Péntek reggel a miniszterelnök levonta a konzekvenciákat. Van, amiben szerinte tud segíteni, az árak csökkentése nem ilyen.
Mi történt? Ismét beszédet intézett Orbán Viktor a Kossuth rádió hallgatóihoz péntek reggel. A háromnapos geszti kormányülés után „a kormányzás legfontosabb irányainak” beállításával elkészült a kormányfő, írta meg a telex.
Nagy a csábítás, hogy a kormány a külpolitikai eseményekkel foglalkozzon, de Orbán szerint ennél fontosabb, hogy a gazdasággal foglalkozzon a kormány.
„Óriási veszély a gazdasági hidegháború Magyarország számára” – mondta Orbán, aki szerint a gazdasági semlegesség megalapozását végzi most a kormány, a geszti kormányülésen ezt gyűjtötték össze. Orbán azt mondta, hogy ha a szavak mögé nézünk, akkor minden támadás mögött az van, hogy „le akarják szorítani” erről az útról.
Árstop. „Ha jól csináljuk, akkor jövőre 3-6% közé tudjuk emelni a gazdasági növekedést” – mondta Orbán, aki szerint ez jóléthez, fizetésemelésekhez vezet majd.
A gazdaság szempontjából szerinte a legfontosabb, hogy az embereknek van-e munkája. „Ma mindenkinek van munkája” – mondta, majd sorolni kezdte, hogyan tud a kormány segíteni. Mint kiderült, árstoppal nem.
„Én nem tudom lenyomni az árakat, mert az árszabályozás megöli a gazdaságot”
– mondta, majd hozzátette, hogy ez csak különösen válságos időkben lehetséges, majd arról beszélt, hogy Geszten nemcsak a havi ezer eurós minimálbérről volt szó, hanem arról is, hogyan lehet megteremteni az egymilliós átlagbért.
Szokásos körök. Folytatva a gazdasági növekedésről szóló értékelését, rátért arra, hogy a kormány szerint az állami szektorban dolgozók bérét kell emelni, példaként a pedagógusokat, közalkalmazottakat, és a vízügyeseket említette, visszautalva az árvízi helyzetre.
Orbán ezután részletesen beszélt arról, hogy szerinte kétszeresére kell növelni a gyerekek után járó adókedvezményt, azt mondta, a családok védelme kifejezetten fontos neki, „ezt a csontot nem engedik el”.