat saját városukban Amszterdam lakosai. A helyieknek kapóra jött a koronavírus-járvány miatt beállt csend a turizmusban, de továbbra is elegük van: petícióban kérik a városi turizmus átalakítását.
Vissza 2014-et!
Amszterdam már a világjárvány megjelenése előtt problémákkal küzdött, már ami a tömegturizmus hatásait illeti. Turistacunami, mindent beborító szemét, hangzavar és néha vállalhatatlanul viselkedő turisták – a város lakosainál már 2019-ben betelt a pohár.
A koronavírus-járvány miatt aztán a turizmus teljesen leállt az ötszáz éves holland városban, ahol naponta 55 ezer látogató fordult meg, az átutazók száma a 0-val lett egyenlő – írja az amerikai Forbes.
A Dutch Rewiew című holland lap ellenben arról ír, hogy az amszterdami lakosok belefáradtak a turistákba, és a kényszerszünetet felüdülésként élték meg.
A járványt egy jó lehetőségnek látják a városi tömegturizmus megreformálására.
Most, hogy úgy tűnik, a világ kezd kilábalni a járványból, sok országhoz hasonlóan Hollandia ismét megnyitja kapuit a turisták előtt. Azonban másképpen, mint előtte. A város lakói a 2014-es állapotokhoz szeretnének visszatérni, amikor az utazások nagy része nem volt egyenlő az olcsó fapados járatokkal, vagy az Airbnb szállásokkal. Ebben az évben a városba „még csak” 12 millió turista látogatott el.
Több adót a turistáknak!
Annak ellenére, hogy az elmúlt évben Amszterdamban szabták ki az egyik legmagasabb idegenforgalmi adót, ez nem volt elég ahhoz, hogy a tömegturizmus mértéke radikálisan csökkenjen.
A hivatalos statisztikák szerint Amszterdam 870 ezer lakosára évente több mint 19 millió olyan turista jut, akik a városban is töltik az éjszakát.
Egyesek szerint a helyzet még ennél is rosszabb, mivel a magánszállások egy része nem is regisztrál a hivatalos felületeken.
A panémia után a lakosság most petícióban kéri a város vezetőitől a változást. A keresetben többek között kitérnek az új szállodák tilalmára, valamint az idegenforgalmi adó emelésére is. A kérvény már 27 ezer aláírásnál jár, ami már elég lehet ahhoz, hogy azt városi népszavazásra bocsássák.
A petíció leglényegesebb pontjai a következők:
- Kannabisz-bérletek bevezetése (utóbbi már létezik az ország egyes pontjain). A polgármester ígéretet tett arra is, hogy csökkentik a coffeeshopok számát és „megtisztítják” a piros lámpás negyedeket is.
- A külföldiek drogvásárlásának tilalma.
- Az idegenforgalmi adó emelése és annak féléves felülvizsgálatai.
- Olyan szervezet létrehozása, aminek feladata az éjszakázó turistákkal kapcsolatos esetek vizsgálata és a lakosok életkörülményeinek javítása.
- Az IFA-ból származó adók egy részéből fedezzék a turizmusból fakadó problémák költségeit és a helyiek életkürölményeinek javítását.
Femka Halsema, a város első női polgármestere a városi tanácsnak írt levelében arra is javaslatot tesz, hogy a piros lámpás negyedeket ne csak „megtisztítsák”, hanem költöztessék el az óvárosból. Fontosnak tartja, hogy a központ ne csak szuvenírboltokkal, coffeeshoppokkal, vagy gyorséttermekkel legyen tele, és a helyi lakosok számára egy sokkal élhetőbb várost alakítsanak ki.
A petíciót aláírók tisztában vannak azzal, hogy a városban sokan a turizmusból élnek, de a helyzet már ott tart, hogy a lakosok a saját városukban érzik elidegenítve magukat.
Kiemelt kép: Tim Trad // Unsplash