Kényelmes, bivalyerős és csodálatos képminőséget produkáló AR-VR szemüveget villantott az Apple a fejlesztői konferenciáján. Jön az Apple Vision Pro, gyilkos áron!
Az Apple évek hangoztatja, hogy elképesztő potenciált lát a virtuális- és kiterjesztett valóságban, és hogy gőzerővel fejleszti saját eszközét, amellyel majd leigázza ezt a szektort is.
Idén pedig végre az ígéretek valósággá válnak, hiszen a cég a virtuális fejlesztői konferenciáján tegnap este végre bemutatta azt a komplett és kész terméket, amivel e cél elérése kézzelfogható közelségbe került.
Ez az Apple Vision Pro, amely ugyanúgy egy mutáns síszemüvegnek tűnik, mint az elmúlt években felbukkant AR és VR sisakok, azzal az óriási különbséggel, hogy a szem előtt lévő kijelző átlátszó üvegre került, így a felhasználó arcának nagy része látszódhat.
A cég állítása szerint a masina rengeteg fontos és hasznos újítást tartalmaz, és akkora forradalmat hoz majd el, mint tette azt anno az iPod a hordozható zenelejátszók, vagy az iPhone a mobiltelefonok szegmensében.
Kényelem
Az eszköz papíron igen kényelmes, köszönhetően a vastagon szivacsozott, finoman állítható fejpántnak, és annak, hogy az akkumulátor egy külön kábelen csatlakozik magához a szemüveghez. E megoldás előnye, hogy a telep egyszerűen zsebre vágható, és ha kezd belőle fogyni a nafta, egy mozdulattal ki is cserélhető, valamint a készülék akár a hálózati áramforráshoz is csatlakoztatható.
A vezérlés szemmozgással, az ujjak vagy kezek mozgatásával, illetve parancsszavakkal történhet, emellett csatlakoztathatóak hozzá Bluetooth kezelőeszközök, tehát például billentyűzet vagy egér is. A készülék 12 beépített kamerával rendelkezik, amelyek egy része a szemmozgást, illetve az arcát figyeli. Ez utóbbi akkor lehet hasznos, ha a felhasználó a virtuális térben jelenne meg, hiszen az avatar képes leutánozni gazdájának mimikáját is.
Képminőség
A látványvilágért egy 23 megapixeles, transzparens Sony Micro OLED kijelző felel, ami nagyobb felbontású mintha mindkét szemünk előtt egy 4K kijelző helyezkedne el. Ennek köszönhetően pedig a kép már egyáltalán nem pixeles, a zavaró szúnyogháló effektus nem érződik, a legfinomabb részletek visszaadása is biztosított.
Ha minden igaz, a kijelző másodpercenként 120 képkocka megjelenítésére képes, a mozgásmegjelenítés tehát folyamatos, zavaró akadozástól és idegesítő vibrálástól nem kell tartani.
A kontraszt tökéletes, a színek ragyognak, a fényerő hatalmas, és HDR anyagok visszaadása is támogatott.
Ennek köszönhetően papíron az eszköz munkára, játékra és filmezésre is kiválóan alkalmas, hiszen a kép minősége pazar.
AR és VR
A modell használható kiterjesztett valóság és virtuális valóság módban is. Ez utóbbinál a felhasználó teljesen izolált, az előbbinél viszont a külvilágot, vagy annak részleteit is látja. Tehát megvalósítható, hogy maga elé varázsoljon egy dokumentumot, amin dolgozik, de közben lássa az irodában a munkatársait is.
A szemüvegben a cég hordozható számítógépeiből ismert bivalyerős M2 processzor és egy speciális, R1 névre hallgató chip dolgozik, a teljesítmény pedig ennek köszönhetően elméletileg extrémen nagy. A tartalmak különféle technológiák révén vezeték nélkül is eljuttathatóak rá. A Vision Pro integrálható a már meglévő Apple ökoszisztémába, amiből fakadóan a cég alkalmazásai, szoftverei is futtathatóak rajta.
Valamint természetesen elérhetőek, illetve szerkeszthetőek a felhőben tárolt dokumentumok és egyéb állományok, azaz képek vagy videók is. Sőt, akár arra is van mód, hogy csatlakozzon egy Apple számítógéphez, és egyszerre dolgozzon a felhasználó a két terméken. A készülékre szerelt kamerákkal felvételek is készíthetőek, és az élő közvetítés is megoldott, akár 3D-ben is.
Jön a forradalom?
A specifikációk és a jelenleg rendelkezésünkre álló információk alapján a Vision Pro egy abszolút versenyképes, rendkívül sokoldalú és felhasználóbarát terméknek tűnik.
Ráadásul azt sem szabad elfelejteni, hogy az Apple sokak számára vallás, és emiatt olyanok is dönthetnek a megvásárlása mellett, akik egyébként ódzkodnának egy AR-VR eszköztől.
Viszont a mérleg másik serpenyőjében ott az ár, ugyanis a szemüveg várhatóan 3500 dollárba, tehát mintegy 1,2 millió forintba kerül majd. Akit mozgat a dolog, már most elkezdhet gyűjteni rá, hiszen a tervek szerint csak a jövő év elejétől vásárolható majd meg.
Egyéb újdonságok
A fejlesztői konferencia, a WWDC 2023 legnagyobb durranása a Vision Pro szemüveg volt, de ezen kívül a cég jó pár fontos újdonságról lerántotta a leplet. Többek között bemutatkozott a világ legvékonyabb 15 hüvelykes laptopja, a 11,5 milliméter vastag 15″-es kijelzővel ellátott MacBook Air, amelybe természetesen a cég büszkesége, az M2 chip került.
Kiderült, hogy érkezik a munkára szánt Mac Studio asztali gép, a brutálisan erős M2 Max chippel megtámogatva. Mac Proval pedig a professzionális grafikusokat, stúdiósokat, filmeseket célozza meg a cég, ami az árcédulán is látszik, hiszen a masina 7000 dollárba, azaz mintegy 2,5 millió forintba kerül.
Emellett bemutatták az iOS, az iPad OS, a macOS és watchOS platformok legújabb verzióit is. Ezek esetében földrengésszerű változásokról nem számolhatunk be, hiszen nagyon úgy tűnik, hogy csak apróbb ráncfelvarrásokkal, nem túl fontos funkciókkal frissítették a jól bevált rendszereket.