8,3 százalékkal bővült a belföldi turizmus az első negyedévben. Foglalásonként átlagosan 36 730 forintot fizettünk, a legtelítettebb nap a márciusi hosszú hétvégén volt. A slágerek még mindig Budapest, Eger és Hajdúszoboszló.
A szallas.hu elemzése rámutat, hogy a hosszabb kikapcsolódások egyre népszerűbbek, ötből négy foglalás egy vagy két éjszakára szólt. Az átlagos foglalási érték 36 730 forint volt, ami közel azonos az előző évvel, a legtöbb közülük a 0-50 ezer forintos árkategóriába tartozott. A legnagyobb változást a négy-, ötcsillagos szállodák esetén mérték, ahol átlagosan közel 20 ezer forinttal kevesebbet fizettek a vendégek foglalásonként. Minden tizedik szállás foglalásakor SZÉP-kártyás fizetést jelöltek meg. Az ily módon rendezett cechek átlagértéke 55 480 forint volt. Szállástípusok közül az apartmanok, panziók és vendégházak jeleskedtek, a foglalások fele valamelyikükbe szólt. Az előfoglalások is jóval előretolódtak, ahogy nő az együtt utazók és az élményturizmust keresők száma is.
Nincs változás a legnépszerűbb települések listáján
A megyék közül Pest (17%), Heves (10,7%) és Zala (7,7%) részesültek a legnagyobb arányban a foglalásokból a január-március viszonylatban.
Budapest, Eger és Hajdúszoboszló megőrizték vezető pozíciójukat, az idei első negyedévben is ők voltak a legkeresettebb úti célok.
A listán Pécs, Szeged, Debrecen és Gyula következnek, majd Hévíz, Siófok és Zalakaros zárják a top tízes rangsort. A turisztikai attrakciók közül a Miskolctapolca Barlangfürdő, az egri vár és a siklósi vár kerültek az élbolyba, de a Harkányi Gyógyfürdő és a Hévízi-tó szorosan követik őket. A külföldre utazók között Zakopane, Donovaly és Krakkó voltak a befutók.
A portál statisztikái szerint belföldön a főváros lesz a legnépszerűbb választás a második negyedévben is. Budapest után még Eger, Siófok, Hajdúszoboszló és Gyula számíthatnak a legerősebb érdeklődésre. „A népszerű fürdővárosok mellett már többen utaznak majd a Balatonra, és sokan keresik a szabadtéri kikapcsolódási lehetőségeket is” – írták a Forbesnak eljuttatott közleményükben. Az országhatáron túlra indulók leginkább Zakopane, Krakkó és Torockó felé veszik az irányt.
Top 10 belföldi település (zárójelben a település tavalyi helyezése)
- Budapest (1.)
- Eger (2.)
- Hajdúszoboszló (3.)
- Pécs (5.)
- Szeged (4.)
- Debrecen (6.)
- Gyula (8.)
- Hévíz (7.)
- Siófok (-)
- Zalakaros (10.)
Top 10 külföldi település (zárójelben a település tavalyi helyezése)
- Zakopane (1.)
- Donovaly (3.)
- Krakkó (2.)
- Wisła (-)
- Karpacz (5.)
- Prága (9.)
- Wrocław (4.)
- Białka Tatrzańska (10.)
- Varsó (-)
- Szklarska Poręba (-)
Top 10 turisztikai attrakció (zárójelben a település tavalyi helyezése)
- Miskolctapolca Barlangfürdő (2.)
- Egri vár (1.)
- Siklósi vár (5.)
- Harkányi Gyógyfürdő (6.)
- Hévízi-tó (3.)
- Makói Hagymatikum Gyógyfürdő (-)
- Zalakarosi Fürdő (4.)
- Festetics-kastély (7.)
- Szent Erzsébet Mórahalmi Gyógyfürdő (-)
- A parádsasvári üvegmanufaktúra (-)
Szállástípusok aránya az összes foglaláson belül (%)
- Hotel 4-5 csillag (22%)
- Hotel 3 csillag (20%)
- Apartman (20%)
- Panzió (16%)
- Vendégház (15%)
- Motel+egyéb (4%)
- Hotel 2 csillag (3%)