Miért zongora alakú? Mennyi víz fér bele? Mit keres ott? Mitől okos? 10 fontos tény a gigantikus földalatti tározóról, amely ellátja Budapestet vízzel.
Józan emberi számítás szerint a göcsörtös, sziklás, és meredek Gellért-hegyen futballpályánál nagyobb sík területnek nem szabadna léteznie. Ám mégis ott van. Ez a Filozófusok kertje, amit jó időben megszállnak a piknikezők és ahonnan menetrendszerűen reppennek fel a sárkányok, ha kicsit is megmoccan a levegő.
A rét létezése nem csoda, hiszen mesterséges, emberi kéz alkotta, ugyanis ez rejti a komplex budapesti vízhálózat egyik legnagyobb, föld alatti tározóját. Jöjjön 10 fontos és érdekes tény erről a misztikus objektumról!
1. Az áramlástan királyáról nevezték el
Az objektum hivatalos neve: Gruber József víztároló medence. A nevét Gruber József gépészmérnök-akadémikusról kapta, aki az áramlástan területén végzett nemzetközi szinten is elismerést kiváltó, úttörő munkát.
2. Két gigászi medence
A víztározó két darab, egyenként 40 000 köbméter, azaz negyven millió liter kapacitású, 5000 négyzetméter alapterületű medencét tartalmaz. A víztömeg maximális mélysége 8 méter lehet, efölött már egyszerűen kifolyik belőle a víz.
3. Mória Budapesten
Egy medencében 106 darab, alul-felül kiszélesedő tartóoszlop található. Ezeknek köszönhetően tisztára olyan, mint ahogy a Gyűrűk Ura filmben megjelenítették Móriát, a törpök ősi és elhagyatott királyságát.
4. De miért néz ki úgy, mint egy zongora?
A medencék nem téglalap vagy kör, hanem zongora alakúak. Ez nem véletlen, nem arról van szó, hogy megcsúszott a tervező keze a rajzasztalon. Ez a forma biztosítja a legtökéletesebb áramlást: azaz, hogy a friss víz kitolja a régit, illetve hogy a víz állandóan mozgásba legyen. Ennek köszönhetően nem kell tartani pangástól, amely rossz hatással lenne a vízminőségre.
5. Tiltott zóna
A Gruber József víztároló medence igen látványos, főleg ha csak a zöld fények világítják meg a hatalmas földalatti csarnokokat. Viszont a nagyközönség előtt általában zárva van, érthető okokból. Évente csak néhány napon át látogatható, a Fővárosi Vízművek munkatársainak asszisztenciája mellett, és ekkor is csak igen korlátozott számú vendég léphet be, előzetes regisztrációt követően.
6. Miért van rá szükség?
A fogyasztás nem egyenletes, és az ilyen víztározókkal biztosítják azt, hogy mindig legyen elegendő víz, még akkor is, ha hirtelen extrém mennyiségre van szükség, például azért mert tűz üt ki valahol. Emellett ezek biztosítják a kellő víznyomást, illetve a víztározók segítségével egyenlítik ki a hálózatban jelentkező nyomásingadozásokat is.
7. Már a víztározó is okos
Bár az építése bő 45 éve befejeződött, de ez nem jelenti azt, hogy a víztározó elavult lenne. Folyamatosan korszerűsítik, fejlesztik, és többek között mostanra már fel is okosították. Azaz ellátták egy olyan fejlett IoT ökoszisztémával, amelynek szenzorai folyamatosan vizsgálják a víz minőségét, a szerkezet, illetve a benne található gépek állapotát is. A kapott adatok pedig valós időben lekérhetőek, ellenőrizhetőek. Valamint a rendszer természetesen azt is jelzi, ha valamilyen anomália lépne fel. Így az esetleges problémák azonnal felfedezhetőek, illetve orvosolhatóak.
8. Évente takarítják
Bár a tározóba tisztított víz kerül, ennek ellenére szükség van arra, hogy rendszeresen takarítsák az objektumot. Erre hagyományosan minden évben télen kerül sor, amikor általában a legkisebb a lakossági vízfogyasztás. A két nagy medencét ilyenkor teljesen leengedik, és alaposan átpucolják a tetejétől a talpáig egy hét alatt.
9. Ma már nem építenek ilyeneket
A nyolcvanas évek óta nem építenek Budapesten víztározókat, ugyanis a meglévő kapacitás bőségesen elegendő a jelenlegi igények kielégítésére.
10. Van még kettő a hegyen
A Gellért-hegyen van még további kettő föld alatti víztározó. Az egyiket a Szabadság-híd közelében a sziklába vájták, ez utóbbi mind a mai napig működik. A másik egy kisebb, mára már bezárt objektum, szintén a hegy déli részén. Ennek szerkezete megrongálódott, és a víz egyszerűen elfolyt belőle, a helyreállítására pedig nem akartak már költeni.
+1. Itt voltak a régi legendás Tabán bulik
A Gruber József víztároló medencét a híres-hírhedt tabáni Katlan egyik oldalába építették. A XX. század hetvenes és nyolcvanas éveiben itt tartották a Tabán Fesztivált, ahol olyan zenekarok léptek fel sokszor tízezrek előtt, mint az LGT, a Mini, a Beatrice vagy a Hobo Blues Band.