Ráöntötték a világ összes adókedvezményét a többgyerekes anyukákra, mutatjuk a részleteket!
Mi történt? Nem kell személyi jövedelemadót fizetnie a kettő-, háromgyermekes anyáknak – többek közt ezzel az ígérettel rúgta be a 2026-os kampányt Orbán Viktor szombaton. Jelenleg ez a négy, vagy több gyermekes anyákra érvényes. Orbán Viktor bejelentése alapján azonban ezt kiterjesztenék:
- A háromgyermekes anyák szja mentessége 2025. októberétől lépne életbe.
- Míg a kétgyermekes anyák szja mentessége 2026-tól több lépésben valósulna meg.
Ez az intézkedés a családi adókedvezmények megduplázásával együtt érdemben növelné a háztatások jövedelmét, írja a Bankmonitor. A példa kedvéért az oldal szakértői egy átlagos fizetéssel rendelkező feleséget és férjet vettek alapul. A család bruttó jövedelme a KSH adatai alapján 2024. I-III. negyedévében 1 268 180 forint volt.

<strong>Nem attól lesz hatékony egy csapat, hogy kik a tagjai, hanem hogy mennyire tudnak jól együtt dolgozni.</strong>
Arisztotelész Projekt – ezzel a névvel indított kutatást a Google, hogy kiderítse, mi kell a jó csapathoz és a hatékony csapatmunkához. A kaliforniai vállalat adatokat gyűjtött felsővezetőktől, csapatvezetőktől és csapattagoktól, hogy megtalálják a főbb tulajdonságokat, melyek meghatározzák egy csapat sikerességét. Az eredmények alapján a kutatócsoport egyik legfontosabb megállapítása, hogy
<blockquote>a leghatékonyabb csapatoknál nem számított, hogy kik vannak benne, hanem hogy mennyire tudnak jól együtt dolgozni.</blockquote>
Az adatokat tovább boncolva pedig öt közös pontot állapítottak meg, amelyek a legszuperebb csapatokban mind megvan, ezeket szedte össze az <a href="https://www.forbes.com/sites/zackfriedman/2019/01/28/google-says-the-best-teams-have-these-5-things/?fbclid=IwAR3QV_laLIHyT1Fbk9Q9Ml6i5-6RDlcr4ao24mLkCTZ0Xd_ytQzE7L3glEY#2b1978095a30">amerikai Forbes</a>.
<h3>1. Pszichológiai biztonságérzet</h3>
A pszichológiai biztonság a közegről és kultúráról szól, amit a tagok teremtenek a csapatban. A megfelelő közegben a csapattagok biztonságban érzik magukat ahhoz, hogy megosszák a gondolataikat, hangot adjanak a véleményüknek, még akkor is, ha azzal ellentmondanak a csapat többi tagjának. Egy ilyen befogadó környezetben nagyobb a kockázatvállalási kedv és több az egészséges vita is, ami jobb ötletekhez vezet.
<h3>2. Megbízhatóság</h3>
A megbízhatóság a bizalomról és a felelősségről szól. Hány olyan csapatban dolgoztunk már a munkánk vagy tanulmányaink során, amikor volt legalább egy potyautas, akire nem lehetett számítani, hogy elvégzi a projekt rá eső részét? Elég egy gyenge láncszem, és az egész csapatmunka megsínyli. Ezzel ellentétben, amikor
<blockquote>minden csapattagban meg lehet bízni, lehet rá számítani, hogy hozzáteszi a részét az egészhez, és vállalja is a felelősséget az elvégzett munkájáért, akkor a csapat sikerre van ítélve.</blockquote>
<h3>3. Világos rendszer</h3>
Minden csapatnak szüksége van struktúrára és világosan kitűzött keretekre. Persze csak annyira, hogy a túl merev szabályok ne üssenek vissza a hatékonyságban. Amikor struktúráról beszélünk, az átláthatóság és egyértelműség kulcsfontosságú.
<blockquote>A résztvevők akkor fognak remekelni, ha a célok és keretek mindenki számára egyértelműek, így tisztában vannak vele, hogy mi várnak el tőlük.</blockquote>
Erre példa a Google saját projektmenedzsment eszköze, az OKR (Objectives and Key Results), ami segíti a rövid és hosszú távú célok kommunikálását.
<h3>4. Jelentőség</h3>
Senki nem akar olyan munkát végezni, aminek nincs jelentősége. El lehet képzelni, hogyan érzik magukat a csapattagok, ha nem érzik át, hogy a munkájuknak mi értelme van. Sok módon lehet a csapat munkájának értelmet adni – akár magának a munkának, vagy a végeredmények. A Google ezt anyagi jutalmazással, az egyén családjának támogatásával, a személyes fejlődés és önkifejezés lehetőségével teremti meg.
<h3>5. Hatás</h3>
A munka arról szól – jobb esetben –, hogy értéket teremtünk másoknak és hatást érünk el. A csapat tagjainak tudni kell az ő egyéni nézőpontjukból, hogy az ő feladatrészük milyen hatással van: másokra, a csapat sikerességére, valamint tágabban értelmezve a vállalat küldetésére. Ha időt szakítunk arra, hogy rendszeres közönként reflektáljunk arra, hogy a csapat munkája milyen hatást ér el, a csapattagok is elkötelezettebbek lesznek, és többet fognak tenni a közös célért.
A Google volt olyan jófej, hogy teljes tanulmányát elérhetővé tette: <a href="https://rework.withgoogle.com/print/guides/5721312655835136/">itt lehet belenézni</a>.
<span style="font-size: 10pt;"><em>Borítókép: Fotó: Josh Calabrese // Unsplash</em></span>
- A háromgyermekes család esetében összességében a családi adókedvezmény változása 99 ezer forint plusz jövedelmet, míg az anya szja mentessége 88 008 forint extra bevételt eredményezne. (Amennyiben a két kedvezmény kombinálható.) Emiatt a család bevétele mintegy 18,9 százalékkal emelkedne egy év alatt.
- A kétgyermekes család esetében a bevételek 128 008 forinttal emelkedik összességében. (40 ezer forint a családi adókedvezmény és 88 008 forintot ér az, hogy a feleségnek nem kell személyi jövedelemadót fizetnie.) Ez 14,07 százalékos bevételemelkedést jelenthet.
- Az egy gyermeket nevelő családok esetében 10 ezer forinttal emelkedik a bevétel a családi adókedvezmény változása miatt. Ez 1,16 százalék növekedést jelent.
- A gyermektelen családok esetén a változásoknak nincs hatása.
Adómentes CSED, GYED. Orbán Viktor bejelentése alapján a kismamák helyzete is érdemben javulhat a jövőben, hiszen a CSED, GYED után a tervek szerint nem kell majd személyi jövedelemadót fizetni.
A csecsemőgondozási díj, azaz a CSED a szülési szabadság 24 hetére, azaz 168 napig jár. Összege megegyezik a korábbi fizetéssel, amelyből kizárólag 15% szja kerül levonásra. A KSH adatai alapján a nők bruttó átlagkereset 2024. első három negyedévében 586 723 forint volt. Egy ilyen jövedelemmel rendelkező hölgy eddig 498 714 forint CSED-et kapott kézhez. A tervek alapján azonban semmilyen levonás nem lesz a CSED-ből, azaz az előbbi esetben a ténylegesen havi 586 723 forintot kapna kézhez a kismama, ez 88 008 forint emelkedést jelentene.
A gyermekgondozási díj, azaz a GYED fő szabály szerint a CSED-et követően a gyermek két éves koráig jár. A GYED összege a figyelembe vehető bér 70 százalékának felel meg, de nem lehet magasabb, mint a minimálbér kétszeresének a 70 százaléka. Egy átlagos jövedelemmel rendelkező nő esetében az utóbbi szabály lép életbe, nála a GYED összege jelenleg 407 120 forint lenne, ebből vonják le a személyi jövedelemadó-előleget és a biztosítottat terhelő nyugdíjjárulékot. A 15% szja-ból kiindulva a maximális GYED összegét 61 068 forint szja terheli. A tervek szerint ezt nem vonnák le az adóváltozás életbe lépését követően.