A miniszterelnök szerint az MNB-elnök szavaival ellentétben minden remek, az összehangolt gazdaságirányításhoz pedig az kell, hogy a gazdasági és a költségvetési eszközöket egyszerre kézben tartó gazdasági csúcsminiszter és egy barátságosabb jegybankelnök legyen.
Mi történik? Jön a békeköltségvetés, emelni fogjuk a béreket és a családtámogatásokat – írta Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap a Facebook-oldalán Kötcsei gondolatok címmel közzétett bejegyzésében, hozzátéve: a békeköltségvetés középpontjában az áll, hogy 2025-ben Magyarországon 3-5 százalékos legyen a gazdasági növekedés. Ehhez szerinte jobb bérdinamika, valamint az kell, hogy – mint írta – a gyerekek utáni adókedvezmény mértékét a következő, 2025-ös évben megkétszerezzék, amire „Hankó miniszter úr már kidolgozta a terveket. (…)
Nagy Márton miniszter úr pedig elég jól áll egy olyan kisvállalkozói program megindításával, ami hajaz a valamikori Széchenyi-tervre: ha te egy forintot befektetsz, mi is adunk mellé egyet. Tehát egy kis- és középvállalkozókat – nem a nagyokat – bevonó program is megvan”.
Miért érdekes ez? Az ígéreteknek persze vannak akadályai, Orbán szerint ugyanis egy ilyen gazdasági akciótervnek előfeltétele az összehangolt gazdaságirányítás. „Minél többet hallgatjuk a jegybankelnök urat, annál inkább az az érzésünk, mintha ezzel ellentétes irányba haladnánk, de ez csak a látszat. Valójában jó ütemben haladunk egy összehangolt gazdaságirányítási rendszer felé” – összegzett a kormányfő. Orbán a gazdasági és a költségvetési eszközöket egyszerre kézben tartó gazdasági csúcsminisztert szeretne, így a nemzetgazdasági miniszteri és pénzügyminiszteri poszt összevonása várható, míg az ezeket most betöltők egyike a következő jegybankelnök lesz 2025. március 3. után.
Mi vezetett idáig? Orbán Viktor egykori jobbkeze, Matolcsy György bő egy éve rendszeresen kritizálja a kormányt, elsősorban Nagy Márton nemzetgazdasági minisztert (a jegybank egykori vezetőhelyettesét), amire gyakran kap személyeskedő reakciókat korábbi munkatársaitól, azaz a kormány tagjaitól. A múlt héten azonban Matolcsy már a magyar gazdaságpolitika útvesztéséről, és teljes gazdasági fordult szükségességéről beszélt, amire Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója azt mondta, a vita legkésőbb jövő év március 3-án, a jelenlegi jegybankelnök mandátumának végével megszűnik.