A geopolitikai feszültségek fokozódása az olajárat már megemelte, de az elemzők súlyosabb következményektől is tartanak.
Mi történt? Bassár el-Aszad volt szíriai elnök Moszkvában tartózkodik, és menedékjogot kapott Oroszországban – közölte egybehangzóan a TASZSZ és a RIA Novosztyi orosz állami hírügynökség egy Kreml-beli forrásra hivatkozva.
Miért fontos ez? Előzőleg az orosz külügyminisztérium közölte, hogy Aszad a szíriai fegyveres konfliktus számos résztvevőjével folytatott tárgyalások eredményeként úgy döntött, hogy távozik az elnöki posztról és elhagyja az országot, utasítást adva a hatalom békés átadására. Oroszország – állítása szerint – nem vett részt ezeken a tárgyalásokon.
Mi következik ebből? Egyelőre nem tudni. Joe Biden amerikai elnök vasárnap a Fehér Házban „a kockázat pillanatának” és „történelmi lehetőségnek” nevezte az Aszad-rezsim rendkívüli szíriai bukását, miközben azt is felvázolta, hogy az Egyesült Államok miként tervezi a térség támogatását. Bejelentette azt is, hogy több tucat légicsapást hajtottak végre Szíriában. Biden a Fehér Házból adott televíziós nyilatkozatában hangsúlyozta:
az amerikai támogatás kiterjed Jordániára, Libanonra, Irakra és Izraelre annak érdekében, hogy az átmeneti időszakban keletkező fenyegetéseket megelőzzék.
Rövidtávú következmény? A geopolitikai feszültségek fokozódása az olajárat már megemelte, az európai kereskedési idő kezdetén a WTI ára 0,99 százalékkal állt magasabban a nemzetközi kereskedelemben, hordónként 67,86 dolláron, a Brent ára pedig 0,84 százalékkal ment feljebb, 71,71 dollárra.