Tavaly bejött, az utolsó palackig elfogyott, a legtöbb helyen már a nyár vége előtt. Pedig a boltokban nem is lehetett kapni, csak a pincéknél, meg néhány partmenti bisztróban. A BalatonBor idén kettesbe kapcsol.
A BalatonBor egy közös koncepció: a tó körül élő és alkotó Balatoni Kör és Rizling Generáció projektje. A 100 százalékban olaszrizling tétel tavaly jelent meg először, már egységes (Ipacs Géza által tervezett) címkével, amely (elvileg, bár elsőre nem annyira egyértelmű módon) a napot és a tavat ábrázolja.
BalatonBort bármelyik balatoni borász készíthet, viszont csak a kritériumrendszerben meghatározott szempontok alapján. Ezek után aztán a boroknak még egy négyfős kóstolózsűri előtt is bizonyítaniuk kell.
A cél az, hogy tiszta, jó ivású, jó minőségű balatoni borok készüljenek, megfizethető áron (általában kb. 1500 forint!), és ezek egy egységes képet mutassanak a régió zászlós szőlőfajtájáról, az olaszrizlingről.
A tagok például azt is vállalják ilyenkor, hogy legalább 1000, legfeljebb 5500 palackot készítenek évjáratonként, és ezek felét a pincénél adják el. Eddig ennek a mennyiségnek a másik fele is főleg a régióban, ott is inkább a gasztronómiában fogyott el, idén viszont már országosan terjesztik, és később akár külföldön is megjelenhet. Persze akkor is az egységes névvel és címkével, a tavunkat és a szőlőfajtát hirdetve. (A palackokon a BalatonBor logó alatt kisebb betűvel a készítő pincészet neve szerepel.)
Mivel a tó mentén a telekárak emelkedése, és a szőlő alacsony felvásárlási ára is folyamatosan csökkenti a szőlőterületeket, és egyre inkább ellehetetleníti a borászok munkáját, a balatonborosok idén már azt is vállalták, hogy ha készítéséhez szőlőt vesznek, azért legalább 130 forintot adnak kilónként.
Bizonyított
Összességében idén kétszer akkora a palackszám, mint tavaly: több mint 60 ezer darab készült 24 pince borából. Ezek közül mutatkozott be néhány kedden Budapesten. A borászok többnyire személyesen is eljöttek, és elmondták, hogy az előző évjárat óriási siker volt, már a tavalyi nyár vége előtt elfogyott a pincéjükből.
Viszont tavaly még sokkal nagyobb volt a szórás: sok pince csak utólag döntött úgy, hogy készít ilyen tételt, és egy egyébként más koncepció alapján készült bort csomagolt az egységes címkébe. Így aztán a Kör által egységesnek megálmodott olaszrizling-kép nem igazán volt egységes: az átlagnál sokkal jobb, vastagabb, fejlettebb, és sajnos gyengébb borok is viselték a márkanevet. Idén, az első gyors kóstolás alapján határozottabb volt az összkép.
Vagyis egy cél végre kipipálva: aki a BalatonBorokat végigkóstolja, végre megtudhatja, milyen a jó, alap olaszrizling.
És az 1500 forintos palackár tényleg baromi jutányos.
Május 13-án a balatonfüredi Rizling Tavaszon mind a 24 idei bort meg lehet kóstolni, de a rövid sétálókóstoló alapján most én is listázom az első benyomásaimat.
- Buzás: ebben is van bőven citrusosság, fanyarság, pici cser, talán a borász sem bánná, ha egész nyáron fröccsnek innám.
- Dobosi: illata tipikus olaszrizling, szép hosszú a korty, sok gyümölcs, grapefruitos savak. Klassz.
- Effendy: aromatikus, parfümös, virágos, kedves.
- Garamvári: több citrom és némi keserű mandula, fajtajelleges.
- Gergely Borház: fülledt picit, de most lett palackozva, visszanézném.
- Gyukli: visszafogott, kevésbé intenzív, citrusos, tartalmas.
- Istvándy: virágpor és végre érett gyümölcsök is, kis mandula. Jó, egészen összetett!
- Jásdi: tartalmasabb, a pincétől megszokott minőség, és elegánsan ásványos-sós karakter.
- Koronczai: virágpor, kis sósság, egész hosszú, majd fanyar búcsú.
- Laposa: virágpor és karakteresebb savszerkezet, pici ásványosság, a Laposától megismert kiszámítható minőség.
- Pócz: élénk, lendületes, fűszeres, a többitől kicsit elütő stílus.
- Rádpuszta: fehér virágok, gyümölcsök, rövidebb korty, szerethető.
- Sabar: selymes, elegáns, picit ásványos is, és egyértelműen olaszrizling.
- Szabó és Fia: virágos, citrusos, harmonikus.
- Szeremley: a pincére jellemző stílus, fejlettebb összkép.
- Tagyon: visszafogott, enyhén termálos.
- Veszprémi: kicsit fülledt, fejlettebb, picit talán több a kén a kelleténél, enyhén propoliszos.
- Vesztergom: virágporos, kis grapefruitos kesernyésség és némi szén-dioxid ad neki lendületet.
A fentieken kívül mások is készítenek idén BalatonBort, de ezekkel most nem találkoztam, vagy nem tudtam megkóstolni: Bujdosó Szőlőbirtok és Pincészet, Cseh családi pincészet, Cse-Ki-Bor Pince, Reitner Pince, Söptei Pince, Váli Pince.