A jövőben egyes tagállamok önálló döntés alapján járulhatnának majd hozzá bizonyos támogatásokhoz, nem lenne szükség az EU teljes konszenzusára.
Mi történik? Az Európai Unió megoldásokat keres arra, hogyan lehetne kijátszani Magyarország vétóját, azaz azt, hogy az Orbán-kormány blokkoljon 6 milliárd eurónyi támogatást Ukrajna védelmi erőfeszítéseihez. A Bloomberg szerint az EU külügyi szolgálata (EEAS) azon dolgozik, hogy lehetővé tegye a tagállamok számára az Európai Békekerethez történő önkéntes hozzájárulásokat, ezzel biztosítva a forrásokat Ukrajna támogatására.
Hogyan cseleznének? A hírügynökség szerint a terv részleteit a tagállamok nagykövetei a keddi ülésükön vitatják meg. Az ötlet lényege az, hogy a jövőben egyes tagállamok önálló döntés alapján nyújthassanak anyagi segítséget, megkerülve a jelenlegi rendszert, amely minden tagállam egyetértését igényli. A Bloomberg szerint kérdéses, milyen mértékű támogatást kap az elképzelés, hiszen az EU számos döntése továbbra is egyhangú jóváhagyáshoz kötött.
Mi vezetett ide? Az Európai Tanács még márciusban megállapodott egy Ukrajna-támogatási alap létrehozásáról az Európai Békekeret részeként. Magyarország azonban határozottan ellenzi, hogy ebből az alapból milliárdokat fordítsanak katonai segítségnyújtásra Ukrajnának, annak ellenére, hogy Budapestet biztosították arról, hogy az ország hozzájárulásait nem használják fel katonai célokra. Josep Borrell, az EU külügyi főképviselője augusztus 30-án ígéretet tett arra, hogy megoldást talál a több mint 6 milliárd eurós forrás blokkolásának megkerülésére.
Mit érdemes tudni még? Korábban már beszámoltunk róla, hogy februárban mind a 27 EU-tagország állam- és kormányfője beleegyezett az Ukrajnát támogató 50 milliárd eurós támogatási csomagba is az EU költségvetésén belül. Orbán Viktor sem vétózott, megszavazta.