Tegnap este a Magyar Zene Házában került sor a Forbes Magyar100 Gálára, amelyen ünnepélyes keretek között adták át Az Év Filantrópja Díjakat. Az esemény célja, hogy reflektorfénybe állítsa azokat a nagylelkű magánszemélyeket, akik hosszú távon, következetesen támogatják a társadalmi, kulturális és tudományos kezdeményezéseket.
Miről szól a díj? A díjat a Forbes és a Bridge Budapest közösen alapította azzal a céllal, hogy évente elismerjék azokat, akik példamutató módon vállalnak szerepet társadalmi ügyekben. A gazdasági nehézségek közepette különösen fontos, hogy inspirációt nyújtsanak mindazoknak, akik anyagi erőforrásaikból hozzájárulhatnak a közösség jólétéhez.
Kik kaphatják? Az Év Filantrópja Díjat olyan magánszemélyek nyerhetik el, akik nemcsak anyagi támogatással, de idejükkel és szaktudásukkal is hozzájárulnak a társadalmi jólét növeléséhez. Az elismerés több kategóriában is díjazza azokat, akik hosszú távon, következetesen és jelentős mértékben segítik a civil, kulturális és tudományos kezdeményezéseket. A díj reményeink szerint évente újabb és újabb példaképeket állít a társadalom elé, hogy elősegítse a filantrópia terjedését és a társadalmi összefogás erősödését.
Kik döntöttek? Az idei díjazottakat, civilek jelölései alapján egy hat tagú szakmai zsűri választotta ki:
- Balogh Máté András, az Art is Business Egyesület ügyvezetője,
- Cseh Balázs, a Civil Iránytű Alapítvány ügyvezetője, az Adománygyűjtő Szervezetek Önszabályozó Testületének szóvivője,
- Gerencsér Balázs, a NIOK Alapítvány igazgatója, az Adománygyűjtő Szervezetek Önszabályozó Testületének szóvivője,
- G. Tóth Ilda, a Forbes vezető szerkesztője,
- dr. Schranc Tünde, az Appy Nonprofit Zrt. vezérigazgatója,
- Pistyur Veronika, a Bridge Budapest ügyvezetője.
2024 díjazottjai
Az Év Filantrópja – Gauder Milán
Gauder Milán az egyik legismertebb magyar topmenedzser, aki 21 éves multinacionális karrierje után új fejezetet nyitott életében, hogy társadalmi ügyek támogatását helyezze előtérbe. Az Átrium Színház alapító-tulajdonosaként a magyar kultúra meghatározó mecénása. Támogatja a Van Helyed Alapítványt, amely Ózd környéki romagyermekek életét segíti, valamint a Pintér Béla Társulatot és az Off Biennálét. Marokkói vendégházát kreatív alkotóműhelynek ajánlotta művészek és civil szervezetek számára. Gauder tevékenysége új mintát mutat arra, hogy miként lehet sikeres üzleti karrier után a közösség szolgálatába állni.
Filantróp Példakép – Küllői Péter
Küllői Péter évtizedek óta meghatározó alakja a magyar civil szférának. A Mosoly Alapítvány és a Bátor Tábor egyik alapítójaként több generációnyi rászoruló gyermeket segített. A Bátor Tábor kuratóriumának 22 éven át tartó elnöksége alatt a szervezet nemzetközi szintű, fenntartható működésű intézménnyé vált. Küllői a művészet és a zene kiemelt támogatója is: vezeti a londoni Tate Modern kelet-közép-európai akvizíciós bizottságát, valamint elkötelezett támogatója a Zeneakadémiának. Péter filantróp tevékenysége nemcsak nagylelkűségéről, hanem rendkívüli stratégiájáról és elhivatottságáról is tanúskodik.
Elkötelezett polgár – Horn Péter
Horn Péter, a B. Braun Magyarország vezérigazgatója és műgyűjtő, gyermekkora óta kötődik a művészetekhez. Az utóbbi években figyelemre méltó gyűjteményt hozott létre, amely roma művészek alkotásait is tartalmazza, így támogatja a kisebbségi kultúra bemutatását és elismerését. Horn aktív mentorként dolgozik az Art is Business Perspektíva programban, és magánemberként támogatja a Doctors for Art kezdeményezést, amely fiatal orvosokat vezet be a művészet világába. Ezen kívül a Magyar Élelmiszerbank Egyesület alapítójaként és alelnökeként évtizedek óta járul hozzá a rászorulók támogatásához.
Borítókép: A 2024-es Forbes Magyar100 Gála kerekasztala a filantrópiáról. A színpadon Galambos Márton, Gauder Milán, Küllői Péter és Pistyur Veronika beszélgettek. Fotó: Fejes Bence