Elcsépelt duma, hogy a jövő a hajlítható kijelzős telefonoké. Egyrészt mert ez az első igazán forradalmi újdonság az érintőképernyős okostelefonok megjelenése óta, így egyértelmű, hogy iparági feltűnést kelt, és a vásárlók érdeklődését is kiváltja. Másrészt valóban futurisztikus technológiáról van szó, ami ugyan még gyerekcipőben jár, de nagyon sok felhasználási területen számít ígéretes megoldásnak. A hangsúly azonban a gyerekcipőn van – és erre kiváló bizonyíték a Samsung cirka hétszázezres csúcstelefonja is.
Mielőtt továbbmegyünk, érdemes tisztázni, hogy a december 4-től kapható Galaxy Fold nem az első hajlítható kijelzős okostelefon. A dicsőség a kínai Royale Corporationé, ami már 2018-ban kiadta a FlexPai névre hallgató, kettéhajtható készüléket. A vegyes fogadtatásra talált telefon nem vert akkora hullámokat, mint a Huawei és a Samsung saját termékei. Előbbi, a Mate X Kínában október óta kapható, Európába azonban hivatalosan még nem jutott el, így elmondható, hogy az első olyan hajlítható kijelzős okosmobil, amit Magyarországon is bármelyik boltban meg lehet vásárolni, az a Samsung Galaxy Fold.
Szűz kézzel
Bevallom, efféle készülék még mutatóban sem járt nálam, így
előítéletek és tapasztalatok nélkül vághattam bele a hajlítható jövőbe. A
hardveres specifikációk láttán két dologban voltam biztos: az első, hogy a Fold
sebességével nem lesz gond, hisz a nyolcmagos főegység és a 12 gigabájt memória
párosa minden androidos alkalmazásnak több, mint elég kell legyen; a másik,
hogy aggasztani fog a nyitogatás-csukogatás, főleg annak tudatában, hogy a Fold
fél évvel ezelőtti tesztpéldányai hajlamosak voltak középen eltörni.
Mindkét ponton igazam lett.
Egyrészt a Qualcomm Snapdragon 855-ös SoC hozza a kötelezőt, játszani, filmet nézni vagy egyszerre több appot futtatni sem nehézkes a Folddal. Másrészt, bár a telefon kellően masszív, mégis folyton volt bennem egyfajta nyugtalanság, valahányszor szétnyitottam a belső kijelzőt.
Nyitva vagy csukva?
Persze erre nem volt olyan gyakran alkalmam, mint azt elsőre gondoltam. A Fold összecsukva leginkább a 90-es évek eleji, viccesen csak bunkofonnak csúfolt mobilkategória kezdetleges képviselőit idézi. A tesztkészülék esetében még a kissé ormótlan gerinc is ezüstben játszva csillogott, ezzel állt bizarr kontrasztban mind a fekete elő- és hátlap, mind az ezekre felpattintható, gyári tok.
Az egy dolog, hogy nem esztétikus, de kényelmetlen is: zsebben hordva a 263 grammos, 160,9*62,9*15,5 milliméteres óriás nagy, nehéz és úgy általában szembemegy korunk okostelefonjainak hordozhatóságának íratlan szabályaival.
Mégis, ez lesz az az állapot, ahogy a legtöbbször használjuk majd, mert az előlapi, 4,6 colos Super AMOLED kijelző tulajdonképpen minden utcai helyzetnek eleget tesz.
Válaszolhatunk rajta Messengeren, kisöpörhetjük a kéretlen
értesítéseket, kiválaszthatjuk, melyik zenét szeretnénk hallgatni Spotifyon –
nálam ebben ki is merül az, amit egy metróút során kihozok a személyes célú
S9-emből. Most jönne az a rész, hogy szétnyitom a Foldot és kitárul a világ, de
az igazság az, hogy ez a művelet a tömegközlekedésen általában nem kényelmes,
illetve ha chaten vagy e-mailen szeretnék válaszolni valakinek, a 7,3 colos
belső kijelzőn a BKV minden utasa láthatja, milyen vajkrémet kell hozni a
boltból.
Otthon vagy munkahelyen más a helyzet, videózni vagy akár
netflixezni tényleg látványos a Fold belső, Dynamic AMOLED típusú HDR-es
kijelzőjén. Annak ellenére is így van ez, hogy középen mindig látható az a sáv,
ahol megtörik a vékony képernyő. Ezen lehetne morogni vagy fejet ingatni, talán
van, aki ezt teszi, de én nem fogom – a Fold a jelenlegi csúcstechnológia egyik
mérnöki múzeumba való képviselője, aki ilyen készüléket vesz, vállalja, hogy
nem olyan lesz, mint ahogy a sci-fikben látni. Mellesleg e-könyvolvasónak sem
utolsó, akár félig nyitva is lehet falni az oldalakat. Jópofa funkció még, hogy
a képernyő két felén más-más appok futhatnak, ez például munkában lehet nagy
segítség.
Az egyik oldalon Word, a másikon jegyzetek – tessék, lehet is cikket írni.
Ugyanakkor a mikroszintű társadalmi hatásai is tagadhatatlanok. A telefont egy, a Forbes szerkesztőségéhez közel eső kávézóban fényképeztük. Mikor megkértem a pult mögött álló lányt, hogy mondja el a wifijelszót, tekintete hamar a kezemben terpeszkedő, félig behajlított Foldra tévedt. Gyorsan szóba elegyedünk a telefon miatt. Egy kollégája nem sokkal később csatlakozott a diskurzushoz, de az utcán is folyamatosak voltak a meglepett tekintetek.
Ez van, a Folddal lehet menőzni, és hát azt ki ne szeretne. Ugyanakkor egyszeri felhasználóként nem éreztem, hogy túl sok pluszt kaptam volna az S9-emhez képest. Sőt, annak ellenére, hogy szegény telefon USB-csatlakozója nemrég megadta magát, alig vártam, hogy visszaköltözzek rá, mert egyszerűen jobban kiszolgálja az igényeimet, mint a Samsung csúcsmobilja.
Kinek is készült?
Ha már igények: zavaró tulajdonsága a Foldnak, hogy a dél-koreai gyártó Apple-t játszva egyszerűen nem tett bele jack-csatlakozót. A dobozban ugyan találni bluetooth-os füleseket, de egy nagyobb, otthoni fejhallgató csatlakoztatásának hiánya azért elég bosszantó. Az pedig, hogy FM rádió sincs a telefonban, végképp érthetetlen – jómagam ritkán hallgatok rádiót, de az opció hiánya akkor is fáj.
Az, hogy stylus sem jár hozzá, pedig a Note után azt gondolnám, egy ekkora telefonnál már ez a minimum, csak só a sebre.
Az üzemidő, mondjuk, csökkenti a kínt: a Folddal akár két napig is simán lehet telefonozni, ideértve a videózást, zenehallgatást (bluetooth-on!), nyitogatást. Ez utóbbi ugyan engem mindig aggasztott picit, de a gyártó szerint feleslegesen, mert a belső tesztjeik alapján 200 ezerszer lehet ki-becsukni a telefont anélkül, hogy baja lenne – a Samsung úgy látja, ez öt év átlagos igénybevételnek felel meg.
Befolyásoló tényező persze, hogy mennyire szeret valaki szelfizni. A Foldon összesen hat kamera kapott helyet, ebből három a hátlapra került, és bár korrekt képeket készít a telefon, az S10-nél jobb minőséget nem szabad várni tőle – értsd, a Huawei és az Apple megoldása még mindig szebb képeket eredményez, különösen éjszaka.
Hogy hol a másik három kamera? Nos, a csukott előlapi szelfikamera az egyik, ez vész esetére jó, de egyébként kissé homályos képeket készít. Szóval, ha valaki jó szelfiket szeretne lőni, ki kell nyissa a készüléket, és a belső dupla szelfikamerára kell hagyatkoznia. Nem mondom, butácska látvány egy nyitott Fold előtt fotózkodni, de tény, hogy ezeket a képeket filter nélkül is fellőhetjük Instagramra.
Nem földi halandóknak
És most jön az a rész, ahol a cikk egésze irrelevánssá
válik, mert mint írtam, egyszeri felhasználóként viszonyultam a készülékhez,
pedig a Foldot nem földi halandóknak szánják.
Elképesztően magas, csaknem 700 ezer forintos ára két dolgot mutat. Egyrészt, hogy ezt az eszközt ambiciózus mérnökök készítették olyan embereknek, akik rajonganak a technológiai újdonságokért, és akkor is hajlandók rájuk költeni, ha a gyakorlati hasznuk egyelőre megkérdőjelezhető. Másrészt, hogy olyasvalaki szinte biztosan nem vesz ilyet, aki ne echte különlegességre vágyna. Ez nem egy iPhone, amit le lehet dugni a tömegek torkán, de még csak nem is divattermék, hisz ordítanak róla a gyermekbetegségek.
Ez egy kóstoló a jövőbe, egy pillantás az idő függönye mögé
– és talán egy nyilvános teszt is. Sokatmondó tény, hogy december 12-én a
Samsung elnöke, Young Sohn azt
mondta: cége már egymillió Foldot adott el, októberben ennek a felére
számított a vállalat. Ez óriási szám, amiből arra következtethetünk, hogy a
felhasználók ki vannak éhezve az újdonságokra, a Samsung pedig örülhet, mert
szerzett egymillió bétatesztert, akik minden bizonnyal a következő generációk
hajlítható mobiljait is szívesen kipróbálják majd.
Ami engem illet, azt hiszem, szervizbe viszem az S9-em, és egy ideig maradok a klasszikus mobiloknál.
A Samsung Galaxy Fold 2019. december 4-től kapható, a tesztterméket a gyártó biztosította. A Samsung hivatalos boltjában az 512 gigabájtos 4G-s modell fekete és ezüst színben kapható, ára 695 900 forint.
Fotók: Sebestyén László
Frissítés: bár a Samsung elnöke korábban valóban egymillió eladott készülékről beszélt, a gyártó ezt később visszavonta, szerintük év végéig adnának el egymillió Foldot. (2019. 12. 20., 13:21)