Visszatért a volatilitás a részvénypiacokra: a befektetési alapokban kezelt vagyon összességében nőtt, de kockázatkerülők lettek a befektetők, a részvényalapok helyett a dollár- és vegyes alapokat keresik. A kötvényalapok továbbra is harmatosan muzsikálnak.
Február nem volt túl kedvező a hozamok szempontjából, nagyok voltak az árfolyamingadozások, összességében mégis több pénzt tettünk a befektetési alapokba. A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ) legfrissebb adatai alapján
az alapokban kezelt vagyon jelenleg 6 232 milliárd forintra rúg.
A februárban tapasztalt részvénypiaci hullámra gyorsan reagáltak a befektetők Kovács Mátyás, a K&H Alapkezelő szenior portfólió menedzsere elmondása szerint. Összességében elmondható, hogy egyre többen számítanak arra, hogy a részvénypiaci rali már nem tart sokáig, és hevesebb árfolyamingadozások várhatók, ebből kifolyólag pedig erősödött a kockázatkerülő magatartás,
a befektetők körében pedig a dollár- és vegyes alapok felé történt elmozdulás.
“A részvényalapok esetében 2016 szeptembere óta nem volt érdemi csökkenés, most azonban zsugorodott az állomány. Eközben a pénzpiacok állománya minimálisan élénkült” – magyarázza a befektetési szakember.
A vegyes alapok tekintetében a növekvő trend töretlen, bár a részvénypiaci esés itt is érezteti hatását, de nőtt az értékesítés. A kötvényalapokban elhelyezett állomány továbbra is csökken, inkább kivonják a megtakarításokat innen.
A kockázatkerülés mellett a kézzelfogható kamat miatt vonzza a befektetőket a dollár. Ezt erősíti, hogy az Európai Központ Bank legutóbbi állásfoglalása is azt mutatja, hogy a közeljövőben nem várható jegybanki szigorítás és kamatemelés, az amerikai jegybankkal ellentétben.
Ez egyébként jó hír a Magyar Nemzeti Banknak, mert így nincs külső nyomás a kamatemelésre, és folytatva a jelenlegi monetáris politikát továbbra is alacsonyan tarthatja a forint alapkamatát.