Négyszeres átalányadóval, kétéves moratóriummal szigorítaná a kormány a rövid távú lakáskiadást Budapesten. Társadalmi egyeztetés indul a törvényjavaslatról.
Mi változik? A kormány nemrég egy 21 intézkedésből álló, Új Gazdaságpolitikai Akciótervet fogadott el, aminek célja az lenne, hogy a – részben kormányzati intézkedések miatt – súlyosodó fővárosi lakhatási válságot orvosolja – számolt be a Portfolio.
- A törvényjavaslat értelmében 2025-től kezdődően a magánszálláshelyek után fizetendő éves átalányadó Budapesten a négyszeresére, azaz lakószobánként 38 400 forintról 150 ezer forintra emelkedik.
- A javaslat mindemellett két éves moratóriumot vezet be az Airbnb típusú lakáskiadásra, azaz 2025-ben és 2026-ban nem lehet új nyilvántartásba vételt kezdeményezni rövid távú lakáskiadás céljából a fővárosban.
A rövid távú lakáskiadás szabályozása és a megnövekedett adóterhek nem érintik a Budapesten kívüli szálláshelyeket.
Kontextus: Budapesten kritikus a lakhatási helyzet, amihez az is hozzájárult, hogy a turisztikai célú, rövid távú lakáskiadás (Airbnb) is jelentősen elterjedt az elmúlt években. Jelenleg közel 26 ezer szobában fogadnak vendégeket a főváros magánszálláshelyein. A kormány ugyan igyekszik eltávolítani magától a felelősséget, de sok ponton belenyúltak a lakáspiaci folyamatokba a hitelezési politikán és az építőiparon keresztül.
A Telex részletes cikkben járta körbe, hogy hogyan juttatta a kormány lakhatáshoz mások kárára a kiválasztottakat, és milyen régóta gyűrűzik a válságegyüttes. 2010 és 2024 között az Eurostat adatai szerint Magyarországon drágultak a második legnagyobb mértékben a lakóingatlanok, és a bérleti díjak emelkedésében is a felső harmadba tartozunk.