A telefonos iparág legtrendibb darabjainak számítanak a hajlítható mobilok. De van ezeknek értelme? Kinél válhatnak be?
2024 a hajlítható telefonok robbanásának évének tűnik eddig. Egymás után jelentik be a gyártók az új modelljeiket, köztük olyan cégek is, amelyek korábban kategorikusan elzárkóztak ettől a vonaltól.
Nagyon úgy fest, hogy a Samsungnak megint igaza lesz. Hat évvel ezelőtt konokul, a negatív hangok elől a füleit bezárva, egyedüliként beleállt ebbe a sztoriba, és azóta sem sajnálja az erőforrásokat a fejlesztésekre. Ennek eredményeként minden szempontból magabiztosan uralja ezt az épp virágzásnak induló szegmenst.
A szokásoknak megfelelően 2024-ben is a nyár közepén rántotta le a leplet vadonatúj modelljeiről: a Galaxy Z Fold6 tablet-telefonról és a Galaxy Z Flip6 kagylómobilról.
Jelenleg ezek képviselik a csúcsot ebben az egyre táguló univerzumban, és most ezek segítségével jártuk körbe, hogy hol is tart a termékkategória. Mik az előnyök, mik a hátrányok, egyáltalán van-e bármi értelme a hajlítható telefonoknak?
Miért olyan nagy szám?
Összecsukható telefonok már évtizedekkel ezelőtt is léteztek. Azonban az újkori hajlítható mobilokban az az óriási extra, hogy nem csupán a készülékház, hanem maga a képernyő is összehajtható. Ez pedig több szempontból is komoly technológiai kihívást jelent.
Egyrészt értelemszerűen meg kell oldani, hogy a kijelző ne törjön vagy szakadjon ketté. Másrészt pedig alapvetően változik meg a készülékek felépítése. Máshova kell tenni az alkatrészeket, máshogy kell azokat kialakítani, hiszen mondjuk egy adattárolásra szolgáló egységet vagy az akkumulátort pláne nem lehet hajlítgatni. Jelenleg két nagy törzs létezik ebben a termékcsaládban:
- Tablettelefon: Első pillantásra olyan, mint egy hagyományos okostelefon. Azonban füzetként kinyitható, és így előtűnik egy sokkal nagyobb képernyő. Ezáltal pedig úgy funkcionál, mint egy kisebb táblagép.
- Kagylómobil: Ez a már említett, régi, összecsukható modellek mai utóda. Ha kinyitják, csak akkor válik olyanná, mint egy modern okostelefon.
Előnyök
Sokoldalúbb
Az origami telefonok komoly gyakorlati előnye, hogy valamivel sokoldalúbbak, mint hagyományos rokonaik. Az kétségkívül hasznos, hogy például egy mozdulattal tabletet lehet belőle csinálni, hiszen azon jobb filmezni, tévézni vagy videókat nézegetni.
Együtt bámultam a Fold6-on az olimpiát vidám kompániában a vízparton, és olyan volt, mintha egy tévét ültünk volna körbe, ami már önmagában elég király élmény. Emellett természetesen megdobja a játékélményt, valamint dolgozni is jobban lehet rajta. Nagyobb képernyőn a multitasking normálisan működik, és ez is hozzáadott értéket jelent.
Menőségi faktor
Kétségkívül az ilyen készülékek legnagyobb extrája a dizájn, ezt kár is lenne tagadni. Nagyon-nagyon menőn néz ki, amikor az ember előveszi és kinyitja a telefonját, tényleg magára rántja a tekintetet. Egy ilyen mobilt mindenki észrevesz, és gyakran szóvá is tesz. Rögtön látszik rajta, hogy drága és innovatív készülék, ez önmagában képes jelezni a gazdája státuszát.
A méret a lényeg?
Egy táblagépet nem tudna zsebre vágni az ember, ezt viszont egy Fold6-tal simán megteheti. A Flip6 pedig összecsukva olyan, mint egy hordozható sminkesdoboz, és így egészen diszkrét. De persze az is tény, hogy összehajtva vastagabbak, mint a hagyományos társaik.
Korábban ez még nagyobb problémát okozott, és a Samsungtól kapott infók szerint rengeteget dolgoztak ezen a mérnökök. Ennek köszönhetően most már hézagmentesen lapul egymásra a két fél. Aminek köszönhetően minden korábbinál vékonyabbak, és így komfortosabban hordozhatóak.
Hátrányok
Akkumulátor és üzemidő
Erről a rózsáról sem hiányoznak a tövisek, amelyek között a legnagyobb és legfájóbb az akkumulátorból fakad. A már említett, szokatlan kialakítás miatt egyszerűen nincs annyi hely az akkumulátornak.
A Fold6-ba 4400 mAh-s, a Flip6-ba pedig 4000 mAh-s kapacitású akkumulátor került, ennél pedig még az olcsóbb telefonok jó része is többet kínál.
Ebből fakadóan az üzemidő terén nincsenek a csúcson.
A tapasztalataim szerint használattól függően olyan 6-10 órával kalkulálhatunk, ez pedig messze van az ideálistól.
Ár
A hajlíthatóság nincs ingyen, és ezt szó szerint kell érteni: a menőség feláras. A Fold6 indulóára 830 000 forint, a Flip6 legalapabb verziója is mintegy 500 000 forintba kerül.
Mindezt úgy, hogy bár a hardverük elit kategóriás, megkapták a legfrissebb AI csomagot, de a kamera fronton érezhetően elmaradnak a jelenlegi legjobb telefonoktól. Ez utóbbi persze érthető, hiszen az aztán tényleg brutálisan megdobta volna az árat.
Megéri ilyet venni?
Ha csak pusztán a szikár specifikációkat nézzük, akkor egy hagyományos okostelefon jobban megéri. Például az év elején általunk is kipróbált S24 Ultra ugyanannyiba kerül, mint a Flip6, de a mérések alapján a teljesítménye és üzemideje nagyobb, a képernyője és a kamerája is jobb. Egyszerűen komplettebb, nagyobb tudású eszköz. De a mérleg másik serpenyőjében ott van a sokoldalúság, és elsősorban persze az elképesztő menőségi faktor, ami a dizájnból fakad.
Teljesen érthető, hogy ha valakit elkap a hév egy origami mobil láttán.
Megmutattam egy barátomnak a Flip6-ot, és már indult volna érte a boltba. De neki is csak azt tudtam tanácsolni, hogy a vásárlási döntés meghozatala előtt azért alaposan gondolja át a dolgot.
Az nem is kérdés, hogy a hajtogatható mobiloknak van értelme, szó sincs zsákutcáról. A koncepció érett, élet- és jövőképes, de nem való mindenkinek ilyen eszköz. Mindent vivő csodafegyverről nem beszélhetünk.