Az Apple lerántotta a leplet az iPhone legfrissebb verziójáról. Az igazi nagy durranás már az amerikai cégnél is a mesterséges intelligencia funkciókon van, és minden jel arra utal, hogy a hardveres, kamerás fejlesztések helyett ebbe az irányba tolják el fókuszt.
A várakozásoknak megfelelően az Apple az év végi aratási, azaz Black Friday és karácsonyi szezon megkezdése előtt nem sokkal rántotta le a leplet az új iPhone modellekről. A bejelentést óriási érdeklődés övezte, ami nem csoda, hiszen a cég továbbra is kegyetlenül erős a telefonos szektorban. A friss, második negyedéves adatok értelmében 15,8 százalékos részesedéssel a második a globális piacon.
Emellett a használt, felújított készülékek is igen népszerűek, és ennél is fontosabb, hogy a brand továbbra is döbbenetesen erős. Az Apple iPhone még mindig menőnek számít – annak ellenére, hogy igazán nagy innovációs újdonsággal évek óta nem rukkolt elő a cupertinói konszern.
Termékpaletta: újdonság nincs
A kínálat terén semmiféle változás nincs, azaz a tavalyihoz hasonlóan 2024-ben is négy tagból áll a család.
- iPhone 16: Ez képviseli a belépő kategóriát, már ha beszélhetünk ilyesmiről ezen az árszinten. 6,1 hüvelykes, 60 Hz-es, alap OLED kijelzővel rendelkezik, és megkapta az új 3 nm-es, A18 névre hallgató, mesterséges intelligencia eljárások használatára is optimalizált processzort. Ez a komponens teljesítmény terén lefőzi a tavalyi modellekbe került modelleket, ráadásul kevesebb energiát is fogyaszt, legalábbis elméletben.
- iPhone 16 Plus: Ugyanazt tudja, mint az iPhone 16, csak a kijelzője nagyobb, 6,7 hüvelykes.
- iPhone 16 Pro: A tradícióknak megfelelően jobb mozgásmegjelenítést garantáló 120 Hz-es kijelzővel látták el, amelynek mérete 6,3 hüvelykre nőtt egy év alatt. Még erősebb, A18 Pro processzorral rendelkezik, és ellátták a főkamera és az ultraszéles látószögű egység mellett egy 5x optikai nagyítást kínáló telefotó zoomkamerával is. Ez utóbbi egyáltalán nem nevezhető nagy extrának, hiszen gyakorlatilag összes hasonló kaliberű riválisnál megtalálható e kameratípus.
- iPhone 16 Pro Max: A tudásában megegyezik az iPhone 16 Pro-val, viszont a kijelzője lényegesen nagyobb, 6,9 hüvelykes. Ezzel az Apple egy igazi monstrumot tett le az asztalra.
Mindez egyben azt jelenti, hogy az Apple nem hozta a vissza a sokak által kedvelt, ám a boltokban nem túl jól teljesítő Mini vonalat. Amit csak sajnálni tudunk, hiszen egy ultrakompakt, nagy tudású telefonnak igenis lenne helye a piacon a batárok mellett.
Dizájn: A forradalom elmaradt
Az Apple telefonok évek óta ugyanúgy néznek ki, és az iPhone 16 família sem hozott komoly változást ezen a téren. Maradtak a markánsan kerekített sarkok, és a hátlap bal felső sarkába pakolt kamerasziget.
Ezzel alapvetően nincs gond, hiszen a külső karakteres, harmonikus, csak mára talán egy kicsit unalmassá vált.
Az összes 2024-es mobilt ellátták a tavalyi csúcsmodellnél bevezetett programozható gombbal is, amelyhez különféle funkciók rendelhetőek. Kaptak egy teljesen új, érintésérzékeny panelt is, amely a mozgóképrögzítés azonnali elindítására, illetve a videós beállítások módosítására szolgál. Ez az Instagram, YouTube és TikTok szamurájok számára lehet igazán jó hír.
Látványos MI újdonságok
2024 vezető trendje az okostelefonok frontján a mesterséges intelligencia térhódítása. Miután a nagy rivális Samsung és az ezen a színtéren feltörekvőnek számító Google is nagyot villantott, bőven benne volt a pakliban, hogy az Apple is előrukkol valami hasonlóval.
Pláne, hogy korábban már bejelentették, hogy idén várhatóan érkezik az Apple Intelligence nevű pakk is, amely a telefonokat is érinti majd.
Nos, az amerikai cég nem is okozott csalódást, hiszen a grandiózus bejelentéssorozatban az AI alapú szolgáltatások központi szerepet kaptak.
Minden jel arra utal, hogy a hardveres, kamerás fejlesztések helyett inkább ebbe az irányba tolják el fókuszt. Hogy ez jó-e vagy sem, arról lehet vitatkozni, de tény, hogy az Apple háza táján is úgy vélik, hogy ezzel lehet megfogni az újdonságokra nyitott nagyközönséget.
Az pedig tény, hogy ennek köszönhetően olyan funkciókkal gyarapodnak a friss iPhone-ok, amelyek egyértelműen képesek megkülönböztetni őket a régebbi modellektől. Ezzel értelemszerűen vonzóbbá tehetik magukat a vásárlók számára is.
Talán a leglátványosabb új MI-funkciók a képalkotással kapcsolatosak:
a felhasználók az új chipekkel megtámogatott, a ChatGPT-vel összekötött generatív AI eljárások segítségével módosíthatják saját képeiket, vagy hozhatnak létre a semmiből saját, akár animált emojikat például.
Ez utóbbi pedig a kiemelt, Z generációs célcsoport megnyerése szempontjából kulcsfontosságú lehet, legalábbis az Apple döntéshozói szerint. Magyarán abban bíznak, hogy a fiatalok imádni fogják az ilyesmit.
A felnőtt felhasználók számára is tartogat hasznos újdonságokat az Apple Intelligence. Ilyen például az, hogy a cég saját intelligens asszisztense, a Siri minden korábbinál jobban megért mindent. Azaz már nem csak szabatos parancsszavakkal lehet vele kommunikálni, hanem élőbeszéddel is. Tehát használhatunk kerek mondatokat is, és a nyelvtani hibákkal vagy szlenggel sincs problémája. Ez pedig értelemszerűen komfortosabbá teheti a keresést, vagy a különféle funkciók használatát.
Emellett az AI azt is lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel átfogalmazza a telefon az emaileket vagy üzeneteinket különféle stílusúvá. Azoknak, akik munkavégzésre (is) használják a mobiljukat, ez komoly segítséget jelenthet. Mint ahogy az is, hogy a telefonok most már képesek lesznek arra, hogy a levelekből, dokumentumokból, sőt, a hangrögzítővel felvett meetingek anyagából egy rövid, átlátható kivonatot készítsenek.
A Visual Intelligence nevű technológiára nagyon büszke a cég. Ennek lényege, hogy ha lefotózunk vagy levideózunk valamit, akkor annak alapján is képes rákeresni tárgyakra, helyszínekre vagy akár emberekre is a termék. Ezt követően pedig már mutatja is a kapcsolódó információkat. Például azt, hogy egy adott ruhadarabot hol lehet megvásárolni, vagy hogy milyen autót is látunk a képen. Ez jól hangzik, de újdonságról ez utóbbi esetben nincs szó, hiszen ehhez hasonló szolgáltatásokkal már találkozhattunk a riválisok korábban bemutatott modelljeinél is.
Megváltja a világot az Apple iPhone 16 család?
Erre a kérdésre a válasz egyértelmű NEM, legalábbis a jelenlegi információink alapján. Ugyanakkor az tény, hogy a cég igazodik az uralkodó trendekhez, és a telefonjaival, valamint a kapcsolódó szolgáltatásaival továbbra is az élvonalban marad.
Lehet, hogy ez valakinek fáj, de az iPhone már régóta nem az extrém innovációról szól.
Az Apple nem akar radikálisan újat mutatni, csak kielégíteni az óriási, elhivatott bázisának igényeit, erre pedig a friss modellek alkalmasnak is tűnnek.
Árak
- Apple iPhone 16 indulóár: 400 000 forint
- Apple iPhone 16 Plus indulóár: 450 000 forint
- Apple iPhone 16 Pro indulóár: 500 000 forint
- Az iPhone 16 Pro Max indulóár: 600 000 forint
Kiegészítők
Óra
A cég ezúttal is bemutatott olyan eszközöket, amelyeket a telefonok kiegészítőjének szánnak. Ezek egyike az Apple Watch Series 10 okos óra. A kijelzője nagyobb mint korábban, és az üzemideje is nőtt – legalábbis papíron. De azért a 18 órás képernyőidőre így sem lehet különösebben büszke a cég.
A készülékház vékonyabb, a kijelző fényereje 40 százalékkal nagyobb, így tűző napon is markánsabbak a színek. Emellett jobb hangszórót és mikrofont is kapott, valamint a különféle aktivitással és egészséggel kapcsolatos funkciók is fejlődtek. Elméletileg ide is megérkezett az AI, aminek köszönhetően pontosabbak a mérések és a kapott adatok, de hogy teljesen őszinték legyünk e periféria esetében sem beszélhetünk semmilyen radikális újításról.
Az Apple Watch Series 10 indulóára hazánkban 189 990 forint, a Watch Ultra 2-é pedig 379 990 forint.
Fülhallgató
Bejelentették a vezeték nélküli fülhallgatóik új generációját. Ez az AirPods 4, amelynek nagy extrája, legalábbis a gyártó szerint, hogy a mesterséges intelligencia segítségével képes a virtuális térhatású hangzás megteremtésére.
Ez ugyanakkor egyáltalán nem számít technológiai innovációnak, hiszen ilyesmivel már eddig is sokan kecsegtettek. Igaz, a valóságban eddig nem nagyon működött a dolog, és gyanítjuk, hogy az Apple termék esetében sem fog. Erre ugyanis egy ilyen pici, mindössze két beépített hangszórót tartalmazó termék egyszerűen nem alkalmas.
Emellett a termék folyamatosan figyeli a fülbe érkező audiojeleket és a külvilág zajait, és automatikusan ehhez igazítja az egyes beállításokat, hogy a lehető legkevesebb legyen a zavaró zaj mértéke. De ezzel is már találkozhattunk korábban más gyártóknál, szóval evolúciós ugrásról itt sincs szó. Érkezett viszont egy egyedi, de meglehetősen idegesítőnek tűnő funkció.
A készülék ugyanis képes arra, hogy lehalkítsa a zenét, ha emberi hangot érzékel, azaz, ha azt hiszi, hogy ha valaki a felhasználóhoz beszél.
Ez pedig nyilván kegyetlenül zavaró lehet majd mondjuk a buszon, ahol emberek trécselnek mellettünk. De jó eséllyel ez a csodálatos szolgáltatás kikapcsolható, hiszen anélkül konkrétan használhatatlan lenne a készülék.
Az AirPods 4 sem lesz olcsó, hiszen az alapváltozat 60 000 forintba kerül, az aktív zajszűréssel megtámogatott változatáért pedig 85 000 forintot kérnek el. A frissített AirPods Max pedig 239 990 forintba kerül majd hazánkban.
Mindent összevetve azt mondhatjuk, hogy az órák és fülhallgatók terén ugyanúgy a biztonsági pályán mozog a cég, mint a telefonoknál.