A jegybankelnök szerint Magyarország gazdaságpolitikai úttévesztésben van és teljes fordulatra van szükség.
Mi történt? „Gazdaságpolitikai úttévesztés 2021-től Magyarországon” címmel tartott előadást Matolcsy György a 62. Közgazdász-vándorgyűlésen, amelyről a Portfolio közölt tudósítást. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke szerint Magyarország gazdaságpolitikai úttévesztésben van és teljes gazdaságpolitikai fordulatra van szükség. „A jegybank a fékre, a kormány a gázra lépett. És ebből nagyon-nagy gáz lett” – mondta Matolcsy az inflációról, szerinte a kormány kétéves késéssel követte a jegybankot az infláció elleni harcban.
Mit kifogásol a jegybank elnöke? Matolcsy György szerint a 2021-24 közötti években az úttévesztés következtében veszélybe került minden, amit a megelőző évtizedben az Orbán-kormányok sikerként könyvelhettek el. Veszélybe került a 2030-ig vágyott célok elérése, amelyek ugyan megfogalmazásukkor sem voltak reálisak, mostanra teljesen irracionálisak. Szerinte Magyarországnak két veszélyes ellenfele van: az eladósodás és az infláció, és ezekben nem közeledtünk a legjobban teljesítő EU-s országokhoz, hanem a legrosszabbul teljesítők közeledtek hozzánk.
Mi van a háttérben? Vélhetően a jegybankelnök egyre mélyülő konfliktusa a kormánnyal és a kormányhoz köthető szereplőkkel, ami hosszabb távon várhatóan komolyabb következményekkel is jár majd, mint az MNB és a kormány közötti, az utóbbi időben kifejezetten kölcsönös beszólogatás.