Nordhaus a klímaváltozás és a gazdaság kölcsönhatásának, míg Romer a technológiai innováció és a növekedés természetének vizsgálatáért kapta meg a díjat.
A Svéd Királyi Akadémia két amerikai kutatónak, William D. Nordhausnak és Paul M. Romernek ítélte oda a 2018-as közgazdasági Nobel-díjat, jelent meg a hír a Nobel-díj hivatalos oldalán.
A közgazdasági Nobel-díjasok 2018-ban. Illusztráció: Niklas Elmehed // Nobel Prize Facebook
William Nordhausnak a klímaváltozás hatásainak integrálásáért a globális gazdasági elemzésekbe, míg Romer az endogén növekedéselmélettel és a technológiai innovációk makroökonómiai elemzésével foglalkozó munkájáért kapta meg a díjat. Az indoklás szerint azért ezt a két kutatót díjazták, mert
meghatározó vizsgálati módszereket dolgoztak ki jelenkorunk legalapvetőbb és nyomasztóbb kérdésére: hogyan lehet hosszútávú és fenntartható gazdasági növekedést előteremteni
Nordhaus a Yale University-n kutat, és még az 1970-es években kezdett el a klímaváltozás és a fosszilis energiaforrások problémáinak gazdasági vetületeivel foglalkozni. A 90-es évek közepén elsőként fejlesztett olyan integrált kvantitatív értékelési modellt, mely a klímaváltozás és a gazdaság globális kölcsönhatásait vizsgálja. A Nordhaus-modell mára széles körben elterjedt, olyan közpolitikai szabályzások hatását szimulálják vele, mint a szénadó bevezetése.
Romer a New York University Stern School of Business kötelékében kutat, az 1990-es években ő fektette le az endogén növekedési elmélet alapjait, ami közgazdászról magyarra ordítva annyit jelent, hogy a technológiai fejlődés nem külső tényező, hanem önmagában is hajtja a gazdasági növekedést. A technológiai innováció és tudás gazdasági növekedésre való hatásáról szóló tanulmányait egyetemeken széles körben tanítják fejlődésgazdaságtanból.
Borítókép: Nobel Prize Facebook