A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen is elindul a modellváltás.
Mi történt? A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem szenátusa hivatalosan is megszavazta Charaf Hassan rektor és Verseghi-Nagy Miklós kancellár előterjesztését, így az egyetem fenntartói joga egy állam által létrehozott gazdasági társasághoz kerül, írta az Eduline.
Kontextus. A megállapodást két év intenzív tárgyalás előzte meg, így jutottak végül arra a pontra, hogy el tudják fogadni a BME sajátosságaira szabott keretrendszert. Ahogyan arról mi is írtunk, már korábban felmerült, hogy a BME egy cég fenntartásába kerülne, ezzel az egyetem a Horizon 2020, és az Erasmus programokból való kizárást kerülné el.
Miért fontos ez? Charaf Hassan, a BME rektora, már megválasztása után jelezte, hogy amíg a közérdekű vagyonkezelő alapítványok fenntartásába szervezett intézmények ki vannak zárva a Horizon 2020 és Erasmus programokból, addig ez a modell a BME számára szóba sem jöhet. A magyar modellváltó egyetemek azután estek ki a támogatási programból, hogy Brüsszel összeférhetetlennek minősítette, hogy az irányító testületekben kormányközeli politikusok és üzletemberek ülnek.
Mi következik ebből? Az egyetem új működési modell alapelveit szintén meghatározták az előterjesztésben:
- a létrehozandó, fenntartó gazdasági társaság zártkörűen működő részvénytársaság,
- a BME által kezelt ingó és ingatlan vagyon állami tulajdon marad, de vagyonkezelési jogát határozott, hosszú időtartamra a Műegyetem kapja meg,
- a hallgatók képviseleti, részvételi, döntési, egyetértési és véleményezési jogosítványai változatlanul fennmaradnak és a Szenátus az új működési modellben is a BME legfőbb akadémiai döntéshozó testülete lesz.