Az osztrák KTM bő tíz évig tartó diadalmenet után vált villámgyorsan fizetésképtelenné. Bemutatjuk, hogyan jutottak el a csúcsról Ausztria idei legnagyobb csődvédelmi eljárásáig.
A KTM-et 1934-ben alapították, de a ma ismert formájában 1991-ben indult, miután a csődbe ment céget új alapokra helyezve feltámasztották. Ekkor vette kezébe az irányítást egy osztrák üzletember, Stefan Pierer, aki a karrierjét egy fűtő- és klímaegységeket gyártó cég értékesítőjeként kezdte, majd a KTM-et a romokból Európa legnagyobb motorgyártójává tette.
A padlóról felállás és a siker évei
A KTM a nagy újraindítás után éves szinten hatezer motort adott el, de már ekkor látszott, hogy Pierer vezetésével rendkívül agresszíven terjeszkednek. Az egyedi és nagyon határozott arculat kialakítása mellett elkezdték felvásárolni a konkurenseket. Elsőként a Husaberget kebelezték be 1995-ben, amit 2013-ban a Husqvarna és 2019-ben a spanyol GasGas követtek.
A KTM sikerének szempontjából talán mindennél fontosabb volt az indiai Bajaj-zsal kötött együttműködés, ami során India legnagyobb motorgyártója 48%-os tulajdonrészt szerzett a KTM-ben, és a Bajaj üzemében elindult a tömegmodellek gyártása, amivel az osztrák gyártó ki tudott lépni a rétegigényeket nagy műgonddal kiszolgáló kultmárka szerepköréből. Ezzel az együttműködéssel kezdődött a KTM felemelkedése, és obskúrus terepmotoros márkából világszinten meghatározó gyártóvá váltak.
A Bajaj része
A Bajaj Auto International Holdings BV (BAIHBV) 2007-ben 14,5 százalékot vásárolt a KTM-ben, majd ezt a tulajdonrészt 48%-ra növelték. 2021-ben aztán a Bajaj elcserélte a KTM részesedését a KTM anyacégének, a Pierer Mobility AG részvényeinek 46,5 százalékára. Így a KTM jelenleg – közvetlenül – 100 százalékban a Pierer Mobility tulajdona.
A Pierer Mobility AG részvényesi szerkezete pedig így alakult (2024. októberi állapot szerint):
Pierer Bajaj AG (Pierer 50,1% – Bajaj 49,9%): kb. 74,9%
Pierer Konzerngesellschaft GmbH: 0,1%
Közkézhányad: 25%
2013-ban már átlépték a 100 ezret éves eladásban, maguk mögé utasították a BMW Motorradot, és a legnagyobb európai motorgyártóvá váltak. 2015-ben már 150 ezer motornál is többet adtak el, míg 2019-re a Pierer Mobility márkáinak (a KTM, a Husqvarna és a GasGas) az eladásai 280 ezer fölé ugrottak. 2020-ban a covid egy pillanatra megakasztotta a sikerszériát, és kilenc egymást követő rekord év után egy minimális visszaesés következett. 2021-ben újra növekedni tudtak, majd az abszolút csúcsot 2022 jelentette, ekkor 2,4 milliárd euró volt a KTM forgalma. Akkor még senki nem kongatta a vészharangot, 2023-ra tovább 6-10 százalékos növekedést jósoltak.
Nem hiszem, hogy nagy spoiler következne: nem így lett.
Csúcsról a csődvédelemig
2023-ban 1,96 milliárd eurós forgalom mellett hiába termelt 100 millió eurós nyereséget a KTM, az eladásaik 27 százalékkal csökkentek az előző évhez képest, a lejtő pedig azóta csak meredekebb lett. A hírek szerint közel 100 ezer legyártott motor áll raktárban és a kereskedőknél, amelyeket nem tudnak eladni. A cég hitelállománya közben rendkívüli tempóban duzzadt, mostanra közel 3 milliárd eurós tartozást halmoztak fel.
Miután a KTM fizetésképtelenné vált, 90 napos csődvédelmet kért, melyet egy új társ-vezérigazgató, Gottfried Neumeister bevonásával a vállalat átalakítására használnak, hogy az új stratégiájukat bemutatva meg tudjanak állapodni a hitelezőkkel. Ennek érdekében a gyártást leállították és két lépésben 600 dolgozót elbocsátottak, év végéig összesen 700 fős leépítéssel számolnak, vagyis a vállalat a dolgozóinak több mint tíz százalékától válik meg.
Kiket érint a csőd?
A Pierer Mobility Group, a KTM anyavállalata úgynevezett önigazgatással bíró bírósági szerkezetátalakítási eljárást indított három leányvállalata kapcsán:
1. A KTM AG, amely a KTM, a GasGas, a Husqvarna és az MV Agusta márkákat magában foglaló motorkerékpár részleg;
2. KTM F&E GmbH, amely egy különálló vállalat, ez a KTM kutatás-fejlesztés részlegének ad otthont;
3. KTM Components GmbH, ez is egy külön vállalat, amely alkatrészeket gyárt a KTM számára (a 2. és 3. az 1., vagyis a KTM AG leánycégei).
A KTM AG 2,7 milliárd, a KTM F&E 105 milió, a KTM Components 79 milliós tartozást halmozott fel.
A KTM-nek február végéig kell rendezni a sorait, ha ez addig nem történik meg és nem találnak vevőt vagy befektetőt, végrehajtást rendelhetnek el a hitelezők kifizetésére.
Közben a cég részvényeinek az értéke a 2022. februári csúcshoz képest 90%-ot esett, 100 euró környékéről 9,5 euróra.
Hol rontották el?
A KTM vezetése a kulcsfontosságú piacok igényeinek megváltozására és a német recesszióra fogja a csőddel fenyegető eredményeket, de ennél lényegesen árnyaltabb a kép. Németország ugyanis közel sem annyira meghatározó piaca a KTM-nek, a forgalmuk körülbelül 4-6%-át adja. Mindeközben 2022-ben a KTM egész Európában 130 ezer motort adott el, míg az Egyesült Államokban 245 ezer darab talált gazdára.
A súlyos eladósodás mögött az akvizíciókat és a túlköltekezést lehet sejteni. A KTM egyfelől nagyon sokat költött fejlesztésre, a teljes forgalom közel 8,9 százalékát ide forgatták vissza, és ezzel összevethető összeget égethettek el motorsportban. Alig van szakág, ahol ne lennének jelen, a terepsportok világában évtizedek óta meghatározók, illetve a gyorsasági világbajnokságon a kisebb kategóriákban is régi résztvevők, 2017 óta pedig királykategóriában, a motorozás Forma-1-ének számító MotoGP-ben is jelen vannak. A KTM sporttevékenysége viszont egy külön cégben van, a szintén a Pierer Mobility alá tartozó KTM Racing GmbH-hoz tartozik, amely nem vesz részt a csődeljárásban. És mivel külön cég, szükség esetén könnyen eladható, például a Red Bullnak.
Talmácsi és a KTM
Talmácsi Gábor 2005-ben igazolt a KTM-hez a 125 köbcentisek világbajnokságán, és ez az év hozott számára áttörést, három futamon is nyerni tudott. Ezek közül a legutolsó, katari győzelme a legemlékezetesebb. Elvileg a világbajnoki címre esélyes csapattársát kellett volna védenie, de ő az utolsó körben kikerülte a finn pilótát. Az év végén Mika Kalliónak éppen annyi pont hiányzott a bajnoki címhez, amennyit Talmácsi előzésével vesztett. Talmácsi végül 2007-ben az Aspar Apriliával világbajnok lett, Kallio viszont soha nem szerzett bajnoki címet, ugyanakkor máig a KTM MotoGP csapatának tesztpilótája.
A KTM 100 százalékát birtokló Pierer Mobility az elmúlt 30 évben számos stratégiai felvásárlást hajtott végre. A már említett Husqvarna, Husaberg és GasGas motormárkák mellett felvásárolták a Felt Bicycles kerékpárgyártót, a Kiska és a Cero dizájnstúdiót, az Avocodo szoftverfejlesztőt, illetve befolyást szereztek több járműipari beszállítóban, például a fémmegmunkálással (pl. hajtórudakat is gyártó) Panklban és Carrillóban, valamint az elektromos szivattyúkat gyártó SHW-ben.
Az idei legnagyobb akvizíciójuk pedig a legszebben csengő nevű olasz motorgyártó, az MV Agusta bekebelezése volt.
A motorok Ferrarijának is tartott MV-ben 2022-ben szereztek 25,1%-os tulajdonrészt, idén pedig 50,1 százalékra növelték a részesedésüket.
Önmagában az MV Agusta veszteségeinek finanszírozása nem borította volna fel a KTM pénzügyeit, elvégre egy évente párezer darabot gyártó márkáról van szó, amely 2022-ben 3000, 2023-ban 1800 motort adott el. Ugyanakkor ez is hozzátehetett a túlköltekezéshez, ami a mostani helyzetbe sodorta a vállalatot.
Az MV Agusta Magyarországon
A KTM miután az MV Agusta többségi tulajdonosa lett, nekilátott az olasz cég átszervezésének. Kirúgások helyett átalakították a struktúrákat, a vezetőket megtartották, viszont a beszállítói hálózatot és a működési rendszert a KTM többi márkájához igazították, illetve elkezdték integrálni az új márkát a már meglévő kereskedői hálózatukba. Ennek megfelelően Budapesten is megnyitották a hivatalos kereskedésüket a XI. kerületben.
Az MV Agusta Centrum megnyitóján Hans Steiner, a KTM regionális igazgatója elmondta, hogy az MV Agustát nem fogják beolvasztani a KTM-be, ahogyan azt a Husqvarnával és a GasGas-szal tették, nem fogják rájuk kényszeríteni a KTM platformjait vagy Pierer Mobility alá tartozó Kiska stúdió formaterveit, a tervezést a gyártással együtt meghagyják a Varesében. Az MV Agusta decemberben már 4000 eladott motornál tart, ami részben az új kereskedői hálózatnak, részben pedig a piaci elvárásoknak megfelelő 2024-es új modelleknek köszönhető.
Ezekhez jött még hozzá a felpörgetett gyártás, ami szerencsétlenül találkozott az infláció és az emelkedő kamatok (dráguló források) miatt visszaeső kereslettel. A bennrekedt készletek értékét 1 milliárd euróra becsülik. Mivel a termelési költségek meghaladták az eladásokat, 2024 második felére a vállalat veszteségbe fordult.
Egyszerűen abban bíztak, hogy a piac 2024-ben tovább fog növekedni.
Az covidig a világ egy páratlanul hosszú konjunktúra időszakát élte át, sok cég szokott hozzá, hogyha előre is rohan fejlesztéseivel és a költségeivel, majd úgy is kinövi azokat. Ez a korszak egyértelműen véget ért. Már nem igaz, hogy mindig és minden felfelé megy, közben pedig az olcsó forrásoknak is meglett az ára, a kamatok viszonylag magas szinten ragadtak.
Pedig csoportszinten egész jól alakult még 2023, a legutolsó lezárt üzleti évben a Pierer Mobility AG forgalma 2,7 milliárd euróra nőtt, ez éves szinten 9,2 százalékos növekedés. Csakhogy ezzel párhuzamosan az adósságállomány egyetlen év alatt megtriplázódott, 256,5 millió euróról 775,9 millióra hízott, de a saját tőkéhez képest ez még egy menedzselhető arány (a hitel egy jó része a leánycég KTM finanszírozására ment). Azért már ezekből a számokból is látszik, hogy a korábbi évek befektetései nem hozták, inkább égették a pénzt.
Lehetséges megoldások
A csődvédelemben érintett mindhárom vállalatnál – tehát a KTM AG-nál, a KTM Components GmbH-nál és a KTM F&E GmbH-nál – ugyanazokkal a módszerekkel próbálják stabilizálni a helyzetet: átalakítják a vállalatok szerkezetét, csökkentik a termelést (készlet van bőven amúgy is) és elbocsátanak dolgozókat, azaz drasztikusan csökkentik a költségeket.
Emellett tettek egy javaslatot a hitelezőknek, miszerint ha a három cégnek nyújtott hitel 70%-át leírják, akkor garantálják, hogy a fennmaradó 30%-ot két éven belük visszafizetik.
Akik elutasítják a javaslatot, továbbra is a teljes összeget igényelhetik, de ebben az esetben fennáll a veszélye, hogy az egészet el is veszíthetik, ha a KTM ténylegesen csődbe megy.
Hogy mindez hova fog kifutni, egyelőre rejtély. Eleinte a Red Bull és a Bajaj beavatkozását várták (sőt, a megkérdezett dolgozók továbbra is ebben bíznak), de a két cég eddig nem sietett mentőövet dobni az osztrák gyártónak. Mivel Ausztriában ez idén a legnagyobb csődvédelmi eljárás, az állami segítség is felmerült opcióként, illetve pletyka szinten a KTM kínai partnere, a CF Moto nevét is emlegetik, mint lehetséges megmentő.
Az amerikai Forbes értesülése szerint több hitelező is sürgette a Pierer Mobility-t, hogy váljon meg valamelyik almárkájától. Ez viszont nem olyan egyszerű, hiszen a GasGas és a Husqvarna önmagukban nem életképesek, mindkét márka a KTM gyártósorain készül és a KTM műszaki alapjaira épülnek, az osztrákok infrastruktúrája nélkül ezek csak márkanevek.
Az MV Agustának ugyan van saját gyára az olaszországi Varesében, de egy évek óta veszteségesen működő, tartozásokat felhalmozó, jelzésértékű forgalommal bíró cégről van szó, amely hitelekből és kínai cégeknek eladott szabadalmakból és gyártási jogokból próbálta felszínen tartani magát.
Ami biztos, és a menedzsment már kommunikálta is, hogy lelkileg felkészítse a finanszírozóit: a KTM milliós veszteséget halmozott fel 2024-ben,
és az euróban számolt milliós összeg előtt még van három számjegy.
Bárhogyan is alakul, nem valószínű, hogy még idén eldőlne a márka sorsa. A cég közleménye szerint a megtartott dolgozók decemberi bére és karácsonyi bónusz biztosított. Még több mint két hónap hátra van a csődvédelemből. Addig bármi történhet.
A cikk megírásában az Asphaltandrubber.com, az Advpulse.com, a MotoMatters és Forbes.com anyagai segítettek.