Ez lesz a jövő, akkor is, ha nem kell senkinek. A mesterséges intelligencia sosem látott módon került be idén a laptopokba. Megnéztük, hogy mit takar ez, van-e bármi értelme, és hogy mi ezzel a gond.
2024 az AI Éveként fog bevonulni a történelemkönyvekbe. A mesterséges intelligencia idén áttört, és már mindent ezzel akarnak eladni – a telefontól kezdve a tévén sütőn és porszívón át egészen a villanykörtéig.
Az őrületből ki akarják venni a részüket a laptop szektor szereplői is, aminek konkrét, kézzelfogható jelei is vannak. 2024-ben felbukkantak a Copilot+ PC név alatt futó, a köznyelvben AI PC-nek hívott termékek. De nagy a zavar a fejekben azzal kapcsolatban, hogy mégis mit is takar ez a fogalom.
Miért lesz mesterséges intelligencia támogatású egy számítógép, hiszen akár az olcsó régebbi képeken is elérhetőek az AI szolgáltatások?
Illetve: van-e értelme ennek az egésznek? És ha igen, akkor a hétköznapok során mégis hogyan lehet kihasználni az ebben rejlő lehetőségeket?
AI PC, az meg mi?
Bár kőbe vésett definíció nincs erre, de a jelen állás szerint AI PC-nek nevezhetünk minden olyan terméket, amely tartalmaz a processzor (CPU) és a grafikus vezérlő (GPU) mellett egy úgynevezett neurális feldolgozó egységet (NPU) is.
Ez utóbbi feladata kifejezetten a mesterséges intelligenciával kapcsolatos feladatok elvégzése vagy algoritmusok futtatása.
Az AI PC 2024-ben betört a laptop piacra. Kép: Asus
Az első ilyen hardverek 2024-ben jelentek meg Windows környezetben. Az általunk is bemutatott, forradalmi, ARM alapú Qualcomm rendszerchipet nem sokkal később követte az AMD és az Intel megoldása is. E hardverek pedig bekerülhetnek az asztali és hordozható gépekbe egyaránt.
Képgeneráló, tolmács és a többiek
A hétköznapi használat során egyre többször találkozunk a mesterséges intelligencia funkciókkal. Lehet használni az AI-t képgenerálásra, fordításra, szövegek megalkotására bizonyos instrukciók alapján, hanganyagok leírására, beszédhang felismerésre vagy valós idejű tolmácsolásra például.
Ezek viszont bárki által elérhetőek egy kisebb teljesítményű számítógépen is a különféle felhő alapú szolgáltatások segítségével. Azaz csak kiadjuk a parancsot, a kért utasítást, a feladatot pedig elvégzi egy távoli, nagy teljesítményű számítógép, végül mi megkapjuk a végeredményt.
Joggal merülhet tehát fel a kérdés, hogy akkor mi szükség van az AI PC-kre? Nos, az NPU-val megtámogatott eszközök nagy előnye a gyártók szerint, hogy a felhasználók az említett különféle mesterséges intelligencia szolgáltatásokat elvégezhetik a saját gépükön anélkül, hogy ehhez netes kapcsolatra, az említett felhős rendszerekre lenne szükség.
Megjelenik a Microsoft
A Microsoft látta meg ebben a legnagyobb potenciált, és 2024 tavaszán bejelentette, hogy érkezik egy új termékkategória a laptopok piacán; a Copilot+ PC eszközök formájában. Olyan modellekről van szó, amelyeket a partnereivel együtt fejleszt és dob piacra a cég, és amelyek a már említett NPU hardveres támogatás révén támogatják a cég Copilot névre hallgató AI-szolgáltatásait.
Így lehetőség nyílik például arra, hogy beszélgessünk a számítógéppel Word szövegszerkesztőben generáljunk szövegeket, képeket hozzunk létre a Paintban, vagy az Outlookban írassunk emaileket a megadott instrukciók alapján. A Copilot az élő videós beszélgetések feliratozását/fordítását is biztosítja.
Mindezeken túl felkínálja a cég a – nagy extraként beharangozott – funkcióját, amely Felidézés (Recall) néven fut. Ennek lényege, hogy a szoftver folyamatosan képernyőfotókat készít, és ennek alapján képes reprodukálni a korábbi beállításokat, vagy a dokumentumok állapotait.
A Copilot része egy intelligens chatbot.
Ez elsőre talán jól hangzik, de másodikra már egyáltalán nem. Egyrészt ezek a szolgáltatások nem ingyenesek, ami már önmagában agyrém. Hiszen az ember egyszer már megvette a Windows-t, aztán fizet az Office-ért, és ezek után le akarnak húzni róla még egy bőrt.
De ennél is durvább, hogy ezzel a felhasználó megengedné a cégnek, hogy megállás nélkül monitorozza a dokumentumait, leveleit, valamint belenézzen a videós beszélgetéseibe, képeibe. És a legkeményebb, hogy jogot ad arra is, hogy másodpercenként több fotó készüljön a képernyőjéről.
Kell ez nekünk? NEM!
Hát köszönöm szépen, de ha van valami, amit nem szeretnék, akkor az az lenne, hogy a Microsoft vagy bármilyen cég folyamatosan dokumentálja az egész életem. Figyelje a leveleimet, a szövegszerkesztőben írt okosságaimat, a videós beszélgetéseimet, és pláne, hogy megállás nélkül rögzítse azt, hogy mikor mit csinálok.
Valahogy az, hogy az összes ilyen folyamat egyetlen cégen fut keresztül, elég riasztóan hangzik.
A kulcs a neurális feldolgozó egység, az NPU.
A Microsoft kezdeményezése nem csak emiatt necces. Amúgy is az életünk szerves részévé vált az internet, és nagyon nehéz elképzelni olyan élethelyzetet, amikor valaki ott áll online kapcsolat nélkül, de közben mindenképp szüksége lenne az ilyen jellegű, offline AI PC szolgáltatásokra.
A redmondi cég ennek pozitívumaként azt emeli ki, hogy ha minden a gépen történik, akkor nagyobb biztonságban vannak az adatok, mintha a felhő használata esetén.
Ez viszont azt sugallja, hogy a konszern a saját rendszerét sem ítéli elég biztonságosnak, ami azért nem hangzik túl jól.
Egyébként nem csak a Microsoft kínál ilyen AI-szolgáltatásokat. Az Adobe Photoshop és Lightroom képszerkesztőkben, a DaVinci Resolve videovágóban vagy a Prism emulátorban is megtalálhatóak ezek. Tehát egy Copilot+ PC nem csak a Microsoft Copilothoz használható, bár a név zavaró módon erre utalhat.
Van bármi értelme az AI-nak?
A kritikák ellenére fontos hangsúlyozni, hogy a mesterséges intelligenciát használó funkcióknak és algoritmusoknak egyértelműen van értelme és létjogosultsága. Csak arra nincs igazán szükség, hogy azok mindenképpen a PC-n fussanak. Eleve a követelményeik, azaz az NPU beépítése miatt ez drágább, nagyobb teljesítményű gépeket jelent.
Jelenleg a legolcsóbb Copilot+ PC minősítésű gép a Microsoft Surface Pro 11, amelynek alapváltozata is 544 000 forintot kóstál.
Az AI szolgáltatásoknak van helye az IT szektorban. A Midjourney például maga a csoda.
Több AI szolgáltatást (Midjourney, Gemini, ChatGPT, Suno, Galaxy AI) is rendszeresen használok, még fizetek is amiért kell. De a tapasztalataim szerint a felhő alapú használat kiválóan és kényelmesen működik.
Egyszerűen nincs sok értelme az AI PC koncepciónak, legalábbis a jelenlegi funkciók, szoftverek esetén.
És ezt nem csak én mondom, hanem végfelhasználók tömegei is. A TrendForce piackutató cég friss jelentésében azt emelte ki, hogy az AI támogatású notebookok egyelőre nem hoztak érdemi változást a piacon.
Az IDC Research elemzői pedig arra jutottak, hogy az emberek nem az eszközön lévő neurális feldolgozási képességeik miatt vásárolnak mesterséges intelligencia PC-ket , hanem azért, mert más tulajdonságaik miatt tartják őket vonzónak. Így például az általunk is kipróbált Zenbook S14 esetében az ultrakompakt kialakítást, a fantasztikus képminőséget és a pazar üzemidőt értékelték.
Akkor is ez lesz a jövő
Ám nagyon úgy fest, hogy ha a fene fenét eszik is, le fogják tolni a torkunkon az AI PC-t. Névtelenséget kérő iparági forrásaim szerint ugyanis 2025-ben az új laptopok legalább 50 százaléka már ilyen lesz. 2028-ra pedig ez a szám eléri majd a 90 százalékot.
Nincs mit tenni: Az AI PC kora itt van. Kép: MSI
Négy évre előre tervezni persze nem olyan könnyű, de mivel a piaci szereplők már látják a jövő évi választékot, ezért abban biztosak lehetünk, hogy a 2025-ös adat valós.
Azt tippelem, hogy a Copilot+ PC név nem marad sokáig velünk megtévesztő mivolta miatt, de maga a termékcsalád jön, lát és erőből tarol majd. Ugyanakkor abban joggal bízhatunk, hogy a gépen futtatásra azért nem fognak kötelezni senkit, és e téren marad némi szabadsága a felhasználónak.