A spanyol kormány szerint a felvásárlással a magyar kormány akadályozhatta volna a létfontosságú vasúti technológia exportját Ukrajnába.
Mi történik? Azért vétózhatta meg nemzetbiztonsági okokra hivatkozva a spanyol kormány, hogy a magyar Ganz-Mávag felvásárolja a spanyol Talgo vonatgyártót, mert a Mol Csoportot feltételezi a magyar cég mögött, amely továbbra is orosz olajat vásárol, és a felvásárlással Budapest akadályozhatta volna a létfontosságú vasúti alkatrészek, illetve a technológia exportját Ukrajnába – írja a Financial Times számos diplomatára és háttérinformációkra hivatkozó anyaga. A lap hírlevele pedig kifejezetten Hernádi Zsolt személyét érintő, kompromitáló információkról ír, azt is kiemelve, hogy több EU-tagállamot aggasztanak a Mol oroszországi kapcsolatai.
Mit válaszolt a Mol? Bacsa György, a Mol magyarországi operatív igazgatója és a Ganz-Mávag Europe igazgatótanácsának elnöke azt mondta a lapnak, hogy a Mol nem gyakorol ellenőrzést a vasúttársaság felett. A Ganz-Mávag szóvivője cáfolta azt a feltételezést is, hogy a változtatható nyomtávú stratégia miatt akarták volna elsődlegesen felvásárolni a spanyol céget. Erről a teóriáról, és az emögött húzódó, szintén orosz érdekről ebben a cikkben írtunk bővebben.
Miről van szó? A spanyol kormány megvétózta a magyar tulajdonszerzést a spanyol szupervonat-gyártó cégben, a Talgóban, mondván: a felvásárlás nemzetbiztonsági kockázattal járna. Arról már korábban írtuk, hogy az ajánlat mögött álló magyar konzorcium egyik tagja – az állami Corvinus Zrt. mellett – a Magyar Vagon Befektetési Zrt., ami a honvédelmi miniszter Szalay-Bobrovniczky Kristóf érdekeltségéből került a Mol-vezér Hernádi Zsolt holdudvarához köthető Solva II. magántőkealaphoz. Ráadásul a Solva II. az MNB nyilvántartása alapján már nem a Hernádihoz közvetlenül köthető Gran Private Equity Zrt. kezelésében működik, azt a Mol-lányvállalat Lead Ventures vette át. Az alap valós tulajdonosáról hitelt érdemlően nem lehet tudomást szerezni, ha ugyanis menet közben új befektető száll be egy meglévő alapba, arról még az MNB sem tud. Magyarán a magántőkealapos tulajdonosi konstrukció még inkább aggodalmakra adhat okot.
Miért igazán kínos ez? A Ganz-MaVag vitatja a döntés jogosságát, és meg akarják azt támadni jogi úton – ezt a Financial Timesnak is megerősítették. Csakhogy ezzel vélhetően nyilvánosságra kerülne az, a spanyol kormány számára készített, és végül az üzlet meghiúsulását eredményező jelentés is, amely a spanyol és nemzetközi gazdasági sajtó szerint több szempontból is részletezi az orosz kötelékeket.