Egyre több cég kínálatában bukkannak fel a nyitott fülhallgatók, amelyeket nem kell a hallójáratba gyömöszölni. De jól szólnak? Kényelmesek? Életképes a koncepció? Megnéztük. Kipróbáltuk.
Szűk tíz éve bukkantak fel az úgynevezett valódi vezeték nélküli fülhallgatók (True Wireless Speakers, TWS), amelyek mára meghódították az egész világot. Nem is véletlenül, hiszen az AirPods és a hozzá hasonló Bluetooth technológiát használó modellek diszkrétek, nem foglalnak helyet, és nagy előnyük, hogy nem kell a madzaggal vacakolni.
Mostanra rengeteg cég portfoliójába bekerültek ezek a termékek, még azok a vállalatok sem vonhatták ki magukat a trendek alól, amelyek kezdetben ódzkodtak ezektől. A választék pedig a tízezer forintért megvehető, gyatra hangminőségű daraboktól a luxuskategóriás, több százezret kóstáló, luxuskategóriás high-end termékekig terjed. De itt van az új generáció.
Megszületnek a nyitott fülhallgatók
Azonban akadnak olyanok, akik kényelmetlennek tartják, hogy a fülükbe kell gyömöszölni a gumival borított hangszórót, vagy egyszerűen csak problémát okoz számukra, hogy emiatt izolálják magukat a külvilágtól. Hogy az ő számuk mekkora, jól mutatja, hogy egy-két iparági szereplő, komoly erőforrásokat fordított arra, hogy megoldást találjon az általuk megkövetelt igényekre. Köztük olyan tradicionális, komoly múlttal bíró vállalatok, mint a Bose vagy a Beyerdynamic.
Így születtek meg az úgynevezett nyitott, azaz Open Ear Speakers név alatt futó fülhallgatók, amelyek első példányai 2024 tavaszán kerültek piacra, óvatosan, nem túl nagy hírveréssel.
Ám a jelek szerint a közönség vevő erre a friss vonulatra, hiszen ősszel már egyre több cég látta meg bennük a fantáziát.
Magyarországon is elérhetővé váltak az ilyen típusú termékek, többek között a Xiaomi jóvoltából. A kínai cégtől kértem kölcsön az első ilyen eszközüket, amely a beszédes OpenWear Stereo néven fut. Alapvetően az érdekelt, hogy hogyan is működik, mennyire kényelmes, milyen a hangminőség. Azaz, hogy egy olyan termékkategóriáról van-e szó, aminek lehet hosszútávú jövője. Vagy amely épp ellenkezőleg, zsákutca, és nincs hamar el fog tűnni a süllyesztőben oly sok forradalminak kikiáltott ötlethez hasonlóan.
Mitől nyitott?
Aki azt hinné, hogy attól nyitott, hogy a készülékház hátulja nem zárt, hasonlóan az úgynevezett nyitott fejhallgatókhoz, az nagyon téved. A nyitottság itt azt jelenti, hogy a hangszórót nem a fülbe, hanem a fülre, azaz egészen pontosan a fülkagyló belső teszik. Onnan pedig a hangok a levegőn keresztül jutnak be a hallójáratba.
Tehát maga a fül nyitva marad, nem zárja el az apró hangszóró és a fülgumi, és innen kapták a nevüket ezek az eszközök. Viszont szükség van valamire értelemszerűen, ami a helyén tartja az apró készülékházat. Ezért az ilyen termékeket ellátták mini kampóval, amelyet a fülkagylóba kell akasztani.
Kényelmes?
A dolog egyáltalán nem komplikált, azonnal rá lehet jönni, hogy mit is kell csinálni. Elrontani nem lehet semmit, és már első alkalommal hamar a helyére kerül az eszköz. Eleinte kicsit szokatlan, hogy van valami a fülön, de ezt hamar megszokja az ember.
Nem nyom, nem szorít, nem kényelmetlen. És ami a legfontosabb: tényleg nincs semmi a fül belsejében.
Vannak, akik elalváshoz is használnak fülhallgatót, de a nyitott darabok erre nem jók. Amíg hanyatt fekszik az ember, addig nincs gond. Ám ahogy oldalra fordulna, elmozdulnak, könnyen leesnek, és kicsit nyomnak is.
Kicsit nagyobb, mint a hagyományos valódi vezeték nélküli fülhallgatók, emiatt a tárolására és töltésére szolgáló tok is méretesebb valamelyest. Azonban még így is gond nélkül zsebre vágható.
Felkelti a figyelmet
Sokkal figyelemfelkeltőbb, mint a fülbe dugható rokonai, és ízlés dolga, hogy ez kinek tetszik és kinek nem. Mindenesetre a Xiaomi például látványos ezüstszínű borítással látta el a készülékházat, szóval érezhetően nem is akarják eldugni. Aki a visszafogottabb, diszkrétebb eszközöket preferálja, annak nem való ez a termékcsalád.
Hangminőség
A kialakításból fakadóan egy nyitott fülhallgató sosem izolálja el a használóját a környezetétől, mint a tradicionális eszközök. A gyakorlatban mindez azt jelenti, hogy halkabb külső zaj is jobban beszűrődik. Ez előnyt jelenthet közlekedésnél vagy a munkahelyen, de nyilván a zenehallgatásnak nem tesz jót.
Azt érdemes megjegyezni, hogy a zaj beengedésére a hagyományos fülhallgatók közül jó néhány is képes, a termékre épített mikrofonok segítségével. Igaz, ezt az úgynevezett Ambient funkciót külön kell bekapcsolni, és energiát is fogyaszt, itt pedig ez a tulajdonság „ingyen” van.
A tapasztalataim szerint a hangerő megfelelő, viszont a basszusok visszaadása terén gyengébben teljesít, mint a cég fülhallgatói. Emiatt a végeredmény nem annyira dinamikus, a megszólalást kicsit sterilebbnek éreztem.
Ehhez egyébként hamar hozzá lehet szokni, csak eleinte tűnik fel, hogy a hangzás vékonykább. A tisztasággal nincs gond, hanghibákat nem produkált, de az igazán finom részleteket, apró finomságokat hajlamos elkenni.
A nyitott fülhallgatók gyártói minden esetben azt ígérik, hogy csak a felhasználó hallja a hangokat. Nos ez elég hihetetlenül hangzott, és az biztos, hogy a Xiaomi OpenWear Stereo esetében nincs is így. Bár azt konkrétan nem hallják a közelünkben lévők, hogy mi mit hallgatunk, de halk zúgást igen, ami teljes csendben picit zavaró lehet. Természetesen ezek az eszközök is rendelkezek beépített mikrofonnal, így telefonhívások lebonyolítására is alkalmasak.
Kezelés
A nyitott termékeknél is apró beépített akkumulátor szolgáltatja a működtetéshez szükséges energiát. Az üzemidő általában 5-8 óra között alakul, és e konkrét készülék esetében nagyjából 7 órán át bírja, ami korrekt érték. E téren tehát ugyanazt nyújtja, mint a hagyományos rokonai. És ez igaz a kezelésre is.
Tehát lehet hangerőt növelni, számot léptetni, hívást fogadni a készülékház kocogtatásával. A mobil eszközre letöltött alkalmazáson keresztül lehet váltogatni a hangmódok között, bekapcsolható a zajszűrés (aminek nincs semmi hallható hatása), látszik a töltöttségi szint, és lehet módosítani a vezérléssel kapcsolatos beállításokon is.
Életképes konstrukció?
Az első és a legfontosabb, hogy a koncepció működik: tehát tényleg nincs szükség arra, hogy feltétlenül egy mini hangszórót dugjon valaki a fülébe a beszélgetéshez vagy a zenehallgatáshoz.
Az már más kérdés, hogy cserébe a nyitott fülhallgató nem szól olyan jól, és jobban ki is szűrődik belőle a hang. A kényelemmel nincs gond, de alváshoz nem használható, és dizájn terén is hátrányban van a fülbedugós termékekhez képest. Ráadásul nem is kifejezetten olcsók. A Xiaomi OpenWear Stereo ára durván 45 000 forint, ennyiért pedig már meg lehet venni a cég legújabb, legjobb Buds 5 névre hallgató hagyományos fülhallgatóját, amely kisebb, szebb és jobban is szól.
Az biztos, hogy van igény a nyitott termékekre, de egyelőre nagyon meglepő lenne, ha letarolnák a világot. Reálisabbnak tűnik, hogy egy-két cég kínálatába bekerülnek hosszabb távon is, de jó eséllyel megmaradnak rétegterméknek. Forradalomról szó nincs.