Egy vállalatokat érintő, kiegészítő magán-egészségbiztosítási konstrukció bevezetéséért, és az egészségügyi szolgáltatások adómentességéért lobbizik a Doktor24 csoport alapító-tulajdonosa.
Mi történt? „Ebből a kevés pénzből is sokkal többet ki lehetne hozni, de ettől még igaz az, hogy a magyar egészségügyi ellátórendszer finanszírozásában minden évben körülbelül kétezer milliárd forint hiányzik” – mondta Kóka János, a Doktor24 csoport alapító-tulajdonosa az InfoRádió Aréna című műsorában. Kóka szerint nem több, hanem jobb minőségű egészségügyi ellátó centrumra volna szükség.
Miért érdekes ez? Mert a beszélgetés apropóját az adta, hogy Kóka egy kerekasztal-beszélgetésen úgy fogalmazott, hogy a kórházak felét be kellene zárni. Az idevágó kérdésre a Doktor24 alapító-tulajdonosa most, az idevágó kérdésre megismételte: kevesebb kórházra és sokkal jobb minőségű ellátóhelyekre, és egészségmegőrzésre, nem pedig betegségügyre lenne szükség.
De mi következne a kórházbezárásból? Kóka szerint nem további pénzkivonás. Sőt: „Ha kevesebb, de jobb lenne, jobban felszerelt, oda koncentrálódhatnának az orvosok, akkor az mindenkinek jobb lenne. Ezt a pénzt, persze, nem megspórolni kellene az egészségügyben, hanem visszaforgatni az alapellátásra, a szakellátásra, a maradó kórházaknak a rendbetételére, illetve azokat a kórházakat, amelyek így felszabadulnának az aktív betegellátás terhe alól, át kellene alakítani szociális, ápolási intézménnyé.”
Mit mondott még? Kóka arra is emlékeztetett, a 2010-es évek elején maga a Fidesz-kormány már csökkentette 170-175-ről 103-ra a kórházak számát, de az ágazatot érintő, az emberi egészséget szolgáló politikai döntéseket még kétharmados parlamenti többség birtokában sem hozzák meg. Holott, mint azt a Doktor24 példája is igazolhatja, lehet működőképes más modell is. Azt mondja: „a Doktor24 a prevencióból indult. Foglalkozás-egészségügyi szolgáltatásként az ügyfeleink döntő többsége egészséges dolgozó, és a feladatunk az, hogy egészségben tartsuk őket. Sokkal jobb üzlet egyébként megőrizni az emberek egészségét.” Kóka azért lobbizik, hogy egy vállalatokat érintő, kiegészítő magán-egészségbiztosítási konstrukció bevezetésével a dolgozók magánellátáshoz juthassanak.
Az elképzelés további részleteiről az Infostarton írásosan és hangban is közzétett interjúban olvashatsz.