A Feynman-módszer használatával bármi megtanulható, írja az Insider.
Richard Feynman szerint a tanulás kulcsa az egyszerűség. Az amerikai fizikus mindössze 20 éves volt, amikor részt vett az atomfegyver kifejlesztésére szolgáló amerikai-kanadai-brit együttműködés, a Manhattan terv kidolgozásában. 1965-ben a kvantum-elektrodinamika elméletének leírásában nyújtott munkájáért Julian Schwinger és Sin-Itiro Tomonaga kutatótársaival elnyerte a Nobel-díjat.
Feynman mindig is abban hitt, hogy az igazság az egyszerűségben rejlik és a dolgok könnyebben megtanulhatók és jobban megmaradnak az emlékezetünkben, ha egyszerűbbek.
Ha a tudásod egy témában csakis összetett okfejtésekből és szakszavakból áll, amelyeket tankönyvekben olvastál, visszamondani valószínűleg már nem lennél képes. A Nobel-díjas Feynman sokszor idézett gondolata: „Nem szabad átverni önmagunkat, pedig önmagunk az a személy, akit a legkönnyebb átverni.”
A tanulás célja a világ megértése, de az esetek többségében a tanulásunk módja nem segít a cél elérésében. Ha valamit szó szerint tanulunk meg, ahogy a könyvben láttuk, vagy ahogy a tanárunk elmagyarázta, nem telik el hosszú idő és ez a tudás eltűnik. Ekkor válik fontossá Feynman módszere.
Az alapötlet az, hogy a dolgokat olyan egyszerűen kell megfogalmazni, hogy bárki megértse – e folyamat közben képesek leszünk elsajátítani bármely téma mélyebb értelmét is. A Feynman-módszernek négy lépése van.
1. Válassz egy témát és kezdd el tanulni!
Feynman módszere nem csak a matematikára vagy fizikára terjed ki, bármilyen témában hasznosíthatod.
2. Magyarázd el a témát egy gyereknek!
Ez a lépés segít abban, hogy lásd, megjegyezted-e, amit tanultál, vagy csak azt hiszed, hogy megjegyezted. Mondd el a gondolatot a saját szavaiddal, mintha egy gyereknek próbálnád elmagyarázni. Amikor egyszerűbb szavak használatával kell lebontanod a dolgokat kisebb gondolati egységekre, akkor tudod meg, elegendő-e a tudásod vagy sem az adott témában. Ezzel a módszerrel az is könnyen kiderül, milyen hiányosságokat kell pótolnod.
3. Ha elakadsz, lépj vissza a tananyaghoz!
Csak akkor érted meg az adott tárgyat ténylegesen, ha egyszerűen tudod megmagyarázni az értelmét. Ez azt jelenti, hogy a tudás megmarad az elmédben és nem tűnik el hirtelen, ahogy az a szó szerinti memorizálás módszerénél gyakori lenne. Fontos az is, hogy átnézd a jegyzeteidet és tanulmányozd azokat a részeket, amelyeket még mindig nem értesz. Próbáld meg elmagyarázni magadnak ezeket a részeket egyszerűen. Ha még most sem megy, vagy tankönyvi szakszavakat kell használnod, még most sem érted teljesen a témád.
4. Rendszerezz és ismételj!
Egészen addig, amíg nem tudod egyszerű, természetesnek ható módon elmagyarázni a témádat, nem hagyhatod abba a tanulást. Térj vissza az előző lépésekhez, ahányszor csak szükségesnek érzed. Hamarabb menni fog, mint elsőre gondolnád.
Borítókép: Dmitry Ratushny – Unsplash