2016 májusában a Forbesnak adott – „Megy, mint a buldózer” című – interjúban Keszthelyi Erik
hatalmas lelkesedéssel beszélt víziójáról, amit a biztosításközvetítői piacon valóra akart váltani.
Azóta 8 év telt el és a Hungarikum Alkusz mára 22,5 milliárd forint éves árbevétellel, több mint
1000 tanácsadóval, valamint 250 munkavállalóval a magyar biztosításközvetítői piac valaha létezett legnagyobb és legeredményesebb, 100 százalékban magyar tulajdonú alkuszcége lett, nem véletlenül. A vállalatbirodalom vezetője azonban továbbra is hajnali háromkor kel, fél öttől már az irodában van, és reggel kilencre már négy-öt megbeszélésen van túl.
Nemzetközi szinten is egyedülálló működési modell
„Amikor a biztosítási szektorban elkezdtem dolgozni, rövid idő alatt rájöttem, hogy számomra nem kielégítő csak életbiztosítással foglalkozni, hanem teljes portfólióval szeretném kiszolgálni az ügyfeleket. Megkerestem ezzel a javaslatommal az akkori alkuszcég ügyvezetőit, de nem támogatták a kérésemet. Nagyon hálás vagyok nekik a mai napig, hogy egyszerűen és korrekten azt mondták: »Nem!«.”
Keszthelyi Erik ezt követően kilépett a cégből, és 2010-től saját alkuszcégét kezdte el építeni, először társtulajdonosként, majd 2012-től egyedüli tulajdonosként. Mészáros Lőrinc nagy lehetőséget látott Keszthelyi Erikben, így 2018-ban pénzügyi befektetőként a Hungarikum Alkusz társtulajdonosa lett. Az eredmények azóta többszörösen alátámasztották, hogy jó üzleti döntést hozott. 2020 szeptemberében szakmai hátterű pénzügyi befektetőként a Hungarikum Alkusz megvásárolta a CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. 24,85 százalékát megtestesítő részesedését, amely 2023. augusztus 23-ra 58,73 százalékra emelkedett.
„Egyetlen dolog vezérelt mindig: teljes körű kiszolgálást nyújtani az ügyfeleknek” – hangsúlyozta Keszthelyi Erik.
Ennek szellemében alakította ki tűpontos üzleti stratégia mentén a Hungarikum Alkusz működési modelljét, ami mára nemzetközi szinten is egyedülállónak számít, mivel portfóliójában a biztosítási megoldások mellett a pénzügyi és befektetési termékek egyaránt megtalálhatók. Az ügyfélkiszolgálás nem csupán a biztosítás megkötését jelenti, cégek esetén a szerződéskötést megelőzően egy mérnöki csapat teljes körű kockázatfelmérést végez, kár esetén pedig a 20 fős kárrendezési csapat nyújt segítséget a teljes kárrendezési folyamat során. A hazai és nemzetközi nagyvállalatok elsőszámú alkuszcégeként a legszélesebb biztosítási tapasztalattal rendelkező szakértői stábja folyamatosan azon dolgozik, hogy a vállalatok elavult biztosítási konstrukciók helyett naprakész biztosításokkal rendelkezzenek, és a legspeciálisabb biztosítási és pénzügyi igényeikre is megoldást nyújtsanak, versenyelőnyt teremtve ezzel a nemzetközi alkuszcégekhez képest.
Ezek a kényelmi szolgáltatások csak ízelítők az alkuszvállalat kínálatából, amire nemzetközi szinten is felfigyeltek. 2023-ban a Hungarikum Alkuszt beválasztották Magyarországon kizárólagos partnerként a rangos nemzetközi Brokerslink alkusz csoportba, ami 133 országban van jelen és független biztosítási brókercégek, valamint kockázati megoldásokra szakosodott cégek globális hálózatát tartja fenn, elősegítve a határokon átnyúló biztosítási szolgáltatások nyújtását. Az együttműködés sikerességét jól mutatja, hogy 2025-ben az éves konferencia teljes körű szervezésére a Hungarikum Alkuszt kérték fel, így jövő év tavaszán több mint 27 ország képviselője fog részt venni Budapesten az illusztris rendezvényen.
A nemzetközi piacokban óriási potenciált látva, az alkuszcégen belül Nemzetközi igazgatóság került felállításra a nemzetközi területeken átívelő alkuszi tevékenységek kezelésére. Az első globális ügyfelek már meg is érkeztek a Hungarikum Alkuszhoz, és további prosperáló együttműködések vannak kialakítás alatt. Mindezen aktivitásoknak köszönhetően is a Hungarikum Alkusz 2024 első félévi eredménye alapján több mint 30 százalékos árbevétel-növekedést ért el az előző félévhez képest, amit jövőre is tartani akarnak a nemzetközi terjeszkedési stratégia mellett.
Hasonlóan eredményes aktivitás látható az alkuszbirodalom magyarországi akvizíciós terjeszkedése tekintetében is. A Hungarikum Alkusz Partner Programjához az elmúlt 5 évben 41 biztosításközvetítő csoport csatlakozott, akik azóta is mind tagjai a csapatnak. Fontos a modell mögött látni azt a szakmai csapatot is, akik a vállalatbirodalom szívét és lelkét adják. „Büszke vagyok rá, hogy a magyar biztosítási piacon olyan kiváló szakértői csapattal dolgozhatok együtt, akik több évtizedes nemzetközi és hazai szakmai tapasztalattal rendelkeznek, és akikkel közös szövetségben a biztosítás történelmében valami igazán nagyot és maradandót alkothatunk” – hangsúlyozta Keszthelyi Erik.
A bemutatott üzleti modellt látva nehéz lenne vitatkozni a kijelentéssel, miszerint „a Hungarikum Alkusz szolgáltatásokban is megelőzte a nemzetközi alkuszokat”. Amit a piaci eredmények is bőven alátámasztanak, hiszen 2010-ben az alig 15 milliós árbevételű alkuszcég nettó árbevétele 2023-ra meghaladta a 22 milliárdot – amivel háromszor akkorára nőtt, mint az őt követő második helyezett –, több mint 250 ezer ügyfél 400 ezer szerződését kezeli, és számos rangos elismerésben is részesült már az általa irányított vállalat. Többek között nyolcszoros MagyarBrands és ötszörös Superbrands díjazott, 2021-ben a Budapesti Értéktőzsde beválasztotta a BÉT50 portfólióba, és 2024-ben az EY objektív kritériumrendszere alapján elnyerte a Sokszínű és Méltányos Munkahely elismerést is.
Felelősségvállalás a biztosítási szakmáért
A magyar biztosításközvetítői piac elsőszámú szereplőjének lenni hatalmas felelősség. Személyes elköteleződése a szakma, a munkatársak és a magyar állampolgárok biztosítási védelmének felépítése iránt már a kezdetektől áthatja Keszthelyi Erik minden tevékenységét. Meggyőződéssel vallja, hogy vissza kell adni annak a közösségnek, amiben tevékenykedünk. 2016-ban ennek szellemében hívta életre a „HUNAlapítvány a Jövőért” alapítványt, amely a beteg gyermekek és a szociálisan hátrányos helyzetű családok részére nyújt támogatást.
„A lakosság alacsony szintű öngondoskodási hajlandóságát többek között abban látom, hogy soha nem ültek le egy asztal köré a biztosítók, biztosításközvetítők, a szektorban tevékenykedő szakmai szervezetek és az illetékes állami szervek, hogy a biztosítási szakma jövőjéről, a magyar állampolgárok biztosítási tudatosságának növeléséről közösen alkossanak akciótervet. Pedig micsoda értékes tudás és tapasztalat rejlik a felsorolt szereplőkben. Erről Demján Sándor egyik idézete jut eszembe: Ha az egyéni teljesítmény hatékonyabb lenne a csapatmunkánál, akkor a világ egy egyszemélyes vállalkozás lenne” – emelte ki Keszthelyi Erik.
Folyamatosan keresi azokat a lehetőségeket, amelyek segítségével valódi együttműködés tud kialakulni a szektorális szereplők között. Ennek szellemében került megalapításra 2024. január 15-én a Magyar Biztosítási Tanácsadók Szövetsége (MBTSZ), amit több éves szakmai munka és egy 16 országra kiterjedő nemzetközi kutatás előzött meg, annak érdekében, hogy a magyar biztosítási piacon hiánypótló Szövetség – amely a biztosítási tanácsadókat tömöríti
– meghirdethesse 2030-ig előirányzott, konkrét akciótervekre lefordított programját.
Emellett a Hungarikum Alkusz támogatásával 2023 őszén elindult a győri Széchenyi István Egyetemen az ország első szakirányú, Biztosítási és Pénzügyi Szaktanácsadói képzése is. Az első évfolyamon 47 fő végzett, és a most indult második évfolyamra is több mint ötvenen jelentkeztek. Hatalmas visszajelzés ez arra, hogy nyitottság és érdeklődés mutatkozik a biztosítási szakma iránt, csak meg kell teremteni a megfelelő feltételeket hozzá.
„Azt hiszem, hogy az első köveket letettük a fiatalok biztosítási szakmába történő bevonzásának érdekében, ami kétségtelenül ma az egyik legégetőbb kérdés” – szögezi le Keszthelyi Erik, aki szerint ugyan türelemre és kemény munkára van szükség ebben a szakmában a sikerhez, azonban aki erre képes, az előtt hatalmas lehetőségek nyílnak meg.