Nagyon sokat ígér, de cserébe nagyon nem olcsó a piac erős szereplőjének idei nagy büszkesége. De vajon megéri az árát? Van esélye a gyilkos versenyben? És ha igen, kinél válhat be?
Az úgynevezett lifestyle notebook kategóriában nincs könnyű dolguk a cégeknek, hiszen az ilyen notebooktól azt várják a népek, hogy ultrahordozhatóak, de egyben sokoldalúak legyenek. Szórakozásra és munkára is álljanak készen úgy, hogy büszkén és bátran be is lehessen velük ülni akár egy igazgatótanácsi megbeszélésre is. Azaz megkövetelik a:
- szupervékony kialakítást,
- alacsony tömeget,
- tartósságot,
- teljesítményt,
- kiváló képminőséget,
- és menő dizájnt.
Viszont ha mindez adott, a vásárlók hajlandóak érte felárat fizetni, és pontosan ezért nagy a tülekedés ebben a termékcsaládban. A vásárlói elvárásoknak azonban nagyon nem könnyű megfelelni.
Magyarországon az Asus Zenbook S14
Az Asusról sokaknak a gamer gépek ugranak be, nem is véletlenül, hiszen azt a piacot magabiztosan, durván 25 százalékos részedéssel uralja a tajvani vállalat. Ám a vetélytársaihoz hasonlóan minden követ megmozgat annak érdekében, hogy a többi PC szegmensben, így a lifestyle-ban is is meghatározó szereplővé váljon.
Ennek érdekében régóta tolják már nálunk is a Zenbook családot, amelynek legfrissebb tagja, az S14 Magyarországra is befutott. Nagyon kíváncsi voltam, nem csak azért, mert prémium ligásnak kiáltották ki már előre, hanem mert bizony az elmúlt években belefutottam olyan Zenbook modellbe, amely nem sikerült jól.
Külső
A kialakítás hibátlan lett. Az 1,3 centiméteres vastagsága alig több mint a mobiltelefonoké. A súlya pedig felülről nyaldossa az 1 kilogrammot, azaz tényleg egy pillekönnyű eszközről van szó.
Egyes korábbi, túlcsicsázott Zenbookokkal ellentétben itt szerencsére a visszafogott dizájn mellett döntöttek.
A végeredmény így kifejezetten ízléses lett, viszont a hátlapon elhelyezett diszkrét díszcsíkok azért karakteressé teszik a megjelenését.
Ráadásul strapabíró darab, amit az amerikai hadsereg által bevezetett US MIL-STD 810H minősítés igazol.
Ez azt jelenti, hogy elméletileg ellenáll nedvességnek, fagynak, forróságnak, magas páratartalomnak és még az ütéseknek is. Itt megelégedtem azzal, amit az amerikai seregben is elfogadnak, nem kínoztam meg a tesztmodellt. Minden mást viszont leteszteltem.
Képminőség
A kijelzőre ráengedtem a műszereket és tesztszoftvereket, és
a kapott értékek alapján túlzás nélkül állítható, hogy ezen a téren a legmagasabb szintet képviseli.
Az alkalmazott OLED technológiából adódóan a színek ragyogóak, a kontrasztosság hibátlan, a fekete pedig mély, mint a Mariana-árok.
A színgazdagsága elképesztően jó, konkrétan ebben a legtöbb mai monitort is legyőzi. A színpontossága kiváló, egyetlen bordó árnyalattal akadtak problémái, azt valamiért nem színhelyesen adta vissza. De ez olyan hiba, amit a mindennapi használat során nem szúr ki az ember.
Mert hát az igazán fontos az, hogy a látványvilág szemre is nagyon jó.
Foltosodásnak nyoma sincs, a betekintési szög kiváló, a maximális fényerő pedig eléri az 500 nites értéket. Ennek köszönhetően pedig a nagy dinamikatartományú tartalmak visszaadása is biztosított.
A felbontása szintén kiemelkedően jó, 2880 x 1800 képpontos, és mivel egy 14 hüvelykes képernyőről van szó, ezért a pixelsűrűség nagy, azaz a látott képet élesnek, tömörnek érzékeli az ember. A 120 Hz-es maximális képfrissítési frekvenciának köszönhetően pedig a mozgások visszaadása, a scrollozás, lapozás is kellően finom.
Zakatol az AI
A termék annyira forró, hogy az Intel által most szeptemberben bemutatott, régóta várt új generációs, Lunar Lake kódnevű, Core Ultra 7 processzorát kapta meg. Ennek egyik különlegessége, hogy a fejlesztése során odafigyeltek a különféle mesterséges intelligencia algoritmusok kiemelt támogatására. A rövid tesztelés során arra jutottam, hogy ennek van érezhető eredménye például a Microsoft Copilot+ rendszerének használata során.
Emellett az AI passzívan folyamatosan dolgozik a háttérben, azzal a céllal, hogy növelje a hatékonyságot.
Ennek egyik legfontosabb hozadéka papíron a megnövekedő üzemidő, és tapasztalataim szerint e téren ez a modell a teljes mostani laptop mezőnyben is a szűk élboly tagja. Ezen a szinten kifejezetten nagy kapacitású, 72 Wh-s telepet kapott, és ez kiegészítve a mesterséges intelligenciával megtámogatott processzorral azt eredményezi, hogy a gép egyetlen töltéssel akár 20-23 órán át kibírhatja. Ehhez persze vissza kell venni a fényerőből, és be kell érni a kevésbé teljesítményigényes irodai alkalmazásokkal vagy videókkal, de ez akkor is lenyűgöző eredmény.
A rendkívül vékony készülékház annak is köszönhető, hogy a vadonatúj processzort már szervesen egybe építették a memóriával, így az ellentétben a korábbi laptopokkal, utólag már nem bővíthető.
Ez a modell 32 GB RAM-ot kapott, ami viszont bőven elég mindenre, szóval emiatt nincs hiányérzete az embernek. A billentyűzete remek: a gombok nagyok, stabilan ülnek, a nyomásút hossza pont jó, így hosszú időn át kényelmes rajta a gépelés. A beépített egér kellően nagy, az érzékenysége megfelelő, nem lötyög, úgyhogy mindent összevetve a használata komfortos.
Játék: felejtős
Viszont a különálló videókártya hiányzik belőle, ami érthető, hiszen az valamelyest megdobta volna a tömegét, méretét és az árát is. Emiatt viszont a 3D-s alkalmazásokról vagy a jobb grafikájú játékokról le kell mondani.
Ez fehéren-feketén kiderült a 3DMark tesztszoftverének lefuttatása során. 19,50 FPS (képkocka/másodperc) átlagot hozott. A többé-kevésbé folyamatosnak tűnő mozgáshoz pedig minimum 40-re lett volna szükség, de az még mindig gyatra, épp, hogy csak elfogadható eredmény lenne.
Tehát aki olyan feladatra keres gépet, aminél fontos az erős grafikus teljesítmény (gaming, tervezés, látványtervezés, 3D szerkesztés), annak másfelé kell keresgélnie.
Viszont minden másra kiválóan alkalmas. A weboldalak, irodai szoftveres, kommunikációs alkalmazások, médiaszerkesztők stb. hasítanak rajta. A nagy felbontású HDR videókkal is kiválóan boldogul. A melegedés elkerülése az ilyen ultravékony eszközöknél különösen nagy kihívás, de ezt itt egészen jól sikerült megoldani.
Természetesen rendelkezik beépített hangszórókkal, ám azok totálisan jellegtelen, steril megszólalást produkálnak. Zenehallgatásra a termék alkalmatlan, de mivel minden notebook ezzel küzd, ezért ezt hibának nem lehet felróni. Az ilyen jellegű termékektől alapelvárás egy normálisabb webkamera, és az innen sem hiányzik. A kép minőség terén még a jobbak közé tartozik, hiszen a felbontása Full HD, azaz a megszokottnál nagyobb, és a kevés fényt is egészen jól tolerálja. Rendben, a következő Avatart nem ezzel fogják forgatni, de egy fontos konferenciabeszélgetést is le lehet vele bonyolítani anélkül, hogy kellemetlenül kínos lenne a végeredmény.
Megéri?
Nincs mit szépíteni a dolgon, az Asus Zenbook S14 egy drága ketyere. 770 000 forintba kerül, de a tudását elnézve nem nevezhető túlárazottnak. Amit egy lifestyle laptoptól már el lehet várni, azt megkapjuk tőle. Viszont mivel a grafikus számítási teljesítménye nem az igazi, emiatt kompromisszumok megkötésére is készteti a gazdáját. Aki játszani is akar, vagy csak irodai/iskolai szoftverekhez keres egy alapvetően otthoni eszközt, az jobban jár, ha másfelé keresgél.
Viszont, ha sokat utazik, gyakran viszi magával a gépét, fontos számára a kiemelkedő üzemidő, a menő dizájn és ki tudja használni a jó képminőségben rejlő lehetőségeket, annak igen jó szívvel tudjuk ajánlani. Ez egy nagyon szerethető termék, mi odáig voltunk érte, de azért tényleg nem való mindenkinek.