Már most látszik, hogy az állunkat fogjuk kapargatni a padlóról január első napjaiban a CES 2022 kiállításon.
2022 január 5-én startol a világ legnagyobb tech showja, a Las Vegas-i CES, ahol bemutatják az adott évre szánt újdonságokat, és úgy általában ipari mennyiségű eredeti, egyedi technológiát és terméket. Ezek között pedig rengeteg olyan eszköz is akad, ami kifejezetten különlegesnek és előremutatónak számít.
Jónéhány olyan darab, ami ha boltokba is kerül, sokat biztos nem fognak belőle eladni, legalábbis egy darabig, de megmutathatja, hogy milyen irányba is mozdulhat a közeli és középtávoli jövőben egy-egy ágazat.
Szerencsére már most lehet tudni jó pár igen izgalmas masináról, amely kinn lesz a kiállításon, és amelyet kifejezetten azért visznek, hogy ilyen innovációs atombombaként tarolja le a figyelmet.
Hajtogatható tv
A Skyworth nevű kínai cég neve itthon talán annyira nem cseng ismerősen, pedig globálisan egyike a legnagyobb tévégyártóknak. A vállalat az elsők között lépett színre OLED televíziókkal, és az idei kiállításra is készülnek egy nagy durranással.
Természetesen nem a felhasználónak kell hajtogatnia, hanem ezt egy motor végzi. A konszern szerint a görbület mértéke 1000R, ami olyan, mintha egy 1000 mm-es, azaz 10 méter átmérőjű kör ívéből vágták volna ki. Azt állítják, hogy a játékosok számára ez különösen jó lehet, de a cél nyilván az, hogy aki ilyen készüléket vesz, az tudjon imponálni a vendégeinek. Ugyanis biztos igen figyelemfelkeltő, ahogy meghajlik vagy kisimul a hatalmas képernyő a nagyszobában, miközben megy rajta a Vízipók Csodapók.
Szemüveg nélküli 3D
A majd’ egy évtizede óriási parádéval bevezetett 3D tévék és monitorok irtózatosan nagyot buktak, mára ki is vezették az ilyen modelleket a piacról. De azért még akad, aki lát fantáziát a térhatású megjelenítésben, legalábbis erről tanúskodik, hogy az Acer bemutatja Vegasban ConceptD 7 SpatialLabs Edition nevű laptopját, amely szemüveg nélküli 3D támogatást kínál. Azaz nincs szükség kényelmetlen és fejszaggató, émelyítő kiegészítőkre, elég csak ránézni a kijelzője, és térhatásban látható a tartalom.
Ez azért igencsak jól hangzik, hiszen a régebbi 3D televíziókat pontosan a fránya szemüvegek ölték meg, és ha ezeket sikerül száműzni, akkor talán egy komolyabb feltámadás is bekövetkezhet.
Hangbuborék a fej körül
A Run-Up egyike azon közösségi finanszírozású kampányoknak, amelyek végül elnyerik a tömegek tetszését, így azok adnak elég pénzt a megvalósuláshoz. Ez itt nem is véletlen, hiszen tényleg egy meglepő, szokatlan és hasznos, vagy legalábbis annak tűnő eszközről van szó. A Run-Up ugyanis egy fejpánt, amelyen elhelyeztek két speciális hangszórót, ezek egyfajta hangbuborékot hoznak létre a fej körül.
Tehát aki ilyet visel, hallgathat zenét vagy telefonálhat úgy, hogy nem kell bedugnia semmit a fülébe. Ráadásul úgy alakították ki, hogy egy-két lépés távolságról már ne is lehessen hallani semmit az egészből. Ez tényleg úgy hangzik, mintha valami csoda lenne, de a dolog állítólag tökéletesen működik.
Gamer álom
Az asztali számítógépek piacán sem állt meg a fejlődés, sőt! Az idei CES-re egy irgalmatlan vadállat is megérkezik ebből a termékkategóriából, ráadásul az egyik igazi, megkerülhetetlen amerikai gigásztól. Ez pedig a régóta várt Dell Alienware Aurora R13, amibe egy csúcs Intel Core i9 processzor, NVIDIA GeForce RTX 3090 videókártya, 64 GB DDR5 RAM és 1 TB villámgyors SSD került.
A teljesítmény ennél nagyobb nem lehetne, ez ma az elérhető csúcs, amire még rátesz egy lapáttal a pazar készülékház, ami egyrészt nagyon-nagyon jól néz ki, másrészt pedig a szellőzést is 20 százalékkal javítja. Ez egyszerűen egy imádnivaló ketyere kívül-belül.
Masszírozás zenével
A KAI masszázsfotel vagy egy ordas kamu, vagy tényleg valami őrületes újítás. A cég ugyanis azt ígéri, hogy alacsony frekvenciájú hanghullámokkal is dögönyözi az emberi testet a misztikusan hangzó neuromaszkuláris Sonic Wave technológia révén. Ezáltal pedig ez a világon az első ilyen készülék, és azt állítják róla, hogy a “mélyebb érzékekre hat”, és képes úgy ellazítani, mint semmi más ezen a Földön.
Hát, ha ez tényleg így van, akkor biztos, hogy nem ez lesz az egyetlen ilyen termék a későbbiekben. Mindenesetre nagyon zordul fest, mint valamilyen sci-fi film teleport vagy hibernációs masinája. Az már csak hab a tortán, hogy egy speciális zenei szinkronmasszázs funkciót is tartalmaz, amelyet az Universal Music Studio munkatársaival együtt fejlesztettek ki, direkt e fotelecske számára.
Önjáró permetezőtank
De, hogy ne csak a lusták örüljenek, arról a Mini GUSS nevű masina gondoskodik, ami úgy néz ki, mint valami bizarr harci jármű, és bizonyos szempontból ez meg is állja a helyét. Egy önvezető robotautóról van szó, amit arra fejlesztettek ki, hogy szőlőt és egyéb bogyós gyümölcsöket permetezzen magától, azaz hogy vegyi támadást indítson a kártevők ellen.
Elméletileg elég kiengedni, mint egy kutyát, ő pedig szép komótosan bejárja a birtokot, mindenhova odacsurgat egy kis lét, megjegyzi, hogy már merre kószált, és végül visszatér a bázisára
Mini szárító
Megmondom kerek-perec, imádom az ultrakompakt, miniatürizált háztartási gépeket. Sajnos ilyenekből egyelőre nincs túl sok, de az elmúlt években már felbukkant néhány ígéretes darab. Ilyen például a Home-Cera által megalkotott mini szárítógép. Ez ez Aero-Daisy, amely nem egy böhöm nagy ronda doboz, hanem leginkább egy dizájnos macskaházra hasonlít.
3 kilogrammnyi ruhát lehet belepakolni, és állítólag olyan innovatív technológiára épül, ami a megszokott szárítási időt a felére csökkenti. Ráadásul olyan csendes, mint egy asztali számítógép, van benne UV sterilizáló, három rétegű porszűrő rendszer is, szóval tényleg egy remek eszköznek tűnik. Csak bízni lehet abban, hogy tényleg beváltja a hozzá fűzött reményeket, mert akkor akár tömegesen is elterjedhetnek az ilyen készülékek.
Robotporszívó lézerfegyverrel
Nagyon úgy tűnik, hogy a robotporszívóknál is elő lehet még állni forradalmi újdonságokkal. A Bona Robot legújabb eszköze Vegasban is megmutatja magát a nagyérdeműnek, egészen pontosan a lézerrel és és mesterséges intelligenciára épülő vezérlőrendszerét, aminek köszönhetően úgy méri fel a szobát, és úgy kerülgeti a tárgyakat, mint egy ember.
Most legyünk nagyvonalúak, és tekintsünk el attól, hogy ehhez elsősorban lábak kellenének, hiszen ha sikerült megoldani, hogy tényleg minden elérhető helyre odafúrja magát, és felszippantsa onnan a koszt, az már valóban nagy előrelépés lenne. Az is kifejezetten érdekes, hogy pakoltak rá egy pár UV lámpát is, így mini sterilizáló robotként is funkcionálhat.
Hologram hatás
A Star Warsban mindennaposnak számító hologramokra még várni kell, de dolgoznak egy páran intenzíven ahhoz, hogy legalább megközelítsék az élményt. A Looking Glass Factory az egyik ilyen cég, amely a CES-re elviszi csodafegyverét, és amely papíron jelenleg a legmesszebb jutott e téren.
A Looking Glass 8K Gen2 nevű eszközben elméletileg 100 millió fénypontot (képpontot) vezérelnek, aminek köszönhetően úgy teremthető meg a 3D hatású vizuális élmény, hogy ahhoz nincs szükség semmilyen egyéb eszközre, tehát például zavaró szemüvegre vagy VR sisakra.
TV mozgó hangfallal
Ha minden jól megy, akkor az LG megmutatja ország-világ előtt legújabb büszkeségét 2022 első napjaiban, a világ egyik legfontosabb tech expóján. Ez pedig nem más, mint az új ART családba tartozó televízió, amelyhez hasonlót eddig még nem nagyon láttunk.
Itt ugyanis a képernyő alatt egy hatalmas hangfalrendszert helyeztek el, amely motorosan a kijelző elé mozgatható, magyarul eltakarja a képernyőt. Ennek hang- vagy képminőség szempontjából semmi jelentősége nincsen, viszont iszonyúan figyelemfelkeltő, és egy új szintet jelent a tévés dizájnban.
Las Vegas űrbázis
2022-ben debütál a rendezvényen az űrrel kapcsolatos szekció, aminek elég komolyan megadják majd a módját. Elvisznek és kiállítanak Las Vegasban egy konkrét űrjárművet, azaz a Dream Chasert, amely utánpótlást szállít majd a jövő évtől kezdve a nemzetközi űrállomásra. Azért egy átlagembernek nem mindennap van lehetősége arra, hogy közelről bámuljon meg egy ilyen eszközt.
A Nevada Corporation által tervezett űrsikló teljesen automata módban repül, nincs szüksége még a leszállásnál sem manuális irányításra. Legalább tizenöt alkalommal járhatja meg a kozmoszt, a szárnya behajtható és egy komplett “önjáró” szervizmodult is képes eljuttatni a világűrbe.