Január óta 172 milliárd forint értékben kötöttek támogatott lakáshitelre szerződést az ügyfelek, ami teljes egészében a CSOK Plusz hitelt jelenti.
Mi történik? Minden negyedik, a bankok által folyósított lakáshitel támogatott formában, CSOK Plusz hitelként kerül az ügyfelekhez. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint a hazai családpolitika immár legkeresettebb terméke akkor is őrizni fogja komoly versenyelőnyét, ha a piaci lakáshitelek hitelköltsége valóban 5 százalék alá csökken.
Miért érdekes ez? Január óta 172 milliárd forint értékben kötöttek támogatott lakáshitelre szerződést az ügyfelek, ami teljes egészében a CSOK Plusz hitelt jelenti. A statisztika szerint július végéig már több, mint 8 ezer támogatott hitelszerződés került kifizetésre, minden 5., a bankokban aláírt lakáshitel megállapodás így CSOK Plusz hitel. A folyósított hitelek átlagos összege az elmúlt hónapokban 23 millió forint körül alakult. Ez ugyanakkor – a szakember szerint – így is sokkal magasabb, mint az átlagos piaci hitelek 12 millió forint körüli átlagösszege.
Mi következik ebből? Ma az átlagos, 23 milliós, 3 százalékos kamatozású CSOK Pluszt felvevő ügyfél 132 ezer forint alatti havi törlesztőrészlettel és 30,6 millió forintos visszafizetendő összeggel számolhat. Eközben a BiztosDöntés.hu lakáshitel kalkulátora szerint elérhető legjobb piaci ajánlat esetén a hitel teljes hiteldíj-mutatója, THM-je 6,48 százalékos. Ez közel harmadával drágább, 168 ezer forint feletti törlesztőrészletet és a támogatott konstrukciónál közel 10 millió forinttal magasabb, 40,4 millió forintos teljes visszafizetendő költséget jelent. Gergely Péter szerint a CSOK Plusz versenyelőnye akkor is számottevő marad, ha megvalósul Nagy Márton kérése és a bankok 5 százalék alatti THM mellett nyújtanak majd piaci lakáshitelt ügyfeleiknek. A törlesztőrészlet ekkor 152 ezer forint körül alakulhat majd, ami közel ötödével lesz magasabb.