Aki unja a tömeggyártott karórákat és valami egyedibbet, izgalmasabbat, netán hazai műhelyt keres, nincs könnyű helyzetben. Mondhatnánk, ritka, mint karóra az Odüsszeiában. De üdítő kivétel mindig akad.
A magyar óragyártás múltját össze se lehet vetni a svájciéval, de még a japánéval sem. Az Osztrák Magyar-Monarchiában létezett néhány műhely, ahol főként állóórákat gyártottak, később a nagy ipari szereplők közül a Danuvia és a Magyar Optikai Művek (MOM) is gyártott órákat. Sőt, az utóbbi a Junghanstól vásárolt szerkezetekkel is dolgozott 1936-tól.
Ezután a karórák piacát elárasztották főként a szovjet modellek, de a MOM továbbra is megmaradt jónevű gyártónak. Az 1980-as évekre ez a gyár is hanyatlani kezdett, és a rendszerváltás idejére
a magyar óragyártás gyakorlatilag eltűnt.
Manapság üdítő kivételként az abszolút csúcskategóriában lassan két évtizede szerepel egy magyar márka, a Becsei Áron által alapított, a nemzetközi élmezőnyhöz tartozó Bexei. Ezek az órák minden esetben kézzel készültek, egyediek, és innovációk sorát tartalmazzák. Egy-egy óra hónapokig, de akár évekig is készülhet, nem túlzás őket művészeti alkotásként értékelni – természetesen mindezt az ár is tükrözi.
De léteznek más magyar márkák is, ezek már nem a kvázi elérhetetlen kategóriába tartoznak. A magyar márka definíciójához gyorsan hozzá kell tenni, hogy itt természetesen nem száz százalékban itthon gyártott elemekből épített órákról van szó. A szerkezet vagy épp más elemek készülhetnek a világ más részén, de a design, bizonyos technikai megoldások vagy épp az összeszerelés itthon történik.
Ezt a receptet a világ számos kisebb márkája alkalmazza – így nem várható, hogy rövid időn belül akár hazánkból óragyártó nagyhatalom válna, de az elképzelhető, hogy izgalmas koncepció mentén kidolgozott, egyedi tervezésű órákból megjelenjen néhány márka itthon is. Ezekből mutatunk be néhányat.
Evolvens
A márka története 2011-ben kezdődött, melyet röviden mi is megírtunk már a magazin hasábjain (Forbes, 2017/május), hosszabban pedig a Forbes.hu felületén is. Mezei István a Képzőművészeti Egyetemen végzett, 2009-ben alapított vállalkozása eleinte kamerastabilizátorokat gyártott, majd ezután kezdett el órákkal foglalkozni. Több év fejltesztés és több prototípus után 2016-ban született meg az első órájuk.
Ma az 1500 euró alatti árkategóriát célzó mikromárkák között a legsikeresebb itthon, és ők kínálják valószínűleg a világ legrészletesebb órakonfigurátorát. Négy különböző méretben számtalan variációt lehet készíteni, vagyis az ember tulajdonképpen magának tervezheti az óráját. „A számlapot, mutatót, lünettát, percindexet, korona színét, satöbbi, szinte mindent személyre lehet szabni, sőt, egyedi feliratokat is kérhetünk az összeállított modellre” – írtuk nemrégiben róluk.
Az alkatrészek nagy része itthon készül, és az összeszerelés is itthon történik.
Solen
Egy egészen friss, magyar tulajdonban lévő márka, melyet két magyar üzletember, Koszta Miklós és Lády László alapított. Néhány modelljük létezik csak (Titan Forge, Abyss, Noble, Regal Open Heart), de a különböző színváltozatokkal már most is egész szélesnek tűnik a paletta, ami elsősorban a búvárórák rajongóit célozza meg.
Az óra svájci gyártású és titánból készül, ami könnyű, és mégis sokkal keményebb és tartósabb, mint az acél. Az automata szerkezet szintén svájci. A kerámia lünetta elforgatható, a zafírkristály tükröződésgátló réteggel van bevonva a jobb olvashatóság érdekében. Dátumablak, biztonsági zárral ellátott, vízhatlan korona, tükröződésgátló réteggel ellátott zafírüveg jellemzi az első modelleket.
Jobbagy Watches
Jobbágy Balázs végzettségét tekintve közgazdász, egyébként cégvezető, saját bevallása szerint hobbista óraépítő. Mint mondja, ez az elfoglaltság, ami extrém fókuszt igényel, teret enged a kreativitásnak és ezáltal teljes mértékben kiszakítja a hétköznapokból.
Az óraépítés számára elsősorban örömforrás, amit egy non-profit kezdeményezéssé formált, melynek legfőbb célja segíteni a hátrányos helyzetű és rászoruló gyermekeken. Az órákról egyelőre nem sok technikai részletet lehet tudni, de a mikromárka igencsak aktív a Tiktokon, ott lehet követni a tevékenységüket.