Egy-két éves távon fel lehet pörgetni a gazdaságot, akár még az áhított 3–6 százalékos sávba is, de hosszabb távon a mai magyar struktúrában szinte lehetetlen – állítja a sztáralapkezelő.
Mi történt? Az elmúlt 15 évben Magyarországon a munkaerő termelékenysége csupán körülbelül évi 1 százalékkal nőtt, ami borzasztóan kevés – írja blogbejegyzésében a Citadella alapkezelője, Zsiday Viktor befektetési szakember. Szerinte számos oka van ennek, de ha csak egyet, a legfontosabbat kellene kiemelnie, akkor a verseny hiánya lenne az.
Miért? Zsiday úgy látja:
- A magyar kormány számos módon, jellemzően nehezen kiszámíthatóan, ad hoc jelleggel avatkozik be a piacba, ami rendkívül megnehezíti a normális működést (egy nap alatt változó, időnként visszamenőleges vagy azonnal bevezetendő szabályozások, különadók stb.).
- A hazai intézményrendszer függetlensége és gyorsasága is gyakran megkérdőjelezhető. Független, szakszerűen és gyorsan működő intézmények nélkül nincs jól működő piacgazdaság.
- Bizonyos szektorokban csak néhány, jellemzően államközeli szereplő van, ide betörni szinte lehetetlen.
- Más szektorokban a kormányzat egyes szereplőket támogat, másokat büntet, jellemzően a hatékonyabbaktól elvéve és a kevésbé versenyképesek felé átcsoportosítva.
- A gazdaság szereplői számára az EU-s és állami források megszerzésére optimalizálás gyakran jóval jövedelmezőbb, mint a piaci versenyben helytállni, ez nyilván torzítja számukra az ösztönzőket.
- A gazdaságpolitika bizonyos elemei is a hatékonyság növelése helyett a gyengén működő szereplők kisegítésére irányulnak. Kiváló példa szerinte a forint állandó leértékelgetése, ami rövid távon segít az exportőrökön, de hosszú távon káros.
Mi várható? Zsiday szerint kérdés, hogy ezekben a tényezőkben várható-e változás a következő években. Amennyiben nem, akkor szerinte nem elvárható, és nem is reális, hogy a munkaerő termelékenysége a múltbéli 1 százaléknál nagyobb ütemben nőjön. Egy-két éves távon fel lehet pörgetni a gazdaságot, akár még az áhított 3–6 százalékos sávba is, de hosszabb távon ebben a struktúrában szinte lehetetlen – összegezte. Mint fogalmazott,
amíg a fenti problémákat nem kezeljük, és nem lesz valódi piaci verseny Magyarországon, addig nemhogy Ausztriát, de Lengyelországot sem fogjuk utolérni.