Jancsó Dávid az Oscar-díjkiosztó előtt azt mondta, jobban szeretne a nézőtéren örülni kollégái és A brutalista sikerének, meg annak, hogy részt vett a film elkészítésében, mint hogy felolvassák a nevét, és ki kelljen állnia egy köszönőbeszéddel. Ez bejött: A brutalista. vágói munkájáért jelölték, ám a díjat végül nem ő, hanem az Anoráért Sean Baker vehette át. Bár Dávidot édesapja, Jancsó Miklós rendező és édesanyja, Csákány Zsuzsa vágó megpróbálták lebeszélni a szakmáról, mára világhírnevet szerzett.
Jancsó Dávid portréja a márciusi Forbes magazinban, ez pedig itt egy ajánló.
„Ami az Oscar-díjkiosztót megelőzi, az leginkább egy vérmes politikai kampányra hasonlít, a kispadról nézve is elrettentő az a mennyiségű publicitás, amit a jelöltek nyomnak. De hát annyi film készül a világban, muszáj reklámozni – mondja Jancsó Dávid, akiről a márciusi Forbesban jelenik meg portécikk. – Az úgynevezett below the line (például a vágó, a hangmérnök vagy a sminkes) szakmák jelöltjeit promotálni amúgy sem volt energiájuk és pénzük a filmstúdióknak.”
Nála pedig a döntésig egyenesen hírzárlatot rendeltek el, miután egy interjúban elmondta, hogy használtak mesterséges intelligenciát A brutalista készítésekor. Nagy port kavart, hogy azzal tökéletesítették a főszereplő Adrien Brody magyar kiejtését, holott Dávid szerint az MI ma már nemcsak a mindennapokban alapeszköz, de filmekben is használják.
A vágó jól végezte a dolgát
Brady Corbet rendező filmjét az 50-es években kifejlesztett, csaknem harminc éve nem használt VistaVision 35 milliméteres celluloidra forgatták. „Önmagában statement ebben a világban, hogy full analóg filmet csináltunk” – mondja Dávid. Abban az első pillanattól biztos volt, hogy Corbet és Brody hatalmas sikert érnek el, de azt, hogy a film ekkorát fut, egyikük sem gondolta volna.
Az egykori Pannónia Filmstúdió hűvösvölgyi épületében működik Dávid és négy kollégája (Kiss Vanda, Makk Lili, Kovács Zoltán és Szalai Károly) 2012-ben alapított cége, a Post Office Films Kft. Ma már nem kizárólag vágnak, de minden, a forgatás és a filmbemutató között elvégzendő filmutómunkát vállalnak. Fotó: Ránki Dániel / Forbes
A három és fél órás film a vasárnap esti Oscar-gálán végül három – a legjobb férfi főszereplő, operatőr, és zene – kategóriában kapott díjat, miután Velencében tavaly ősszel megnyerte az Ezüst Oroszlánt, a februári BAFTA-díjátadón pedig négy kategóriában lett első.
Dávid százezer méternyi filmből vágta össze a végeredményt, miközben egy átlagos film, ami régen filmre forgott, húsz–huszonötezer méter volt.
„Ha ma zsinórban megnéznek az emberek a Netflix-sorozatokból tíz epizódot – mondja Dávid–, akkor tényleg nem az a fontos kérdés, hogy egy játékfilm milyen hosszú. Sokkal inkább az, hogy fenn tudja-e tartani a néző figyelmét. Ha igen, akkor a vágó jól végezte a dolgát. Ez már rajtam múlik, de azt nem én határozom meg, hány perces legyen.”
Jancsó Dávid portréját, benne a szüleivel közös, üvöltős munkáiról, az amerikai élményeiről és régi vágóasztalokról olvasd el a március 5-én megjelenő Forbes magazin címlap-összeállításában, a Futni mentemet rendező Herendi Gábor portréja és a Vertigo Média cégsztorija mellett.