Az ultradizájnos, ultraokos és ultradrága friss Xiaomi csúcstelefon a külsejével egy klasszikus Leica gépet idéz. Nem véletlenül. Megnéztük mit tud a Xiaomi 15 Ultra.
A legszűkebb elitet képviselő telefonok közé már csak olyan eszközök képesek bejutni, amelyek látványosan különböznek társaiktól vagy különféle extra kunsztokat tudnak.
A jellegtelenség büntetése ebben a ligában a bukás.
A Samsung ezért tömte ki az S25 Ultrát fejlett AI funkciókkal, és dugott bele egy tollat. Az Asus az extrém teljesítményre és a dizájnra ment rá. A Xiaomi pedig azt találta ki, hogy kőkeményen ráfekszik a képalkotásra, a kamerás tulajdonságokra a legfrissebb termékénél esetében, és ezt a telefon megjelenéséve is maximálisan nyomatékosítani próbálja.
A Magyarországon is boltokba kerülő, különleges színezésű telefon egy régi fényképezőgépet idéz.
A Magyarországon is boltokba kerülő, különleges színezésű telefon egy régi fényképezőgépet idéz. Kép: Xiaomi
A Xiaomi 15 Ultra külsejét ugyanis egy klasszikus Leica fényképezőgép inspirálta, és ezért kapott ennyire hangsúlyos kameraszigetet. Ha oldalára állítjuk, akkor kis fantáziával tényleg bele lehet látni egy régi fotóapparátot, főleg a különleges két színű, ezüst-fekete verzió esetében.
Az nem kérdés, hogy a dizájn különleges, de biztos lesz olyan, akinek ez már sok lesz. Viszont tény, hogy van karaktere a terméknek, amit nem minden közvetlen riválisa mondhat el magáról. A vegán bőrnek nevezett, azaz magyarul kissé érdes textúrájú műanyag borítású hátlap tapintása kellemes. Nem is akar angolnaként kicsúszkálni az ember kezéből, ami egy ilyen árkategóriájú modell esetében nem kimondott hátrány.
A frontfelületet fedő üveg a széleinél enyhén ívelt. Az összhatás modern.
A frontfelületet fedő üveg a széleinél enyhén ívelt. Az összhatás modern.
A mai trendeknek megfelelően a frontfelület üvege csak nagyon-nagyon enyhén, alig láthatóan ívelt a széleknél, a kávák pedig rettenet vékonyak. Mindent összevetve ordít erről a telefonról, hogy egy prémium darab, ami sokak számára fontos, vásárlási döntést befolyásoló tényező. Megkapta az IP68 minősítést, azaz hivatalosan is por- és vízálló, de én azért senkinek sem javaslom, hogy víz alá dugja. Egyrészt rengeteg időbe telik, míg biztonságosan kiszárad, és újra rá lehet dugni a töltőre. Másrészt ha később el szeretné adni valamilyen erre szakosodott platformon, akkor kevesebbet fog érni.
Képalkotás
Nem véletlenül ment rá a Xiaomi a Leica vonalra a dizájnnal, hiszen jó ideje együtt fejleszti már a telefonjait a nagy múltú német céggel kitúrva a nagy konkurens Huawei-t. A már említett, rendkívül hangsúlyos hátlapi kamerasziget már sejtetni engedte, hogy képalkotás terén a sokoldalúságra nem lesz panasz, és a modell nem is okozott csalódást.
Komplex kamerarendszret kapott.
Komplex kamerarendszret kapott.
A leggyakrabban használt főkamera mellett kapott két zoomkamerát és egy ultraszéles látószögű egységet is. Ez utóbbiak akkor jöhetnek jól, ha nem tudunk elég közel vagy távol menni a célponttól. A termék legnagyobb érdekessége a 4,3x optikai nagyítást kínáló telefotó kamera, amely akár 200 megapixeles felbontásra is képes. Ez utóbbi teszi a mai telefonos mezőnyben abszolút unikálissá, hiszen ilyesmivel nem találkoztunk még eddig.
De persze mindez sokat nem érne, ha vacak képeket lehetne vele készíteni, azonban erről szó sincs.
Az 50 megapixeles főkamera és az ugyanilyen részletességet kínáló 3x optikai nagyítást kínáló zoomkamera sötétben is kiválóan teljesít. Gyönyörű, zaj- és elmosódottságmentes fotókat lehet velük lőni.
Szép képeket lehet vele lőni.
Szép képeket lehet vele lőni.
A másik kettőnek azért szüksége van némi fényre, de ha ezt megkapják, akkor azokra sem lehet panasz. Az automata mód mellett az egyes paramétereket, tehát például az érzékenységet vagy színhőmérsékletet lehet módosítgatni manuálisan is. Emellett a termék kínál gyárilag előzetesen beállított, különféle eltérő hatású képeket eredményező opciókat is, amiknek optimalizálásánál a Leica mérnökei is segítettek.
Bepakoltam az itt található galériába a telefonnal készített fotókat, mindenki megnézheti, hogy mire képes. Az én véleményem, hogy képalkotás terén a Xiaomi 15 Ultra tényleg nagyon erős. Azt nem mondanám, hogy hozza akár egy középkategóriás fényképezőgép szintjét, itt még nem tartunk, de erre nincs is mindenkinek szüksége.
Erő & energia
Ha valaki csodaszép grafikájú játékokkal szórakozna, esetleg esportra használná, nagy felbontású médiaállományokat szerkesztgetne vele, vagy hasonló erőforrásigényes alkalmazásokat futtatna, akkor sem kell aggódnia. A modell megkapta a világ jelenlegi legerősebb rendszerchipjét 12/16 GB RAM-mal megtámogatva.
Ez a hardver pedig ma mindenre elég.
A hűtéssel kapcsolatos problémák több mai csúcstelefonnak problémát okoznak, de ezt itt elég jól megoldották. Amikor hosszú ideig padlógázon zakatol a vas, akkor azért érezhetően melegszik, de kellemetlenül sosem forrósodik át. Ennek köszönhetően a zavaró throttling nevű jelenségtől sem kell tartani, amikor a túlmelegedés miatt radikálisan csökken a teljesítmény rövid idő után. Ez például olyan probléma, amely a Google Pixel 9 Pro XL csúcstelefonjánál igen látványosan jelentkezett.
A mérések alapján a teljesítménye kiemelkedő.
A mérések alapján a teljesítménye kiemelkedő.
Itt érdemes kitérni röviden az energiagazdálkodásra is, amire a Xiaomi hagyományosan kiemelt hangsúlyt fektet, ellentétben néhány konkurensével. A 15 Ultra kifejezetten nagy, 6000 mAh kapacitású akkumulátort kapott, amely nagy igénybevétel esetén is korrekt üzemidőt produkál. Ráadásul támogatja a valódi, 90 wattos gyorstöltést, amely durván 27 perc alatt pumpálja tele energiával a telepet. Ezzel pedig keményen koppint például a Samsung orrára, amelynek csúcsmobiljánál ez lényegesen tovább tart.
Viszont az is tény, hogy a cég Android alapú HyperOS szoftvere az AI szolgáltatások terén nem olyan erős, mint például az említett dél-koreai riválisa. Hiányoznak azok az igazán innovatív és különleges funkciók, amelyek kiemelik a Samsung S25 Ultrát a mezőnyből.
Látvány
Manapság már ott tartunk, hogy a lényegesen olcsóbb telefonok is bitang jó képernyőket kapnak. Nagyon meglepő lett volna, ha ezt a kínai cég benézi, ám nem így történt. A 6,73 hüvelykes, méretes, ám nem kezelhetetlenül nagy OLED képernyő erőteljes, fátyolosságtól mentes színeket produkál tökéletes fekete és kontraszt mellett.
A kép minősége kiváló!
A kép minősége kiváló!
A felbontás (1440 x 3200 képpont, 522 ppi pixelsűrűség) kellően nagy ahhoz, hogy a képet borotvaélesnek lássuk, és a legfinomabb részletek visszaadásával se legyen probléma.
Megéri az árát?
A Xiaomi le tudott tenni egy olyan telefont a 15 Ultra személyében az asztalra, amely megfelel a bevezetőben vázolt kívánalmaknak. Azaz a modell kilóg a sorból, tud újat, többet mutatni. A képalkotás mellett a dizájn is egy olyan terület, amely megkülönbözteti a riválisaitól, a többi területen pedig hozza a kötelezően elvárt magas szintet hibák, ám extrák nélkül.
De erre szükség is van, hiszen a 256 GB tárhellyel felvértezett alapverziója is 600 000 forintot kóstál.
Ennyi pénzért pedig az ember joggal várhatja el magas padlót és plafont.
Játékra van ennél jobb készülék, olyan is akad, amely a elegánsabb megjelenéssel bír, és szexibb AI funkciókat kínál. De mindent összevetve nyugodtan mondhatjuk, hogy ez egy kiváló telefon, amelynek helye van a jelenlegi első vonalban.