Az RTL hamar megkapta a reklámadóról szóló törvénymódosítás tervezetét Rogán Antal kabinetfőnökétől.
Mi történt? A Media1 írt arról, hogyan levelezett egymással az RTL és Nagy Ádám, aki Rogán Antal kabinetfőnöke és jobbkeze. A televíziós társaság anyacége nem kívánta az ügyet kommentálni, itthon pedig azt válaszolták a lapnak, hogy „az RTL Magyarország csakúgy mint más nagyvállalatok, időnként kommunikál a mindenkori kormányzattal”. A levélváltásban azonban vannak szokatlan fordulatok.
Az ügyek. A Völner-Schadl ügyben is érintett Nagy Ádám 2015 májusában emailben küldte el Andreas Rudasnak, az RTL regionális igazgatójának, hogy néhány nappal később milyen szöveggel nyújtják be az Országgyűlésnek a reklámadó-törvényt. Négy napot adott neki, hogy véleményezze azt. A Media1 szerint az RTL-nek már 2014 decemberében a törvénytervezet akkori változatai angol nyelvű fordításban is megvoltak, 2015. januári közjegyzői hitelesítéssel. Ez azt jelenti, hogy
előbb került közjegyzői hitelesítés alá a reklámtörvény módosításának tervezete, minthogy az Országgyűlés elnökéhez, L. Simon László fideszes képviselő egyéni képviselői indítványként benyújtotta volna.
Nagy a törvénytervezet másik verzióját is megküldte, amit a magyar RTL-es vezetők is megkaptak, így például Vidus Gabriella (borítóképünkön), aki ma a cég vezérigazgatója. Nagy később is levelezett – tegeződve – Vidussal, például a kormányközeli Nézőpont Intézet egyik elemzését küldte át neki, ami arról szólt, hogy a kormánnyal csak az RTL kritikus. A Telex és a Media1 korábban arról is írt, hogy Lázár János magyar menedzsmentet kért a német tulajdonú társaságtól. A mostani levelezésről a teljes sztori itt olvasható.
Kontextus. Az RTL és a kormány viszonya koránt sem nevezhető barátinak hosszú évek óta, ugyanakkor a most nyilvánosságra került információk szerint a felek igyekeztek a múltban gesztusokat is tenni egymás felé. Az RTL híradója továbbra is kritikus, és nemcsak a kormánnyal, a Reuters Intézet felmérése szerint az egyik leghitelesebb hírforrás itthon. A csatorna a streaming platformja felfuttatására az állami M4 elől elhappolta a Bajnokok Ligája közvetítési jogait, ami jó tárgyalási alap lett később, így állapodtak meg a 4iG-vel is. A csatorna ugyanakkor nemrég a NER-be betagozódott Indamediával is összeállt egy műsorra.