Feltűnt az uniós pénzeket felügyelőknek, hogy 8 meghirdetett kastélyt 22 milliárd forintból, részben uniós pénzből újított fel a kormány.
Mi történik? Vizsgálatot kezdeményez az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) a Lázár János építési és közlekedési miniszter nevéhez fűződő kastélytörvénnyel kapcsolatban. A vizsgálatot azt követően indította a hivatal, hogy Molnár Csaba, a DK európai parlamenti képviselője feljelentést tett az OLAF-nál az ügyben, a képviselő erről maga számolt be a Facebook-oldalán.
Miről van szó pontosan? Lázár János tavaly állt elő az általa kastély-örökbefogadásnak nevezett törvényjavaslattal, amelynek értelmében a kormány magánkézbe adná az állami tulajdonban lévő kastélyok egy részét. Az első javaslatot Novák Katalin akkori köztársasági elnök megvétózta tavaly decemberben, a módosított verziót júniusban fogadta el az Országgyűlés. Ez alapján 47 kastélyra írhat ki pályázatot a kormány, az új tulajdonosoknak vállalniuk kell az ingatlanok felújítását, karbantartását és üzemeltetését, a kastélyokban elhelyezett közgyűjteményeket pedig legalább évi 300 napon át látogathatóvá kell tenni. A kérelmek után Lázár minisztériuma tízmilliós ügyintézési díjat számol fel.
Miért érdekes ez? Első körben nyolc kastélyt hirdetett meg a miniszter, ezekre összesen 22 milliárd forintot, ebből 13,3 milliárd forint EU-s támogatást költött a kormány.