Állampapírokba akartak kényszeríteni 1300 milliárd forint banki befektetést, de nem fogalmaztak pontosan, így a projektből semmi nem lett. Majd jövőre.
Mi történt? Névértéken 70 milliárd forinttal csökkent – mégha piaci alapon 920 milliárd forinttal nőtt is – a bankok állampapír-állománya 2023 elejéhez képest 2024 első 11 hónapjában, írta meg a Portfolio.
A történetet az teszi pikánssá, hogy Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter 1300 milliárd forint bővülést irányzott elő, amit a banki különadókkal szeretett volna kikényszeríteni, de ezt egy pontatlan megfogalmazás miatt nem tudta összehozni.
Kontextus. A kormány a bankokat úgy akarta állampapír-vásárlásra ösztönözni, hogy annak fejében akár lefelezhették volna „extraprofit” különadójukat. A szabályozást viszont nem kellő körültekintéssel fogalmazták meg, a bankok pedig éltek is a kiskapuval.
Nagy Márton minisztériuma első körben azt kommunikálta, hogy „a kormány döntése értelmében a banki extraprofitadó 2025-ben úgy marad érvényben, hogy annak nominális értéke nem csökken és az adó alapja a 2023-as korrigált, adózás előtti eredmény lesz.”
Jövőre az állampapír-állomány növelésénél a vizsgált időszakot 2025 első 11 hónapja fogja jelenteni 2024 első 11 hónapjához képest.
Magyarán amennyivel több állampapírja van a bankoknak 2025-ben, mint 2024-ben, annyival kevesebb adót fognak fizetni. A bankok számára egyértelmű volt a megoldás: ahhoz, hogy a lehető legkevesebb extraprofitadót kelljen kifizetniük kisöpörték 2024-ben a padlásokat állampapírfronton, hogy 2025-ben a lehető legnagyobb legyen a növekedés.
Amikor rájöttek, hogy elrontották. Végül november végén a kormány közzétette a 2025-ös különadóról szóló jogszabályt, amely felülírta a korábbi kommunikációt:
a viszonyítási időszak nem 2024 első 11 hónapja lesz, hanem a 2023. január–április vagy pedig a 2024. szeptember–november – amelyik a kettő közül magasabb.
Vagyis hiába csökkentették a bankok 2024-ben az állampapír-állományukat, ezzel nem értek el semmit: a kormány bármikor kedvére újraírhat bármilyen jogszabályt, attól teljesen függetlenül, hogy milliárdos léptékű döntéseket mennyire pontosan és konzisztensen fogalmazza meg.