Hiába csökken a lakáshitelek kamata, az ingatlan megvásárlásához szükséges magasabb hitelösszeg miatt a családok törlesztési terhe még növekedhet is.
Mi történik? Nem feltétlenül érdemes az 5 százalékos THM-plafon bevezetésére várni a lakásvásárlásban gondolkodóknak: a piacon az ingatlanár-emelkedés az elmúlt évben már 6,5 százalékos volt és gyorsul. Így hiába csökken a lakáshitelek kamata, az ingatlan megvásárlásához szükséges magasabb hitelösszeg miatt a családok törlesztési terhe még növekedhet is – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője friss elemzésében.
Miért érdekes ez? A kormány rá akarja bírni a bankokat arra, hogy a korábbi önkéntes THM-plafonhoz hasonlóan lakáshiteleiket 5 százalékos teljes hiteldíj-mutató (THM) alatt forgalmazzák. A 10 éves banki referenciakamat (10 éves BIRS) 6,84 százalék volt kedden, míg az 5 éves állampapír-piaci referenciahozam 6,38 százalékon állt az ünnep előtt. A pénzügyi szakértő több információt is közölt a kormány és a bankok között folyó tárgyalásokról, illetve arról, hogy milyen javaslatok kerülnek az asztalra.
Akkor mi a teendő? A BiztosDöntés.hu szerint azoknak, akik lakásvásárlásban gondolkodnak nem biztos, hogy megéri kivárniuk. Egyrészt a tárgyalások elhúzódhatnak, másrészt – ahogy látható – a feltételek még alakulhatnak. De ennél is fontosabb – emlékeztet a szakértő -, hogy közben a piac is mozog. Gergely Péter arra figyelmeztet, hogy az elmúlt hónapokban az ingatlanárak dinamikus növekedésnek indultak:
- Egyrészt rendkívül visszaesett az új építésű lakások piaca, és ez az elkövetkező hónapokban sem fog jelentősen megváltozni – a kiadott építési engedélyek száma az első félévben 8 972 darab volt, ami évtizedes mélypontnak számít. Ez felfuttatja a használt lakások piacát.
- Emellett a piacon az infláció csillapodását követően jelentős elhalasztott kereslet jelent meg, amit a 6 százalék közelébe csökkent és így a lakosság értékelése szerint kigazdálkodható szintet elérő lakáshitel kamatok csak támogattak az elmúlt hónapokban.
- Végül pedig a családtámogatások januári megújulása – 10-ről 11 millióra növelt babaváró és az immár akár 50 millió forintos hitelösszegig maximum 3 százalékos kamatszinten elérhető CSOK Plusz sikere (utóbbi termék már a lakáshitel-folyósítás 27 százalékát adja), átrajzolja a piacot.
Mindezen változásoknak köszönhetően az elmúlt hónapokban komoly mértékű drágulás volt megfigyelhető az ingatlanpiacon, és a már meglévő hatások és az újabb THM-plafon bevezetése Gergely Péter szerint további drágulást hozhat. Amennyiben pedig az ingatlanok drágulnak, minden bizonnyal a lakáshitelek is.