A guriga óriási lendületet adott a vécépapírgyártásnak, túl nagyot is. Mára fenntarthatatlan és nagyon pazarló lett a gyártása, az iparág gondolkozik is a nyugdíjazásán. Patinás nevű magyar szereplő is belépne az újítók közé, de az iparág hatalmas, a szokás pedig nagy úr.
A vécépapír-guriga hatalmas újításnak számított a 20. század elején, de igazából csak akkor hódította meg a háztartásokat világszerte, amikor Fabio Perini megtervezte a tekercses papírok gyártásához – a 80-as években nagyon hatékonynak számító – gépsorait. Ezek az iparág sztenderdjei ma is. A szektor arra állt rá, hogy minél nagyobb csomagot adjanak a vevőknek minél olcsóbban.
Csakhogy a gurigás megoldásnak nagyon sok hátulütője van: például az, hogy eleve rengeteg helyet foglal el egy csomag papír, ami már önmagában növeli a szállítási és raktározási költségeket is. Sőt: a tekercsekkel együtt a papírt szállító kamionok valójában rengeteg levegőt szállítanak. Bele sem gondolunk, de a guriga valójában nagyon sok problémát okoz, a higiéniai vécépapírgyártás lehetne sokkal zöldebb és hatékonyabb nélküle. De a szokás nagy úr.
A változás nem a háztartásokból, hanem az úgynevezett közületi piacról indulhat el: szállodák, bevásárlóközpontok, kórházak mellékhelyiségeiből. Az elmúlt évek áremelkedése a papírpiacot sem kerülte el, a költségcsökkentés, a hatékonyság felértékelődött. Szokások ide vagy oda, a repterek, a hotelláncok vagy a plázák éppen ezért nyitottak, ha a létesítményüzemeltetés olcsóbb lesz és egyszerűbb. A vécépapírcsere ennek fontos része. A piac jelenleg két irányba indult el.
Tekercs vagy nem tekercs?
Az egyik megoldás, hogy marad a tekercs forma, de az ún. kartonmag, vagyis guriga nélkül. Ennek az előnye, hogy ezek a tekercsek kevesebb helyet foglalnak, a szállításuk olcsóbb, a legtöbb adagolódobozba be lehet őket helyezni, és máris megspóroltuk a kartongurigát, mint a használat után kidobandó szemetet. A piac egyik meghatározó szereplője, a Tork is ebbe az irányba lépett, az ő guriga nélküli vécépapírjuk feleannyi helyet foglal el, és egy tekercsen háromszor annyi papírt tartalmaz, mint a gurigás megoldások. Ennek azért is van jelentősége, mert azt is jelenti, hogy egy-egy ilyen tekercset kevesebbszer kell cserélni (kevesebb idő és munka megy el vele). Mivel a Tork sokfajta adagolót gyárt, az új termékét is úgy hozta ki, hogy számos dobozzal kompatibilis.
A fejlesztések másik iránya, hogy teljesen újra kell gondolni a vécépapírgyártást és megnézni, mi a legtöbb probléma forrása. Lábatlanban a Piszke Papírnál arra jutottak, hogy a guriga a gond – vagyis a gurigát teljesen el kell hagyni a képletből, igen, a tekercs formával együtt.
„Vagy elhagyjuk a higiéniai papírt, vagy megváltoztatjuk. Más út nincs”
– mondta erről a Forbesnak még 2023-ban Bodrogai Ferenc, a „papírgyáros”. Neki köszönhetjük, hogy a legtöbb magyar háztartásban Szilviának hívjuk a papírtörlőt. A rendszerváltás után építette fel a Forest Papírt, 2016-ban az olasz Sofidel vásárolta meg a lakossági papírhigiéniai üzletágukat, erre a szegmensre hároméves versenytilalmi szerződést írtak alá (addig a közületi üzletet vitték tovább). 2019-ben, amikor újra szabad lett a pálya, felkarolta az egykor jól csengő – a privatizáció áldozatává lett – Piszke Papír márkanevet, hogy újra tartalommal töltse meg. Személyes okok is vezérelték: a karrierjét is itt kezdte több mint 50 évvel ezelőtt.
Bodrogai Ferenc a Piszke gyárában 2023-ban. Fotó: Orbital Strangers
A Magyar Piszke Papír a prémium szegmenst célozta meg termékeivel, és ennek keretében a Crepto márkájukat eleve „zöld” megoldásként fejlesztették. Ma a piaci kínálattal szemben nem felfújt és műanyag csomagolásban, hanem újrahasznosított papírdobozokban árulják a tekercseket. A gondolkodásban azonban nem álltak meg itt. Így jött létre egy, az iparági sztenderdekkel teljesen szembemenő koncepció: a Dawn termékcsalád, a szalvéták és papírtörlők mellett ennek fontos darabja a guriga nélküli, hajtogatható vécépapír. A legnagyobb előny itt, hogy a gyártási költségeket még jobban, akár 40 százalékkal is le lehet szorítani, de a kimeneti oldalon is nagyobb a nyereség:
egy köbméter térbe ötvenöt kilogramm tekercses vécépapír fér el az itthon használatos fajtából, a hajtogatott lapokból viszont tízszer annyi.
Magyar megoldás a papíripar nagy problémájára: 2023-ban a Piszkénél elkészültek a mintadarabok is, a tekercs formát teljesen elhagyták.
A gond az, hogy a legtöbb vécépapír-adagoló továbbra is tekercses, viszonylag kevés az olyan, ami hajtogatott papírra készült, bár egyre több szállodában találkozhatunk már ilyennel is. Itt tehát a létesítményüzemeltetők részéről lehet egy kezdeti beruházás az adagolók lecserélése.
A Piszke a Kész Csoporttal együtt elkezdett kifejleszteni egy speciális adagolót, a cél ráadásul egy okos eszköz volt, hogy adatalapon minél hatékonyabban lehessen kezelni, hogy ne legyen baj, ha a szükség a legnagyobb úr. A közös fejlesztést egyelőre leállították, de továbbra is várják a befektetőket. A Piszke ugyanis nemcsak egy termékkoncepciót alkotott meg, hanem egy komplett gyártási eljárást, papíron kész az üzem terve is, ahol a Dawn vécépapírok készülhetnének tömegtermelésben.
„Ha pont ugyanúgy gondolkodsz, mint a másik, azt könnyű megérteni, csak semmire nem mész vele.”
Bodrogai Ferenc így áll az üzlethez. A vécépapír-ügyben pedig az látszik, hogy az új gondolkodást a piac már érti, csak nehezen tudja átültetni a gyakorlatba. A külső körülmények ezt egyre inkább elkerülhetetlenné teszik. A nagy piaci szereplők lassan odalépnek a start vonalra, nem kérdés, nagyot nyerhet, aki a változó szokásokat a leghamarabb tudja majd a legjobb megoldással kiszolgálni. Sőt, a piac előbb utóbb maga alá kell, hogy gyűrje a szokásokat, bármekkora úr is az ott, ahova még a király is gyalog jár.