A kiadásokon viszont nem lehet észrevenni, hogy bármi gond lenne a költségvetéssel.
Mi történt? A reálbérek emelkedése ellenére sem költünk eleget, ami kegyelemdöfés a gyengélkedő költségvetés számára. Az augusztusi költségvetés rekordot jelentő 414 milliárdos hiánnyal zárt, idén összesen eddig 2857,7 milliárdos deficitnél tart a magyar állam. Eredetileg 2500 milliárdos hiánnyal számoltak, amit tavasszal 4000 milliárdra emeltek, és ehhez viszonyítva sem túl jó a helyzet, ha időarányosan nézzük. A Pénzügyminisztérium szerint a költségvetés alakulása szezonális sajátosság, hiszen ilyenkor alacsonyabbak az áfabevételek és a dupla családi pótlék emelése is plusz terhet jelent az államnak. Ugyanakkor soha ennyire gyenge augusztusa nem volt a költségvetésnek – írja a 444.
A kormány az idei költségvetés tervezésekor optimistán számolt, a tavalyi 6981 milliárdos áfabevételek után az idei évre 8574 milliárddal terveztek.
A mérleg másik oldala. Ugyanakkor a kiadásokon nem lehet tetten érni, hogy itt bármi gond lenne.
- Súlyosan alultervezték a kamatkiadásokat, a Prémium Magyar Állampapírok utáni kifizetésekre augusztus végére a tervezettnél időarányosan 346 milliárddal többet, 2413 milliárd forintot fordítottak, vagyis már az előirányzat közel 78 százalékát elköltötték.
- Ehhez jönnek még az állami vagyonnal (pl. reptérvásárlás) összefüggő kiadások, amelyek 534 milliárd helyett már 782 milliárdot vittek el.
- Sokat költenek a költségvetési szervek is, amit a tárca a béremelésekkel szokott magyarázni. Ezen a soron az időarányosnál 742 milliárd forinttal többet költöttek már.