A laptop és az asztali számítógép szerelemgyereke: az ultrahordozható mini PC piaca dinamikusan nő. Megnéztünk egy csúcsmodellt, hogy lássuk, van-e benne fantázia, és ha igen, akkor kinél válhat be.
Létezik egy nálunk annyira nem ismert termékcsalád, amely egyesíti magában a hordozható és asztali számítógépek összes előnyét és hátrányát. Ez az úgynevezett mini PC, amelynek piaci értéke tavaly elérte a 22,7 milliárd dollárt.
Az elemzők évi ötszázalékos átlagos bővüléssel (CAGR) számolnak a mini PC piacon. Így 2032-re az előrejelzések szerint meghaladja majd a 35 milliárd dollárt, tehát egy abszolút prosperáló, sokat ígérő területről van szó.
Nem csoda, hogy a nagy IT cégek közül is többen egyre nagyobb figyelmet fordítanak e szegmensre. Gőzerővel nyomul itt az Acer, az MSI, a Dell, a Lenovo és az Asus is.
Ez utóbbi vállalat épp a közelmúltban rukkolt elő egy prémium kategóriásnak tűnő mini PC-vel. Ez a NUC 14 Pro+, amelyet azért kértem kölcsön, hogy megnézzem, mit várhatunk ma egy ilyen eszköztől. Kinél válhat be? Kinek nem ajánlott egyáltalán? Milyen előnyei és hátrányai vannak ennek az érdekes öszvérnek?
Laptop + asztali gép = mini PC
Ez egy igazi beszélő név, hiszen valóban egy alaposan összezsugorított számítógépről van szó. Az említett Asus masina 14 centis szélességéhez 11,2 centiméteres mélység és 4,1 centiméteres magasság társul, a súlya pedig csupán 60 deka.
Ez pedig azt jelenti, hogy az asztali gépeknél vagy laptopoknál lényegesen kevesebb helyet foglal, és jóval könnyebb is.
Ebből fakadóan igen könnyen hordozható, ez pedig kincset érhet annak, akinek sokszor kell mozgatnia a gépét. Például mert otthon és irodában is dolgozik, és nem tudja vagy akarja a felhőbe töltögetni az állományait.
Emellett nagyon diszkréten elhelyezhető, betehető egy mozdulattal egy fiókba, ha nincs rá szükség, amit egy hagyományos asztali gépről nem mondhatunk el. A méretéből fakadó hátrány, hogy a helyigényes hardvereket, így például a videokártyákat el lehet felejteni.
Bár az Asus NUC 14 Pro+ a termékcsoport legerősebb eszközei közé tartozik: a lehető legjobb Intel Core Ultra 9 processzor mellett pakoltak bele 16 GB RAM-ot, még így is le kell mondani a jó grafikájú játékokról, tervezőprogramokról, 3D-szoftverekről. Így tehát egy nagyobb teljesítményű hagyományos PC-vel vagy gamer notebookkal nem veheti fel a versenyt.
Mindez feketén-fehéren ki is derült a gyakorlati próba során. Az ultrakompakt kialakításból fakadó további hátrány, hogy a tradicionális asztali gépekkel szemben nem bővítheti kénye-kedve szerint a felhasználó, és az egyes komponensek is csak igen-igen korlátozottan cserélgethetőek. E téren tehát a laptopokhoz áll közelebb.
Önmagában életképtelen
Ám van, amiben az asztali gépeket idézi: akkumulátor nincs benne, a működtetéshez szüksége van hálózati áramforrásra. A notebookokkal ellentétben beépített egérrel, billentyűzettel és kijelzővel sem rendelkezik. Mindenképpen egy monitorra vagy tévére kell tehát rádugni, és szükség van különféle vezérlő perifériákra is.
Így alapvetően azoknak ajánlott, akik amúgy is valamilyen külső megjelenítőt használnak a munkavégzéshez vagy szórakozáshoz.
Csatlakoztathatóság terén viszont nem késztet kompromisszumok megkötésére ez az eszköz, mutatjuk, milyen sokféle ki- és bemenet található rajta:
Ennek köszönhetően egyszerűen rádugható rengeteg kiegészítő, akár vezeték nélkül is, hiszen a Bluetooth technológiát is támogatja, ami ma már ebben a termékcsaládban alapelvárás. Emellett természetesen a beépített WiFi sem hiányzik belőle.
Kinél válhat be? És kinél nem?
A tesztelés során arra a következtetésre jutottam, hogy általános hétköznapi számítógépes használatra teljesen jól megfelel egy ilyen eszköz is. A netezés, irodai, oktatási vagy kommunikációs szoftverek esetén villámgyors. A médiaállományokat nagyon szereti, ráadásul jó halk ilyenkor, szóval akár médiaközpontként is bevethető.
Játékra, tervezésre, komolyabb grafikai munkákra ugyanakkor az ilyen kialakítású, ultrakompakt Mini PC-k nem alkalmasak. Léteznek nagyobb teljesítményű rokonaik is, mint például az ASUS ROG NUC 970, de az lényegesen nagyobb, és nehézkesebben is hordozható.
Fontos szempont, hogy mivel a mini PC-kről ugyebár lespórolták például a képernyőt, ezért olcsóbbak, mint egy hasonló teljesítményre képes laptop. Az Asus NUC 14 Pro+ például 350 000 forintba kerül. Egy ilyen konfigurációval ellátott notebook pedig nem nagyon áll meg félmillió forint alatt. Ráadásul elérhetőek a profik által felújított, használt mini PC-k is, amelyek ára értelemszerűen ennél is sokkal alacsonyabb.
A gyakorlati próba során kiderült, hogy a mini PC életrevaló konstrukció. De mivel sok kompromisszum megkötésére késztet, ezért egyáltalán nem való mindenkinek.
Emiatt egy vásárlási döntés meghozatalát így talán még a szokottnál is jobban át kell gondolni. Aki egyébként is használ vagy használna monitort, és gyakran hurcolja magával a gépét, annak tökéletes választás lehet.
Mint ahogy annak is, aki egy ultrakompakt, de minden formátummal megbirkózó multimédia centrumra vágyik, vagy aki egyszerűen egy diszkrét, könnyen eldugható, elpakolható számítógépet szeretne. Én a tesztelés során indokolatlanul megszerettem. Semmi szükségem rá valójában, de nagyon szeretnék egyet.