A nemzetgazdasági miniszter a magyar ingatlanfejlesztési piac legjelentősebb szereplőivel egyeztetett, ahol egy 20-30 milliárdos állami program mellett, felvetődött az áfa csökkentése a kollégiumok és a bérlakások esetén.
Mi történt? Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a magyar ingatlanpiac legjelentősebb szereplőivel, és az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) képviselőivel egyeztetett – derül ki a tárca közleményéből. A találkozón felmerült olyan állami program lehetősége, aminek keretében akár 20-30 milliárd forintnyi támogatáshoz juthatnának az ingatlanpiac szereplői, hogy megfizethető árú lakásokat, bérlakásokat, és kollégiumokat hozzanak létre.
A kollégiumok és bérlakások esetén a jelenlegi 27-ről 5 százalékra csökkenthetik az áfát, amennyiben vállalkozás adja bérbe magánszemély számára. Az új lakóingatlanok értékesítése kapcsán a tegnapi nap folyamán jelentették be, hogy meghosszabbítják két évvel a kedvezményes, 5 százalékos áfa hatályát, 2026. december 31-ig.
Miért fontos ez? A kormány új gazdasági akciótervének 21 pontjából, összesen 10 foglalkozik a lakhatási válsággal. 2010 és 2024 között az Eurostat adatai szerint Magyarországon drágultak a második legnagyobb mértékben a lakóingatlanok, és a bérleti díjak emelkedésében is a felső harmadba tartozunk. Sorra érkeznek az akcióterv részletei, például az Airbnb-lakások adóján hatalmasat emelnének, ugyanis Budapesten kritikus a lakhatási helyzet, amihez az is hozzájárult, hogy a turisztikai célú, rövid távú lakáskiadás (Airbnb) is jelentősen elterjedt az elmúlt években.